מטה האיחוד האירופי בבריסל, השבוע
צילום: גטי אימג'ז

חרם והפסקת מכירת נשק: חשש בישראל מהשלכות הסיפוח

שר החוץ הגרמני הזהיר את נתניהו ואשכנזי: מדינות באירופה רוצות להטיל סנקציות על ישראל • עוד תרחישים: סימון מוצרים מהתנחלויות והכרה במדינה פלסטינית
גילי כהן ומואב ורדי
10 ביוני 2020
23:15

בישראל חוששים מאפשרות של סנקציות כלכליות במקרה של סיפוח, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, כמה צוותי חשיבה דנים באפשרויות שונות למהלך הסיפוח. אחד הצעדים האפשריים שמעוררים דאגה בישראל הוא אפשרות של חרם ואף הפסקת מכירת נשק, לצד פגיעה בשיתופי פעולה כלכליים ומדעיים.

בתוך כך, שר החוץ הגרמני הייקו מאס הדגיש בפגישותיו בישראל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ גבי אשכנזי את התנגדותה של ברלין לסיפוח. מאס מסר כי מדינות באירופה מעוניינות לקדם עיצומים על ישראל אם תממש את כוונת הסיפוח.

התגובה האירופית לסיפוח: התרחישים האפשריים

כדי שהאיחוד האירופי יחליט על פעולה כלפי ישראל יש צורך בקונצנזוס של כל 27 המדינות החברות באיחוד פה אחד. אלא שכאן נכנסות לתמונה כמה מדינות שנתניהו טיפח יחסי ידידות עם מנהיגיהן: בקבוצה הזאת נמצאות פולין, צ'כיה ובעיקר אוסטריה והונגריה. מדינות אלו צפויות להתנגד למהלך אנטי-ישראלי מצד האיחוד ולמעשה לסכל קונצנזוס שהיה מאפשר מהלך כזה.

אבל זה לא סוף הסיפור. יש צעדים שלא צריכים להתקבל בהצבעה. המרכזי שבהם קשור להסכם Horizon Europe 2021 - הסכם ענק למשך 7 שנים, שבמסגרתו תהנה ישראל מתקציבים גדולים לשיתוף פעולה מדעי וטכנולוגי. בימים אלו עובדים בבריסל על ניסוח תנאי ההסכם, ופקידות האיחוד עלולה למנוע מישראל להיות שותפה בו - בלי צורך באישור המדינות החברות.

מלבד כל אלה, מדינות באירופה יכולות לנקוט בצעדים נגד ישראל באופן עצמאי כמדינה מול מדינה בלי קשר לפעולה משותפת של האיחוד. למשל, מדינות שונות יכולות להחליט להתחיל בסימון מוצרים מההתנחלויות, או להכיר במדינה פלסטינית. אם כעת, כתגובה לסיפוח, מדינות גדולות כמו צרפת וספרד יכירו בפלסטין, זו כבר תהיה פגיעה לא פשוטה במדיניות של ממשלת ישראל.

זה עוד סמלי, אבל מדינות באירופה יכולות גם להחליט פשוט לאסור מכירת סחורה לישראל, כזו שלישראל יש בה עניין. כל זה בינתיים על הנייר: האירופים מחכים לראות קודם כל מה תחליט ישראל לעשות. אבל הסיכוי שמהלך של סיפוח יעבור בלי שום תגובה אירופית כלשהי – קטן מאוד.

בתוך כך, במסגרת ההכנות לסיפוח בצד הישראלי, ביום ראשון צפויה להתקיים פגישה בין שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, לבין ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר החוץ אשכנזי. בפגישה ידונו הצדדים במחלוקות שבין כחול לבן לליכוד סביב סוגיית הסיפוח.