מליאת הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת

הממונה על התקציבים באוצר: לפעול בפגרת הקיץ כדי לאשר את תקציב המדינה

"לוח הזמנים יהיה צפוף ולחוץ, אך לעמדתנו מדובר בכורח המציאות", ציין מרידור בנוגע לכוונה לאשר תקציב ל-2020 ולאחר מכן ל-2021 בנפרד. גנץ לא שוכנע בפגישה עם נתניהו בצורך להעביר תקציב חד שנתי בלבד, בניגוד להסכם הקואליציוני שקובע תקציב דו שנתי
ליאל קייזר
18 ביוני 2020
18:23

הממונה על התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור פרסם היום (חמישי) מכתב הקורא לכנסת להמשיך לפעול גם בפגרת הקיץ על מנת לאשר את תקציב המדינה לשנת 2020, ובהמשך תקציב נפרד ל-2021. במכתבו ציין מרידור כי "מדובר בתוכנית שאפתנית מבחינת לוחות זמנים. לוח הזמנים יהיה צפוף ולחוץ, אך לעמדתנו מדובר בכורח המציאות".

בלוח הזמנים שפרסם מרידור תוכנן לאשר את תקציב 2020 בין יולי לספטמבר, ותקציב 2021 יאושר בין דצמבר לפברואר. עוד כתב הממונה על התקציבים כי על מנת לאפשר תוכנית זו דרושה "קבלת החלטות בלוח זמנים מהיר והירתמות גורמי הממשלה השונים".

היום הסתיימה ללא הסכמות הפגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר האוצר ישראל כ"ץ בנושא תקציב 2020. גנץ לא שוכנע בפגישה בצורך להעביר תקציב חד שנתי בלבד, בניגוד להסכם הקואליציוני שקובע תקציב דו שנתי. נתניהו וגנץ ידונו בנושא שוב בארבע עיניים בימים הקרובים.

להכרעה אם התקציב יגובש לשנה הנוכחית או שיהיה דו שנתי לשנים 2021-2020,  השלכות פוליטיות משמעותיות שכן אישור תקציב לשנה בלבד מותיר פתח ליציאה לבחירות בסוף השנה הנוכחית. אמש העריך שר האוצר ישראל כ"ץ, בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בחדשות הערב, כי התקציב יהיה חד שנתי. הוא הוסיף כי כל הדרגים המקצועיים במשרדו תומכים בכך. 

מוקדם יותר השבוע פורסם בכאן חדשות כי הסיעות בכנסת צפויות לסכם על קיצור פגרת הקיץ משלושה חודשים - לשבועיים עד שלושה בלבד, לראשונה מזה שנים. זאת כדי לאפשר את המשך פעילות הכנסת גם בחודשי הקיץ.