-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דגש על נהלים, תקנות ותקציבים: הקהילה הגאה משנה כיוון

16 ארגונים מהקהילה החליטו להתמקד בתקנות ותקציבים במקום הדרישה לחקיקה. על הפרק - קידום נוהל לשוויון באימוץ לזוגות להט"בים והקלה על רישום הורים גאים; קידום הכשרות חובה בנושאי להט"ב לעובדות ועובדי המשטרה ושירות בתי הסוהר
איתי שיקמן
04 ביוני 2020
12:00

קואליציית ארגוני הקהילה הגאה - המונה 16 ארגונים, שבראשם האגודה למען הלהט"ב - הציגה היום (חמישי) לשרים וחברי כנסת תוכנית עבודה לקידום זכויות הקהילה הגאה בישראל. התוכנית הנוכחית, בשונה מדרישות קודמות שהעלו נציגי הקהילה לשינויים חקיקתיים, מתמקדת בקביעת נהלים ותקנות והקצאת תקציבים בכל משרד רלוונטי. 

כך לדוגמה, בתוכנית מוצע ששר העבודה והרווחה איציק שמולי ישתמש בסמכויותיו כדי לקדם נוהל לשוויון אימוץ לזוגות להט"בים, ולהקל עם רישום הורים גאים. זאת בניגוד למצב היום, שבו זוגות מהקהילה הגאה נדחקים אל סוף רשימות ההמתנה לאימוץ, המכונה גם "תור ב'". נוסף לכך, מוצע להשיק תוכנית ייעודית למיגור האפליה כלפי טרנסג'נדרים בשוק התעסוקה, ולהקים מסגרות חירום לחברי הקהילה שאינם זוכים לתמיכה מהמשפחה, או שנמצאים במצב כלכלי קשה. 

בתחום החינוך הציעה קואליציית הארגונים לשר הממונה, יואב גלנט, לפעול להגדלת התקציב שמאפשר לארגוני הקהילה לערוך בבתי הספר סדנאות הסברה לעידוד סובלנות כלפי להט"ב. נוסף לכך, מבקשים בתוכנית משר החינוך להורות על גיבוש נוהל להסדרת מענה לתלמידים ומורים מהקהילה, שנתקלים ביחס רע בין כותלי בית הספר. 

לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מוצע לקדם הכשרות חובה בנושאי להט"ב לעובדות ועובדי המשטרה ושירות בתי הסוהר, ולהוביל טיפול מערכתי בפשעי שנאה. שר המשפטים אבי ניסנקורן מתבקש לקדם נוהל שבכוחו להקל משמעותית על גברים שפונים להליכי פונדקאות מורכבים וממושכים בחו"ל. משר התרבות והספורט חילי טרופר, מבקשים בקואליציה לתקצב מרכזים קהילתיים גאים, ולהקצות משאבים לטובת המאבק בלהט"ופוביה בספורט.

הארגונים שלוקחים חלק בהגשת התוכנית הם: האגודה למען הלהט"ב, איגי, הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, מעברים לקשת הטרנסית, בת קול-ארגון לטב"קיות דתיות, חוש"ן, הבית הגאה בב"ש ובדרום, המרכז הגאה, תהל"ה, הוועד למלחמה באיידס, חברותא-הומואים דתיים, אבות גאים, בית הקהילות לגאווה וסובלנות, מועדון ספורט גאה ת"א, שב"ל וLGBTech.

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, התייחסה להגשת התוכנית ואמרה כי "מדובר במהלך היסטורי שבו כל ארגוני הקהילה מתאגדים ויוצרים סדר יום משותף לקידום הזכויות של כלל הקהילה הגאה בישראל. אחרי שלוש מערכות בחירות רצופות שבהן הבטיחו לנו זכויות מעל כל במה, זה הזמן לקדם צעדים בשטח. הציבור הישראלי כבר נמצא שם, וכעת הגיע תורם של מקבלי ההחלטות".

אלה אמסט, מנכ"לית שותפה של עמותת מעברים לקשת הטרנסית, מסרה: "המסמך הזה הוא תוצאה של שנים של עבודה מול המשרדים השונים, וחודשים ארוכים של חשיבה וניסוח. בזמן כה משמעותי, בין הניסיון לחזור לשגרה לבין הכניסה הקרובה לתוקף של חוק הפללת צרכני זנות, המאיים על רבות מהקהילה שלנו, אנחנו מזמינות את כל חברי הכנסת והשרים הרלוונטיים להמשיך בשיתופי הפעולה המשמעותיים בזירה".

תגובות ח"כים ושרים מהקהילה הגאה

השר איציק שמולי מסר: "כשר העבודה והרווחה מחויבותי לקהילת הלהט"ב תעמוד במלוא תוקפה ואני מודה לארגונים על היוזמה, המעורבות ושיתוף הפעולה. בכוונתי לפעול עבור שוויון הקהילה בחברה ולקדם מהלכים עבורם מתוך הממשלה בכלל, ומתוך משרד העבודה והרווחה בפרט". 

יו"ר סיעת כחול לבן ויו"ר ועדת הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג הגיב לפרסום: ״אני מברך את קואליציית ארגוני הקהילה הגאה על השקת התוכנית. כחול לבן מחוייבת לפעול למען קידום שוויון זכויות עבור הקהילה הגאה ודרך משמעותית לעשות את זה היא באמצעות משרדי הממשלה. אני נמצא בקשר ישיר עם השרים הרלוונטיים כדי לבחון יישום מדיניות שתקדם את צרכי הקהילה". 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הוסיף כי "בזמן הבחירות עמדו בתור ראשי המפלגות לפגישות עם הארגונים הגאים, הבטיחו הבטחות וביקשו שוב ושוב את אמון הקהילה הגאה. הקהילה שבעה מהבטחות - עכשיו הזמן למעשים. אנחנו מחוייבים למאבק בהלט"בופוביה ובאלימות, ולמאבק  לשוויון זכויות מלא. זה מאבק על הזכויות הכי בסיסיות, זה מאבק על החיים עצמם. אני מצפה מכל מפזרי ההבטחות לעמוד במילתם, לשתף פעולה עם האגודה למען הלהט"ב והארגונים הגאים".

ח"כ עידן רול מיש עתיד מסר: "אני מברך את קואליציית הארגונים הגאים על מסמך חשוב, המהווה מדריך לממשלה החפצה לקדם שוויון זכויות לקהילה הגאה. לצערי, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון גנץ, שהתחייב לשוויון זכויות מלא לקהילה הגאה, נכנס לממשלה שחרטה על דגלה לשמר את הסטטוס קוו ונמנעה מלציין את זכויות הקהילה בקווי היסוד שלה. בכך זנחו גנץ וכחול לבן את כלל ההתחייבויות שלהם כלפינו".

תגיות:
להט"ב