הפגנה למען שחרור אסירים פלסטינים, שכם, אפריל 2019
צילום: נאסיר אישתייה, פלאש90

ישראל משהה זמנית את הצו שחשף בנקים בשטחים לתביעות בשל תשלום משכורות לאסירים

בהוראת משרד הביטחון הושהה ל-45 ימים הצו שעורר מחאה ברשות הפלסטינית נגד הבנקים שדרכם מועבר התשלום לאסירים. גורמים במערכת הביטחון: ההשהייה - לצורך בחינה מחדש וקבלת חוות דעת לגבי משמעויות הצו ועל רקע הרגישות והמתיחות בשטח. משפחות שכולות מאיימות: נעתור לבג"ץ
גל ברגר
04 ביוני 2020
07:02
עודכן ב 09:25

ישראל השעתה את צו האלוף נגד בנקים פלסטיניים דרכם מועברים תשלומי משכורת לאסירים ולשהידים, כך פורסם לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" (חמישי) בכאן רשת ב. הצו של מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, שנכנס לתוקף לפני פחות מחודש, הביא את הבנקים הפועלים בשטחי הרשות להקפיא ולסגור חשבונות בנק המשמשים אסירים ומשפחות שהידים, אחרי שחשף אותם לתביעות. 

הודעה על השעיית הצו למשך 45 ימים הועברה אמש לרשות הפלסטינית על פי החלטת שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ. גורמים במערכת הביטחון בישראל אישרו את הדברים ואמרו כי ההחלטה התקבלה לאור המלצת גופים שונים במערכת הביטחון, לצורך בחינה מחדש וקבלת חוות דעת לגבי משמעויות הצו ועל רקע הרגישות והמתיחות בשטח.

בין השאר התבקשו הגופים השונים במערכת הביטחון לקיים עבודת מטה מסודרת לגבי אפקטיביות הצו ולבחון האם ישנן עוד דרכים לממשו כדי למנוע העברת כספים לטרור, ולא מן הנמנע שהצו ייכנס לתוקף מחדש בתום תקופת 45 הימים.

כניסת הצו לתוקף לפני כמה שבועות הולידה מחאה אלימה נגד כמה מהבנקים בשטחים. בלחץ הרשות הפלסטינית הסכימו הבנקים לחזור בהם ולהשעות את צעדיהם עד שהנושא יוסדר משפטית. ברשות הפלסטינית הופתעו מכניסת הצו לתוקף בחודש שעבר, לאחר שבעת אישורו מוקדם יותר השנה הועברו אליהם מסרים ממערכת הביטחון בישראל כי הצו יבוטל או לכל הפחות יידחה בחצי שנה. 

בעקבות הדברים, כמה משפחות שכולות מאיימות לעתור לבג"ץ בנושא. במכתב ששלחו אדוה ביטון, טירן פולק ונתי סמדר לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הם כותבים כי מדובר בהפרת חוק חמורה ובפשיטת רגל מוסרית. אם החוק לא ייושם מיידית, כתבו, הם יפנו לבג"ץ לדרוש את יישומו.

מנגנוני הביטחון הפלסטיניים העריכו כי פיגועי הבודדים יתגברו בסבירות גבוהה אם ישראל תבצע סיפוח בפועל. כך עולה מדוח הערכת מצב שהעלו גורמי ביטחון פלסטינים להנהגה המדינית ברמאללה ושפורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11. גורם ביטחוני פלסטיני ציין בשיחה עם כאן חדשות כי במקרה של סיפוח בפועל, מנגנוני הרשות יאפשרו לציבור הפלסטיני להפגין ולהתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך, אך לא יאפשרו פעילות מזוינת בנשק.

בתחילת השבוע התקבלה ברשות הפלסטינית החלטה להקים בנק פרטי של אש"ף שירכז את הפעילות הבנקאית הקשורה באסירים הביטחוניים ובמשפחות השהידים, כדי לאפשר להמשיך ולשלם להם משכורות וקצבאות מבלי לחשוף את הבנקים לתביעות משפטיות. נמסר כי הבנק הפרטי של אש"ף יוקם בתוך ארבעה חודשים, ועד אז יימשך תשלום המשכורות והקצבאות לאסירים ולמשפחות השהידים דרך הבנקים הרגילים, כפי שהיה עד היום.

השתתף בהכנת הידיעה: אמוץ שפירא