הנשיא דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

האם טראמפ בדרך ל-4 שנים נוספות בבית הלבן?

בעוד חמישה חודשים ייערכו הבחירות בארה"ב. הנשיא מגיע אליהן אחרי משבר קורונה ומהומות בכל רחבי המדינה. מה חושבים הבוחרים שלו והאם הם יישארו נאמנים? | האזינו לפרק 5 בהסכת אמריכאן
מיכל רשף | אמריכאן
12 ביוני 2020
11:14

לפני ארבע שנים, אחרי שכל הסקרים חזו ניצחון מוחץ להילרי קלינטון, כמה עשרות אלפי קולות בכמה מדינות מפתח שינו את התמונה, והחל עידן דונלד טראמפ בבית הלבן. 2016 לא הייתה שנת בחירות רגילה. למעשה, היא שינתה הרבה ממה שחשבנו עד אז על הבוחר האמריקני, וגם על הפוליטיקאי האמריקני ואיך הוא אמור לדבר ולהתנהג. טראמפ טרף את הקלפים ובנובמבר הקרוב, הוא ינסה לשמור על מקומו ועל מעמדו כאיש החזק באמריקה, אולי אפילו בעולם. איך הוא הולך לעשות את זה? 

טראמפ מגיע לבוחר שלו עם שק הבטחות שהוא הצליח לקיים: מאבק אמיתי מול הסינים, בניית החומה בגבול מקסיקו ומלחמה בהגירה הבלתי חוקית, העברת השגרירות לירושלים והורדת מסים. כן, אפשר להתווכח על הנחיצות של כל הדברים האלה וגם על האם הוא באמת הצליח בהם או לא, אבל בשביל הבוחרים שלו, בשורה התחתונה - טראמפ הבטיח – וקיים.

גם הדמוקרטים וגם ההפגנות משרתות את טראמפ - זה משרת נראטיב עתיק יומין שנשיא מאוד אוהב

אתם בטח אומרים - אוקיי, זה נחמד, אבל זה היה לפני משבר קורונה, ולפני המחאות סביב ההרג של ג'ורג' פלויד. התשובה – נכון, אבל למרות שזה נשמע לנו כאילו שני האירועים הללו הם משברים שאי אפשר להתאושש מהם, בעידן של טראמפ כבר למדנו – הכל אפשרי. 

זה לא רק טראמפ, זה כולם. גם הדמוקרטים. וגם ההפגנות עכשיו ברחבי ארצות הברית משרתות אותו בסופו של דבר כי זה משרת נראטיב עתיק יומין שטראמפ מאוד אוהב. ונדליזם? ביזה? ניפוץ שמשות? טראמפ יחזיר את החוק והסדר לרחובות ואזרחים יכולים לישון בשקט.

מה עם הציוצים? ההתבטאויות המביכות? אוקראינה גייט? – לבוחרים זה לא ממש משנה. הם אומרים – הוא אחד משלנו, מדבר כמונו ולא פוליטיקאי משופשף כמו האלה מוושינגטון שלא מבינים את מצוקות האזרח הקטן.

עד נובמבר אלוהים גדול, והכל עוד יכול להשתנות. ג'ו ביידן מוביל כרגע בסקרים הארציים וגם במדינות המפתח, אבל למדנו מ-2016 שצריך לקחת את הכלי הזה בעירבון מוגבל. אגב, תסריט 2016 יכול לחזור שוב – ביידן לוקח את מרבית הקולות, טראמפ את האלקטורים. אבל אם חשבתם שהסיפור של טראמפ כבר גמור, אז עכשיו אתם יודעים איך נראית הדרך שלו לעוד ארבע שנים בבית הלבן.