מעבדת קורונה, 19.03.20
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון ודוברות המש

חשד: יבואן ניסה לספק למשרד הביטחון 1.5 מיליון מסכות פגומות במיליוני שקלים

שני חשודים נחקרו. משרד הביטחון שילם תמורת המסכות מקדמה של כ-5 מיליון שקלים. ההזמנה בוצעה כחלק ממבצע הרכש הלאומי של ציוד רפואי להתמודדות עם נגיף קורונה • יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות: משרד הבריאות מקשה עלינו לקיים את בדיקות קורונה
כתבי כאן חדשות
03 ביוני 2020
10:24

משרד הביטחון והמשטרה הודיעו היום (רביעי) כי נמנעה הפצתן של מליון וחצי מסיכות N95 פגומות לצוותים רפואיים. עוד נכתב בהודעה כי נפתחה חקירה בעקבות חשד היבואן ניסה להציג מצג שווא למשרד הביטחון באשר לתקינותן של המסכות אותן הזמין משרד הביטחון בחודש אפריל, ושילם תמורתן מקדמה של כ-5 מיליון שקלים. מדובר בחלק ממבצע הרכש הלאומי של ציוד רפואי להתמודדות עם נגיף קורונה.

על פי החשד, הספק הערים על גוף שסיפק לו אישור לגבי תקינות המסכות, ואת המסמך הזה הוא הציג למשרד הביטחון. עד כה נחקרו שני החשודים, גבר בן 57 מפתח תקווה וגבר בן 37 מאורנית. משרד הביטחון הוא שפנה למשטרה לאחר שעלה חשד שהמסכות מזויפות. המשטרה הטילה את החקירה על ההונאה במחוז תל אביב, ובחקירה משולבת עלו החשדות להתנהלות פלילית. 

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, מאשימה כי משרד הבריאות לא מאפשר למעבדות לפעול במידה שתאפשר לבצע את כל הבדיקות, למרות ששר הבריאות הודיע על הרחבת היקף בדיקות הקורונה. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אדמון אמרה כי המדיניות שעליה הצהיר שר הבריאות נכונה, אך ריקה מתוכן ושלא נבדקו הצרכים ולא הופקו הלקחים. אדמון  הוסיפה כי "זה חוסר אחריות להצהיר על עוד בדיקות בלי לבחון אם אפשר לבצע אותן", הזהירה מפני כאוס במערך הבדיקות ואמרה שיש פיגור בעבודה על הדגימות ובדיקות רבות ממתינות לפיענוח.

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות ציינה כי בימים האחרונים המעבדות הוצפו בגל אדיר של דגימות מעבדה אך המעבדות לא ערוכות לכך ולא יכולות לעמוד ביעד של מענה סביר לבדיקה, כפי שהוגדר, תוך 12 שעות.

לדברי אדמון, היא נמצאת כבר חודש במשא ומתן כדי לאפשר הוספת שעות עבודה וכן כוח אדם אך משרד הבריאות "מורח אותנו", כלשונה.

היום צפויים מנהלי המעבדות להגיע לפגישה במשרד הבריאות לראשונה מאז תחילת משבר קורונה. הם דורשים להרחיב את פעילות המעבדות למתכונת של 24/7 ולהוסיף 100 תקנים של עובדם חדשים למעבדות כדי למנוע את קריסתן.

בתוך כך נמשכת התפרצות התחלואה בבתי ספר ברחבי הארץ. בבית הספר היסודי "הגליל" בשכונת התקווה בתל אביב התגלה תלמיד כיתה א' כחולה בקורונה, בית הספר נסגר עד ליום שישי והתלמידים הועברו ללמידה מרחוק. זו הפעם השנייה בה נמצא חולה בבית הספר, לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן חדשות שסייעת בבית הספר חלתה בנגיף. במקרה ההוא הוחלט לשלוח כמה תלמידים לבידוד אך לא לסגור את בית הספר כולו.

בבת-ים נסגרו שני תיכוניים בהם התגלו שלושה חולי קורונה. ראש העיר צביקה ברוט קיבל את ההחלטה בהתייעצות עם משרד החינוך. בתחילת השבוע, לאחר שהתגלו שני מקרים, החליטה העירייה להמשיך ולהפעיל את שני התיכוניים תוך בידוד חלק מהתלמידים והמורים, אך לאחר גילוי המקרה השלישי הוחלט לסגור אותם עד לתום ביצוע בדיקות לכל המבודדים.

פרופסור גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, אמר לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי ההחלטה לא לסגור את בתי הספר למרות התפרצות קורונה אינה נכונה. לדבריו, "יש הרבה יישובים עם מעט חולים ברחבי הארץ, והמספרים גדלים בקצב איטי. הגידול בהדבקות בבתי הספר בא על רקע זה. בתי הספר משקפים את מה שקורה בקהילה. היינו צריכים להמשיך במתכונת הקפסולות. רצנו מהר מידי בניגוד לכל העולם לכיתות צפיפות, והדבר ישליך על ההדבקה בבתי הספר ועל כל המדינה. אנחנו כבר נמצאים בהתפרצות משמעותית".

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרן-שפרן, לירן כוג'הינוף, איתי שיקמן, רועי שרון, דניאל אלעזר