יפעת גליק נחל אלכסנדר

נגד הזרם: מי ידאג לנחל אלכסנדר?

קשה להתעלם מהסירחון שנודף מנחל אלכסנדר. לאחרונה הוא אף נצבע באדום, כתוצאה מהטלת שפכים ממשחטות ברשות הפלסטינית. הממשלה הביעה את נכונותה לבנות מתקן לטיהור שפכים במקום שעלותו עומדת על 300 מיליון שקלים. אבל איפה הכסף?
יפעת גליק
03 ביוני 2020
19:40

הישראלים שהיו כל כך צמאים לטבע אחרי שבועות בהסגר, ניצלו את מזג האוויר ויצאו בהמוניהם לשמורות הטבע ולחופים. בחוף הפופולארי של בית ינאי, הילדים שיחקו בנקודה הקסומה שבו נחל אלכסנדר פוגש את הים התיכון. אלא שבזמן האחרון כבר קשה יותר להתעלם מהסירחון שנודף מהנחל – תוצאה של זיהום מתמשך, שהתגבר בתקופת הקורונה.

השבוע צולמו תמונות שהפכו ויראליות מיד – הנחל צבוע באדום, תוצאה של הטלת שפכים ממשחטות ברשות הפלסטינית לנחל שכם שמזין את נחל אלכסנדר. לצבע האדום המחריד נוספו גם חלקים של חיות – רגליים וראשים של תרנגולות, וזה מבלי להזכיר את הפסולת הרגילה שזורמת יום-יום לנחל.

את התמונות המזעזעות מנחל אלכסנדר צילם אומברטו, מנהל מתקן השפכים באזור עמק חפר. הכלים בידיים של אומברטו עלובים – מתקן טיהור השפכים ישן וחלוד, ואינו מתאים לטיפול בכמות השפכים שזורמת לנחל.

עלות הקמת מתקן חדש לטיהור שפכים אינה זולה, ועומדת על 300 מיליון שקלים. הממשלה הביעה כבר את נכונותה לבנות מתקן כזה, אבל איפה הכסף? המשרד להגנת הסביבה ורשות המים מפנים את האצבע למשרד האוצר, אלא שלא מדובר בתקצוב רגיל. את עלות הקמת המתקן משיתה ישראל על הרשות הפלסטינית, שבשטחיה נוצר הזיהום – כך שהסוגייה הסביבתית-בריאותית הזו הפכה לנושא בילטרלי.

בינתיים חובבי הטבע ושוחרי הנחל סותמים את האף ומבכים את השקט סביב הנחל. לא מדובר בשלווה הפסטורלית הרגילה, אלא שקט שנובע מהיעדרם של חרקים וציפורים, שהזיהום בנחל גורם להם לחפש לעצמם אזורי מחייה אחרים.

יש עשרות שרים בממשלה החדשה שלנו. מי מהם ידאג לנחל אלכסנדר? אם לא הייתה כל הטינופת הזאת, זה היה יכול להיות נחל כל כך יפה.