שכונת ג'ואריש ברמלה, אתמול

החל ממחר: כ-100 לוחמי מג"ב יתגברו את כוחות המשטרה ברמלה

השר לביטחון הפנים אוחנה ביקר בחפ"ק שפתחה המשטרה בג'ואריש: "צריך שיהיה ביטחון לתושבים" • שבעה חשודים נעצרו בעקבות הירי לניידת המשטרה אמש • מ"מ המפכ"ל: "לא נרפה ונתפרש פה בפעילות נרחבת"
רועי ינובסקי והדס גרינברג
08 ביוני 2020
09:05
עודכן ב 17:01

בעקבות אירועי הירי בימים האחרונים, כ-100 לוחמי מג"ב יתגברו את כוחות המשטרה ברמלה החל ממחר (שלישי). הלוחמים יפעלו תחת מפקדה של מג"ב שתוצב בעיר, ויתמקדו בעיקר בעבירות אמצעי לחימה ובחיפושים אחר נשק בלתי חוקי.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ביקר מוקדם יותר בחדר הפיקוד שפתחה המשטרה בשכונת ג'ואריש בעיר. בשיחה עם השוטרים במקום אמר אוחנה: "יש פה אינטרס של המגזר הערבי קודם כל למגר את הפשיעה. צריך שיהיה ביטחון לכל תושבי רמלה ולוד".

קודם לכן הודיעה המשטרה כי עצרה הבוקר שבעה חשודים, בהם שלושה קטינים, במערבות בירי לעבר ניידת משטרה אמש בשכונת ג'ואריש ברמלה. מעצרם הוארך בבית משפט השלום בראשון לציון. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, שנכח גם הוא בסיור בג'ואריש, אמר שם: "באופן חד וברור – ירי לכיוון אנשי משטרה הוא אירוע חמור ביותר וחציית קו אדום". הוא הוסיף כי "אנחנו, כמשטרה חזקה, לא נרפה ונתפרש פה בפעילות נרחבת בימים והשבועות הקרובים, כדי להחזיר את הסדר ושמירת ביטחונם של האזרחים בצורה הטובה והעניינית ביותר".

ראש העיר מיכאל וידל התייחס לאירוע ואמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי "התושבים הערבים פונים אלי אפילו יותר מהיהודים בנושא, הם רוצים שקט". וידל הוסיף: "יש קומץ של צעירים שעושים בלגן בינם לבין עצמם. אף יהודי לא נפגע פה. אין סכסוך בין עדות, יש סכסוך בין פושעים". 

האזינו לריאיון עם ראש עיריית רמלה מיכאל וידל לכאן רשת ב

וידל ציין כי במשך 20 שנים שכונת ג'ואריש הייתה שקטה, אך לפני כשנה התרחש רצח ששינה את פני הדברים. הוא הוסיף כי המשטרה נכנסה אתמול בכוחות גדולים אל השכונה, לבקשתו: "אנחנו צריכים הרתעה, לאסוף את כלי הנשק. כולנו רוצים שקט". 

חבר מועצת העיר, עורך הדין ראיס אבו-סיף, התייחס גם כן לעלייה בפשיעה ברמלה ואמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב: "לשכונה הזו מגיע שקט, הדברים יצאו מכלל שליטה. הפתרון הוא על ידי אכיפה, איסוף של כלי נשק וחינוך בני הנוער. אם כל הגורמים לא ישלבו ידיים, לא ניתן יהיה לפתור את זה". 

זירת הפשע: רמלה | מסע בין אלימות, פשיעה ופחד

ראש עיריית רמלה הודיע אמש כי הלימודים בשכונת ג'ואריש יבוטלו למשך יומיים, בעקבות הירי לעבר ניידת משטרה אמש במקום. איש לא נפגע באירוע, אך נגרם נזק לניידת. בתיעוד שפורסם מהשכונה בעת האירוע נראים שוטרים רבים נכנסים לשכונה, ובתיעודים אחרים נשמעו קולות ירי.

בליל שבת נורו יריות ונזרקו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר צוותי כיבוי אש שבאו לכבות שריפת פסולת בשכונה. המתח בג'ואריש הוא על רקע החיסול המשולש בשבת בבוקר בצומת לוד. מנהלת בית הספר ג'ואריש, נואל אבו-עאמר, לימדה את שלושת הנרצחים, וכעת ילדיהם לומדים בבית סיפרה. הבוקר היא ספרה לתמר אלמוג בריאיון לכאן רשת ב: "אנחנו מכילים את הילדים ומנסים לווסת את הרגשות שלהם. לא נרים ידיים ולא ניכנע לאלימות או לשום דבר שקורה בשכונה או בכל מקום אחר בעולם". 

האזינו לריאיון המלא עם נואל אבו-עאמר לכאן רשת ב

אחד הנרצחים בחיסול, העבריין נאהד אל-שמאלי, התראיין בספטמבר האחרון לכתבת כאן חדשות יפעת גליק בסדרת תחקירים על האלימות ברמלה. "משפחות ג'רושי ומוגראבי, כולם ימותו - נשים, בנות, ילדות - כל מי שיעלה על הכביש פה, אינשאללה", הוא איים אז בעקבות רצח אחיו. "ילד קטן ככה נולד - ימות על הכביש". אל-שמאלי זעם על השכנים שלא מלשינים על רוצחים ואמר: "אם מישהו מלשין, הוא יילך ראשון". גם את המשטרה הוא תקף: "הם יודעים מי הורג, רק לא עושים להם כלום בגלל שהם עובדים כמשתפי פעולה כולם".