דני זמיר בדיון בוועדת חינוך בנושא אסון נחל צפית, 2
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנהל מועצת המכינות על המדריכה שכמעט טבעה: "אירוע חמור - צריך לעשות בדק בית"

שר החינוך יואב גלנט עצר את פעילות המכינות עד לסוף השבוע בעקבות שני אירועי בטיחות • על המקרה של כניסת חוליית חניכים אתמול לשטח אש באזור רמות מנשה, אמר דני זמיר: "מי שהעביר את הפעילות היה ארגון מקצועי להעברת טיולים, שקיבל אישור ממשרד החינוך"
בחצי היום
10 ביוני 2020
13:16

מנהל מועצת המכינות, דני זמיר, התייחס היום (רביעי)  להוראת שר החינוך יואב גלנט לעצור את פעילויות המכינות הקדם צבאיות בגלל שני אירועי בטיחות שאירעו אתמול. "בשני האירועים המדוברים – כללי הזהירות שנועדו למנוע אסון במקרה של כשל בטיחותי - אכן פעלו", אמר.

בהתייחס למקרה שבו מדריכה כמעט טבעה בנחל, אמר לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "צריך לעשות בדק בית. כתושב הצפון, למיטב ידיעתי, זה נחל שאסור בכניסה בכלל ולכן צריך לבדוק אם הם קיבלו אישור. מבחינת המכינות בכל אופן – זה אירוע חמור".

האזינו לריאיון המלא עם מנהל מועצת המכינות דני זמיר

יחד עם זאת זמיר ביקש להבהיר כי "אני מניח שמדובר באי-הבנה ולא שמישהו זלזל, נבדוק את הדברים". כשנשאל על האירוע, סיפר: "היא לא טבעה, היא כן נכנסה למצוקה למשך כחצי דקה. היא לא נזקקה לטיפול, והמשיכה לטייל איתם 5-4 שעות. בסוף היום היא הלכה לבדיקה בחדר מיון. זה אירוע חמור מסיבות רבות, עדיין אין לנו את כל הפרטים".

על המקרה של כניסת קבוצת חניכים אתמול לשטח אש באזור רמות מנשה במהלך פעילות ניווט אמר זמיר: "מי שהעביר את הפעילות היה ארגון מקצועי להעברת טיולים, במקרה אלה היו חניכי המכינה ולא תלמידים. יש כאן שאלה עקרונית בנושא של טיולי השטח. החברה קיבלה אישור לפעילות ממשרד החינוך".

זמיר ביקש להדגיש כי מצב המכינות השתפר מבחינה בטיחותית: "צריך להגיד שהמכינות לא נמצאות במצב שבו היו ערב אסון נחל צפית, הן עוברות תהליך של הכשרה, הסמכה ובטיחות מאוד מדוקדק כבר שנתיים, ומשרד החינוך שותף מלא. בשני האירועים המדוברים – כללי הזהירות שנועדו למנוע אסון במקרה של כשל בטיחותי אכן פעלו".