ערבים זורקים אבנים
צילום: נאסר אישתאיה, פלאש 90

גורמי ביטחון פלסטינים מעריכים: אם יהיה סיפוח - פיגועי הבודדים יחזרו

כך עולה מדוח הערכת מצב שהעלו גורמי ביטחון פלסטינים להנהגה המדינית ברמאללה
גל ברגר ורועי שרון
03 ביוני 2020
22:23

במנגנוני הביטחון הפלסטיניים מעריכים כי פיגועי הבודדים יתגברו בסבירות גבוהה אם ישראל תבצע סיפוח בפועל. כך עולה מדוח הערכת מצב שהעלו גורמי ביטחון פלסטינים להנהגה המדינית ברמאללה ושפורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.
פקיד מדיני בכיר ברשות הפלסטינית מסר לכאן חדשות כי סיפוח עלול להוביל לקריסתה של הרשות ואם אכן כך יקרה, אין להוציא מכלל אפשרות גם תרחיש של אינתיפאדה חדשה. גורם ביטחוני פלסטיני ציין בשיחה עם כאן חדשות כי במקרה של סיפוח בפועל, מנגנוני הרשות יאפשרו לציבור הפלסטיני להפגין ולהתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך, אך לא יאפשרו פעילות מזוינת בנשק.


צה"ל ושב"כ קיימו היום דיון ראשון לקראת אפשרות של הסלמה בעקבות מהלך של סיפוח. הדיון עסק בהשפעות הסיפוח על ירדן ועזה. בשבוע הבא יתקיים משחק מלחמה שידמה תרחישי הסלמה בגזרה הפלסטינית. למרות שמדובר מהלך ישראלי שתלוי בממשלת ישראל, במערכת הביטחון נדרשים להיערך לסיפוח, ללא מידע מפורט על התכנית המלאה.


בד בבד התפתח היום העימות בין מועצת יש"ע, ראש הממשלה נתניהו וצמרת הממשל האמריקני. הערב גינו נתניהו ויו"ר הכנסת יריב לוין את דבריו של יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני, נגד הנשיא טראמפ ויועצו ג'ראד קושנר. "הנשיא טראמפ הוא ידיד גדול של מדינת ישראל", אמר נתניהו. "הוא הוביל מהלכים היסטוריים לטובת מדינת ישראל. חזון השלום של הנשיא טראמפ כולל הכרה בישראל כמדינה יהודית, שליטה ביטחונית של ישראל בכל השטח מערבית לירדן, ירושלים מאוחדת, פירוק החמאס מנשקו, מניעת כניסת פליטים לישראל ועוד. מצער שבמקום הכרת הטוב יש מי שמתכחש לידידות זו שלא הייתה גדולה ממנה״.

לוין כינה את דבריו של אלחייני - חצופים וחסרי האחריות וראויים לכל גינוי וביקורת. "בכל הכבוד ליו״ר מועצת יש״ע, עליו להודות לנשיא טראמפ על פועלו האדיר לטובת מדינת ישראל ולטובת ההתיישבות. דבריו של אלחייני מבטאים כפיות טובה שאין כדוגמתה, וגורמים נזק גדול, דווקא בימים של מאמץ חשוב לקידום מהלך היסטורי של החלת ריבונות״. אלחייני השיב לו ואמר כי "מוטב שישיל מעליו את עור הנחש ויישיר מבט לבוחרי הליכוד ויודה באחריות שלו לשרטוט מפת הפינוי והקמת מדינה פלשתינית". 

יממה לאחר פגישת נציגי מועצת יש"ע עם ראש הממשלה אמר היום ראש המועצה דוד אלחייני כי טראמפ ויועצו קושנר הוכיחו בתוכנית שהם אינם ידידים של מדינת ישראל ואינם חושבים על האינטרסים הביטחוניים וההתיישבותיים שלה. כל מה שמעניין אותם במתווה הוא לקדם את האינטרס שלהם לקראת הבחירות הקרובות כך שיסייע לטראמפ. בעקבות הדברים אמרו גורמים אמריקניים לבכירי מועצת יש"ע כי התנגדותם לתוכנית הנשיא טראמפ כפוית טובה.