יצהר
צילום: מנדי הוכמן, פלאש 90

בין האג לסיפוח: המשמעויות של פסילת חוק ההסדרה

החלטת בג"ץ מותירה פתח לכך שיהיה קל יותר להסדיר את מעמדם החוקי של שטחים שכבר סופחו לישראל. נוסף לכך, פסילת החוק יכולה לסייע במניעת הדיון בבית הדין הבין לאומי בהאג, על התלונה שהגישה הרשות הפלסטינית נגד ישראל
תמר אלמוג
09 ביוני 2020
23:10

להחלטת בג"ץ לפסול את חוק ההסדרה שהתקבלה היום (שלישי) יש שתי משמעויות מרכזיות. בנוגע לסיפוח, החלטת בית המשפט מותירה פתח לכך שיהיה קל יותר להסדיר את מעמדם החוקי של שטחים שכבר סופחו לישראל. עם זאת, שופטי בג"ץ הבהירו בהחלטתם כי החוק פוגע בצורה בלתי מידתית בזכויות שוויון וקניין, ופגיעה בזכות יסוד אסורה בכל מקרה, גם כשיש סיפוח, ובמיוחד אחרי שהוא נעשה.

משמעות שנייה של הפסיקה מתייחסת לבית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג, שאמור לקבל החלטה בשבועות הקרובים אם הוא דן בתלונה שהגישה הרשות הפלסטינית נגד ישראל. אם בית הדין יחליט לדון בתלונה - הדבר ישפיע על ישראלים רבים. החלטת שופטי בג"ץ מעבירה לבין הדין הבין לאומי מסר, גם אם לא בצורה מכוונת, שאומר: בית המשפט העליון מטפל בנושאים האלה והוא הכתובת לעניין - ולא בית הדין בהאג. אתמול פורסם בכאן חדשות כי התובעת בבית הדין הפלילי הבין לאומי קראה לשופטים לקבל החלטה במהירות, והביעה דאגה מהאפשרות של סיפוח.