היישוב אפרת
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

גורם אמריקני לכאן חדשות: מוכנים לשקול סיפוח מצומצם

הגורם הוסיף "ממתין לישראלים שיגבשו את עמדתם, בסופו של דבר מדובר בהחלטה שלכם" • במפקד האזרחי נערכים לעריכת מפקד אוכלוסין בשטחי סי לקראת הסיפוח
עמיחי שטיין, כרמל דנגור ויואב זהבי
11 ביוני 2020
07:27

על רקע הדיווחים שייתכן שישראל תסתפק בסיפוח מצומצם של שטחים ביהודה ושומרון, גורם אמריקני אמר לכאן חדשות: אם ישראל תהיה מעוניינת בסיפוח מצומצם יותר ותקבל החלטה בנושא - נהיה מוכנים לשקול זאת. כך פורסם בתוכנית הבוקר הזה (חמישי) בכאן רשת ב.

הגורם האמריקני הוסיף כי ישראל תצטרך להגיש את המפות ולאחר מכן ידונו עם הממשל האמריקני שישאל שאלות כגון "מדוע זה כרגע האינטרס הישראלי?" או "למה אתם מעוניינים בלספח X כרגע?". הגורם הדגיש כי עד עתה לא גובשה מפה סופית והוסיף שהממשל "ממתין לישראלים שיגבשו את עמדתם, בסופו של דבר מדובר בהחלטה שלכם". 

במנהל האזרחי נערכים למפקד אוכלוסין בשטחי סי

על רקע תוכנית הסיפוח, במנהל האזרחי נערכים לאפשרות שיצטרכו לקיים מפקד אוכלוסין לפלסטינים המתגוררים בשטחי סי ובפרט בשטחים שעליהם תוחל ריבונות ישראלית. כך פורסם בתוכנית הבוקר הזה (חמישי) בכאן רשת ב. מטרת מפקד שכזה תהיה לאמוד את האוכלוסייה על מנת למנוע מפלסטינים לעבור לשטחים שיסופחו לישראל לצורך קבלת מעמד. 

המפקד, אם ייצא לפועל, ייכלול כניסה של צוותי המנהל האזרחי לכפרים פלסטיניים. יישוב פלסטיני גדול שצפוי להיכלל בתחומי ריבונות ישראל לפי תוכנית טראמפ הוא ג'יפתליק, הכפר הפלסטיני הגדול בבקעת הירדן, שמונה 5,000 תושבים. טרם נקבע מה יהיה מעמד הפלסטינים המתגוררים בשטחים עליהם תוחל הריבונות הישראלית. 

איפא"ק לחברי קונגרס - מותר לבקר את הסיפוח

השדולה האמריקנית למען ישראל, איפא"ק, קיימה שיחות תדרוך עם מחוקקים אמריקנים, בהן הבטיחה כי התמיכה מתורמים פרו-ישראלים לא תפגע אם המחוקקים יבקרו את הסיפוח. יחד עם זאת, בשדולה אמרו למחוקקים כי פגיעה מכספי הסיוע הביטחוני לישראל נוכח הסיפוח מנוגדת למדיניותה. 

לפי הדיווח, השדולה הפרו-ישראלית תידרכה חברי הקונגרס בנושא בשיחות טלפון ובזום. תורם לאיפא"ק סיפר: "אנחנו אומרים לסנאטורים 'תרגישו חופשי לבקר את הסיפוח, אבל אל תעצרו את הסיוע לישראל'". גורם בקונגרס האמריקני הסביר כי בשדולה הפרו-ישראלית "מעוניינים שחברי הקונגרס יבינו שזה זמן להזהיר את ישראל, מבלי לאיים על מזכר ההבנות שנחתם בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו לפני כארבע שנים". על פי המזכר, ישראל מקבלת מארצות הברית בכל שנה למשך עשור סיוע צבאי בסך 3.8 מיליארד דולרים.