לוחם צה"ל, ארכיון
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

חיילים קשרו חניך ביחידת מגלן לדגל - מפקד הצוות יודח

תקרית חמורה בבא"ח צנחנים: קצין ביחידה הורשע בהתנהגות שאינה הולמת, ויישלח למאסר של 28 ימים
רועי שרון
18 ביוני 2020
11:00
עודכן ב 11:28

תקרית חמורה בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים: חיילים קשרו חניך ביחידת מגלן לדגל, ושפכו מזון על חייל נוסף. מפקד הצוות הורשע בהתנהגות שאינה הולמת ויישלח למאסר של 28 ימים. כך עולה מתחקיר צה"ל של האירוע, שפורסם היום (חמישי).

לפי פרטי התחקיר, בשבוע שעבר נקשר חייל ברחבת המסדרים בבסיס, ועל חייל נוסף שפכו מפקד הצוות והסמל נוזלי מזון. אחד המ"כים שהבחין במתרחש דיווח על כך למפקד הפלגה, הפסיק את האירוע ודיווח באופן מידי למפקדיו. מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ יובל גז, תחקר את המקרה והשעה את מפקד הצוות לאלתר.

אתמול אושר התחקיר על ידי מפקד חטיבת הקומנדו. כמו כן, הועמד מפקד הצוות לדין משמעתי בפניו נגזרו עליו 28 ימי מחבוש. מפקד האוגדה החליט להדיח מתפקיד את מפקד הצוות. כמו כן, הודח מתפקידו הסמל.

מצה"ל נמסר: צה״ל מגנה התנהגות פסולה מסוג זה, ימשיך לפעול באופן יזום למיגור התנהגות מסוג זה ויתחקר לעומק אירועים הנוגעים בסוגיות ערכיות.

המסורת היחידתית הסתיימה בפציעה

לפני חודש וחצי, הפרקליט הצבאי הראשי אלוף שרון אפק הורה על פתיחת חקירת מצ"ח, בנוגע לפציעתו של לוחם יחידת מגלן רב-טוראי עילי חיות באוגוסט 2018, שנחשפה בכאן חדשות. חיות נפצע לאחר שקפץ מרכב מסוג האמר למערום שיחים בסוף אימון, כחלק מ"מסורת יחידתית" שהייתה נהוגה במגלן עד אותו אירוע. הלוחם נפגע בגבו כתוצאה מהקפיצה, ונזקק לניתוח.

פציעתו של רב-טוראי חיות ופציעה של לוחם אחר ביחידה באימון קרב מגע, באירוע שהתרחש לפני כשנתיים, הביאו לעצירת האימונים במגלן. תחקיר של שני האירועים, בראשות מפקד עוצבת האש תת-אלוף ירון פינקלמן, הביא להדחתם של שני מפקדי צוותים במגלן.

בתחילת השבוע - מדריך הודח מיחידת יהל"ם

ביום שני, מדריך קרב מגע ביחידת הנדסה למבצעים מיוחדים (יהל״ם), נשלח ל-20 ימי מחבוש והודח מהיחידה לאחר שכדור נפלט מאקדחו האישי בשוגג בעת ששהה בחדרו. האירוע הסתיים ללא נפגעים.

האירוע התרחש ב-4 במאי 2020 ולאחריו מונתה ועדת מומחים מקצועית לבחינת האירועים בראשות מפקד חטיבת אלון, אלוף-משנה ברק רובין ובהמלצתה ננקטו שורה של צעדים משמעתיים ובהם - נזיפה פיקודית למפקד יחידת יהל״ם, קצין בדרגת אלוף-משנה; נזיפה פיקודית ועיכוב של שנתיים בקידומו של מפקד בית ספר ליהל״ם, קצין בדרגת סגן-אלוף; והדחה מתפקידו של קצין לוחמה ביחידה בדרגת סרן.