תל אביב
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בדיקה: עיריית ת"א כמעט ולא אכפה את הנחיות הקורונה

מבדיקת כאן חדשות עלה כי העירייה חילקה מסוף אפריל 45 דוחות בלבד, 20 מהם בסופ"ש האחרון. בשבת זימנה העירייה את בעלי מועדון האומן 17 לשימוע בעקבות התיעודים שפורסמו מהמסיבה ההמונית, אך על אף שנערכו מסיבות נוספות - לא היו עוד שימועים. חולדאי לבעלי העסקים: "תעזרו לי לעזור לכם להישאר פתוחים"
דניאל אלעזר
01 ביוני 2020
14:54
עודכן ב 17:28

מסוף חודש אפריל ובמהלך מאי, לאחר שבתי עסק הורשו לקבל לקוחות במסגרת התו הסגול של משרד הבריאות, חילקה עיריית תל אביב 45 דוחות בלבד. מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות ופורסמו היום (שני) עלה כי העירייה בעצם נמנעה כמעט מלאכוף את ההנחיות שנועדו למנוע התפרצות מחודשת של קורונה - חרף הצהרותיה. 

מסוף חודש אפריל, התקופה שבה החלה העירייה בפעילות הסברה ואכיפה, ועד סוף חודש מאי ניתנו 45 דוחות בגין אי-עמידה בתנאי התו הסגול ובגין אי-עטייה של מסכות בתוך בתי העסק. 20 קנסות חולקו במהלך יממה אחת, בסוף השבוע האחרון, לאחר הזינוק במספר החולים והצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו שהבהיר כי האכיפה תוגבר. בתל אביב ישנם 72,508 עסקים פעילים.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי אמר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת כי "מה שקורה בעיר זה הפקר. בכל בדיקה שאנחנו מקיימים אנחנו רואים עדיין הידבקות. בעל עסק יכול לשמש כחלק מהמניע לעזור לי עם האזרחים". חולדאי פנה בריאיון לבעלי העסקים בתל אביב: "אני עזרתי לכם לפתוח? תעזרו לי לעזור לכם להישאר פתוחים".

עוד אמר חולדאי כי "ההידבקות מגיעה מפרטים, לא ברור לי איפה נמצא אותו פרט. גם באולם גדול וגם בעסק צריך לשמור על מרחק וחבישת מסכה. הקנסות שניתנו היום מהדהדים ברחבי העיר. ההרתעה נובעת מגובה הקנס ולא ממספר הקנסות.

האזינו לריאיון עם רון חולדאי בכאן רשת ב

200 פקחים עירוניים הוכשרו והוסמכו לחלק דוחות בגין עבירות על הנחיות משרד הבריאות. בשבת זימנה העירייה את בעלי מועדון האומן 17 לשימוע בעקבות התיעודים שפורסמו מהמסיבה ההמונית שהתרחשה במועדון. על אף שנערכו מסיבות נוספות ברחבי העיר, בהן לא נשמעו להנחיות, העירייה לא זימנה עד כה בעלי עסקים נוספים לשימוע.


אתמול שלח חולדאי מכתב לבעלי העסקים ובו הוא קרא להם להקפיד על כללי התו הסגול. הוא ציין כי העירייה תמשיך לאכוף את הנושא ללא פשרות ובנחישות לשמירה על בריאות הציבור.

חולדאי כתב בין היתר: ״לצערנו, בסוף השבוע האחרון תועדו בתי עסק בעיר שבהם לא התקיימה הקפדה על כללי הבריאות. חשוב לי להבהיר - כפי שהיינו נחושים בעמדתנו שיש לפתוח את העסקים בעיר לפעילות, כך נפעל בנחישות למען שמירה על בריאות הציבור. האחריות לשמירה על בריאות עובדיכם ולקוחותיכם היא שלכם, ולא נאפשר הפקרות כפי שזו תועדה בחלק מבתי העסק בעיר".