נתנאלה
צילום: יריב פיין וגיא כושי

שאלון לשבת עם נתנאלה

האלבום הראשון שהיא התאהבה בו, הסרט שבזכותו הבינה שהיא חייבת לשיר ואם היא לא הייתה מוזיקאית מה היא הייתה עושה? נתנאלה מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
12 ביוני 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את נתנאלה.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום Tea for the Tillerman של קט סטיבנס. זה קרה כשהייתי בת 17. ערב ערב נהגתי להירדם לצלילי הרדיו הגדול, שהיה מונח על הכיסא סמוך למיטתי. לפתע בקעו צלילי פסנתר, שריתקו את אזניי. טרם הכרתי את הזמר המבצע. קולו חדר עמוק לנשמה, השיר, הביצוע והעיבוד הציפו את כל החושים. זה היה מרגש, בלתי נשכח... מגישת התוכנית גילתה לכולם באנחת הנאה וסיפוק שזה היה קט סטיבנס בשירו ״ליזה העצובה״. היה לי ברור שלמחרת אני משיגה את האלבום שכלל את השיר, ולאחר שעשיתי זאת הקשבתי לאלבום כולו, וגיליתי עוד שירים מופלאים. הוקסמתי מכישרון הכתיבה המושלם, לכתוב שיר כאילו נולד כמקשה אחת. אותו אירוע מכונן הביא אותי לנסות את כוחי בכתיבת שירים כבר בשלב מוקדם יחסית. דבר אליו שאפתי לאורך כל שנות הקריירה שלי, מתוך מטרה להפוך את כתיבת השיר לחלק אינטגרלי, מובן מאליו. כמובן שגדלנו על המוזיקה של הביטלס, במיוחד כשנחשפתי לראשונה בגיל 14 ל״אלינור ריגבי״ של מקרטני, ול״שדות תות לנצח״ של לנון, שהיו בעיניי גולת הכותרת ביצירה המוקדמת שלהם. כמו כן, המפגשים שלי עם סשה ארגוב כבר בגיל 15 ומאוחר יותר עם מתי כספי, תרמו ללא ספק לעיצוב האישיות המוזיקלית שלי. לאחר ניסיון של שנים, ושיתוף פעולה עם מלחינים ומפיקים מוזיקליים מן השורה הראשונה, נחשפתי בעיקר בשנים האחרונות לנושא של ההפקה המוזיקלית. מכל מפיק למדתי דברים חשובים, אותם אני מיישמת כיום בעבודת ההפקה על שיריי.


מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום האחרון של דייוויד בואי - Black Star. אחד מהזמרים והיוצרים האהובים עליי מאוד, שידע להמציא את עצמו מחדש. אין ספק שבואי הבין שזה ככל הנראה הולך להיות האלבום האחרון שלו, ולכן עשה ככל העולה על רוחו (כשם שאני מצפה מכל אמן ואמן לעשות) בדרך המופלאה והמיוחדת שלו. באלבום הזה יש לפחות ארבעה שירים שאני מאוד אוהבת, הבולט בהם הוא Girl Loves Me.


מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
הייתי יכולה לחשוב על כמה וכמה שירים כאלו שטרם יצאו לאור. ימים יגידו...

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
ישנם כמה שירים שהיום הייתי מבצעת אחרת. כרגע זה לא רלוונטי מכיוון שאני עושה כל הזמן שירים חדשים. מאחר שבעבר בחרתי את השירים שלי בקפידה רבה, אינני מתחרטת על אף אחד מהם.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
כן, בהחלט! ב-1959 כשהייתי בת 6, לקחה אותי אחותי פנינה לקולנוע אופיר בתל אביב לצפות בסרט ״פורגי ובס" שהיה מבוסס על האופרה פרי יצירתו של המלחין ג׳ורג׳ גרשווין, בניצוחו של אנדריי פרווין. זה היה גם באותו שבוע שבו החלו להקרין סרטים באמצעות מערכת שמע סטראופונית בקולנוע זה. החוויה שעברתי באותם רגעים מרגע שהסרט התחיל הייתה כה עצומה שריתקה אותי לכיסא עד לצליל האחרון. הקולות של הזמרות והזמרים האפרו-אמריקאים היו קולות שעד אז לא שמעתי כמותם ולא הבנתי שבן אנוש מסוגל להפיק צלילים כל כך יפים מתוכו. זכור לי במיוחד הרגע שבו הזמרת שרה את Summertime בקולה השמיימי, הבנתי שאין דבר העולה ביופיו על האמנות המופלאה הזאת, ואת זה רציתי גם אני ללמוד להפיק מתוכי. באותם רגעים ידעתי שמוזיקה תהיה העיסוק העיקרי שלי בחיי, הרגשתי שזה ייעודי. רציתי לשיר!

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
לא, מעולם לא העלתי בדעתי שיום אחד אוותר על החלום, מאחר שאני מאמינה בלב שלם שזה לא משהו שאתה בוחר לעשות, אלא האמנות בוחרת בך. עליך רק להחליט מתי זה יקרה. אני רואה בזה כאמצעי להישרדות הנפש, וצורך תמידי לספק רגעי נחת עבור אחרים. אתה פשוט חייב ליצור.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
אין ספק שזה היה האלבום הראשון שהטביע את חותמו עלי יותר מכל אלבום אחר מתקופת נעוריי, אלבומו של קט סטיבנס, מהשאלה הראשונה - Tea for the Tillerman.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
אינני חושבת שיש סרט כזה, למרות שהאהבה השנייה שלי היא סרטים, ובעיקר פס הקול המלווה אותם. מאז ומעולם נמשכתי לסרטים בזכות פס הקול. כמובן שזה חלום ישן נושן שלי לכתוב מוזיקה לסרטי קולנוע, סרטים דוקומנטריים, מחול מודרני ותאטרון.

ברגעים קשים – מהו השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
השיר Peace Train של קט סטיבנס. הגרוב שהבס מוביל עם התופים והקולות פשוט גורמים לי לרקוד.
שני שירים נוספים שעושים לי את זה הם "במרחק נגיעה מכאן" של יזהר אשדות ו"אהבה קצרה" של מאיר בנאי.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
ככל הנראה סופרת וציירת. אלו הם תחומים שתמיד דיברו אלי. כבר מגיל צעיר ציירתי והמצאתי סיפורים, אך המוזיקה היפנטה אותי יותר. אני מקווה שעוד שאספיק לגעת בשני התחומים הללו.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
וואו! מפחיד לדמיין את זה... אך לחשוב שאצלול למנוחת עולמים עם קולו העמוק והמלטף של ג׳ים מוריסון ולהקת הדלתות עם השיר The End בהחלט יסב לי נחת, זה יהיה מושלם!


האזינו ל-Drunk on Time השיר החדש של נתנאלה והסינגל הראשון מתוך הפרויקט - "ליקוי חמה - חלק ב'".