תחנת המשטרה בקריית מלאכי

תחקירי הגזענות והזיופים בקריית מלאכי: מפקד תחנת המשטרה קודם לתפקיד בכיר

סנ"צ שי מזרחי שהודח בעקבות תחקירי כאן חדשות ישמש קצין אג"מ שפלה. השר אוחנה הודיע בעקבות התחקיר כי יתנגד לקידומו. על פי התחקיר, במשמרתו הושפלו ישראלים יוצאי אתיופיה ונתפרו תיקים לאזרחים חפים מפשע על מנת לשפר נתוני הפשיעה בעיר. המשטרה: כוונתנו הייתה לספח אותו לתפקיד, ולא למנותו
אוריה אלקיים
04 ביוני 2020
22:29
עודכן ב 23:47

מפקד תחנת קריית מלאכי לשעבר, סגן ניצב שי מזרחי, שהודח בעקבות תחקירי כאן חדשות, קיבל תפקיד בכיר במשטרה - קצין אג"מ שפלה. מדובר בתפקיד רוחב משמעותי מאוד. על פי התחקיר, בתקופתו של מזרחי הושפלו ישראלים יוצאי אתיופיה ונתפרו תיקים לאזרחים חפים מפשע. בימים האחרונים סירבה המשטרה לענות לשאלות כאן חדשות לגבי התפקיד החדש של מזרחי.

במשטרה חוזרים ואומרים כי "לאור חשש לאי סדרים בהתנהלות חלק מבעלי התפקידים בתחנת קריית מלאכי, מונה קצין בודק ונפתחה בדיקה במחלקה לחקירות שוטרים. כבר בשלב זה כמה בעלי תפקידים בתחנה הועברו מתפקידם".

לפני כשבועיים, פורסם בכאן חדשות כי משטרת קריית מלאכי זייפה במשך שנים נתונים כדי לשפר את נתוני הפשיעה. מהתחקיר עלה כי לא מעט אזרחים שהתלוננו על פריצות וגנבות, נחקרו באזהרה בחשד למסירת הודעה כוזבת, ולחלקם אף נפתח תיק פלילי.

באופן שיטתי, בהנחיית מפקד התחנה המודח, סגן ניצב שי מזרחי, אזרחים שהגישו תלונה על פשע, אף לא קיבלו אישור מסירת תלונה. לאור כך, אזרחים שרכביהם נגנבו, לא יכולים היו לתבוע את חברת הביטוח. חלק מהאזרחים נשלחו לבדיקת פוליגרף לאימות התלונה שלהם.

בתחקיר קודם שפורסם בחודש פברואר, נחשפו התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי, שבהן כמה מהשוטרים מתבטאים באופן גזעני, מביעים יחס מבזה כלפי עצורים יוצאי אתיופיה, ואף לועגים על מקרים שבהם נפצעו עצורים. באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה קצין החקירות לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה".

לאחר פרסום רשימת המינויים של המשטרה שבה מופיע גם שמו של סגן ניצב מזרחי, אמרו במשטרה לכאן חדשות כי כוונתם הייתה לספח אותו לתפקיד, ולא למנות. מהשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה נמסר בתגובה כי ״עמדתו של השר אוחנה הייתה ונשארה כי לאור ממצאי התחקיר ששודר ודוח הקצין הבודק אותו קיבל עת ביקר במחוז דרום, ועד להחלטת מח"ש בעניינו, אין לשבץ את מפקד תחנת קרית מלאכי לשעבר לאף תפקיד, גם לא בסיפוח. לאחר קבלת החלטת מח"ש, ייבחנו מכלול השיקולים ותתקבל החלטה סופית".