בית החולים הדסה עין כרם
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית החולים הדסה: "משבר תזרימי שפוגע בתפעול השוטף"

בית החולים פנה למשרדי האוצר והבריאות להסדיר את תקציבי בתי החולים הציבוריים • בהודעה מטעמם נכתב: מסתבר שיותר קל לגזור גזירות, מאשר לעמוד במחויבות שהן יוצרות
קטי דור
11 ביוני 2020
12:43

בית החולים הדסה פנה היום (חמישי) למשרדי הבריאות והאוצר בעקבות משבר תקציבי בשל מגפת קורונה. בפנייה שנעשתה בשם בתי החולים הציבוריים בישראל נכתב כי "נוצר כצפוי בימים אלה משבר תזרימי כספי בכלל בתי החולים הציבוריים, ובכללם בהדסה". הם הוסיפו: "הדבר פוגע ביכולת הדסה קודם כל לשלם כרגיל לספקים, ומאיים על יכולת התפעול התקין של בית החולים". 

בהודעה מטעם בית החולים נכתב: "מסתבר שיותר קל לגזור גזירות, מאשר לעמוד במחויבות שהן יוצרות. אי לכך, מבקשת הדסה להודיע על חוסר במזומנים שנובעים מאיחור יישום 'תקציב מדינה' כשיפוי ופיצוי להדסה כמתחייב מהעת הזאת. הנהלת הדסה פנתה למשרדים הממשלתיים הרלבנטיים, בבקשה לעקוף את כל המכשולים הביורוקרטיים ולהסדיר מיידית את תקציבי ותזרימי בתי החולים הציבוריים לשנה זאת ובכללם הדסה". 

ביום שני פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בתי החולים הממשלתיים והציבוריים על סף קריסה כלכלית בגלל חובות כתוצאה מאובדן הכנסות במאות מיליוני שקלים במהלך התפרצות הנגיף. פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה, אמר לכאן חדשות כי יש חשש שלא יוכל לשלם את משכורות חודש יולי לעובדי בית החולים. בית החולים שיבא צבר כתוצאה ממשבר הקורונה חוב של 200 מיליון שקלים, בית החולים רמב"ם צבר חוב של 150 מיליון. בבית החולים לניאדו ישנם חובות גדולים לספקים של ציוד רפואי, ובשל כך מקצצים במלאי של הציוד.

מוקדם יותר אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, בוועדה לביקורת המדינה כי תוספות התקציב יסייעו למערכת הבריאות להתמודד בטווח הקצר, אבל לא לזמן רחוק. "לא הצלחתי לייצר מספיק עניין בבריאות הציבור. אחים ואחיות, חדרי מעבדה ועוד – כולם מאחורה מבחינת תקנים, שכר ותשומת לב", אמר גרוטו וציין כי כל כוח האדם שהתווסף בשל המשבר הוא זמני, וכי המשרד עדיין לא קיבל אישור לתקנים קבועים.