רן ארז, יואב גלנט ויפה בן דוד
צילום: הדס פרוש, יונתן זינדל, פלאש 90

בית הדין הכריע: שנת הלימודים של כיתות י' לא תוארך

גלנט הודיע: הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' ימשכו עד ל-30 ביוני • רן ארז: שר האוצר דחה את כל הפשרות שהצענו. מה שנותר זה שבית הדין הארצי לעבודה יגיע להחלטה
ורד פלמן ואוריה אלקיים
19 ביוני 2020
07:58
עודכן ב 16:31

המשא ומתן בין נציגי המדינה לארגון המורים העל יסודיים על מועד סיום שנת הלימודים התחדש בצוהריים (שישי) אך הצדדים לא הגיעו להסכמות. אי לכך, בדיון בית הדין הארצי לעבודה הוחלט כי נדחית בקשת המדינה לחייב את מורי כיתות י' ללמד עד ל-1 ביולי. בעקבות הכרעת בית הדין, הודיע שר החינוך גלנט כי הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' ימשכו ברצף עד ל-30 ביוני.

משרדי החינוך והאוצר ביקשו מבית הדין לעבודה לדחות את הכרעתו בנושא, כדי להשלים את טיעוניהם. בד בבד, ארגון המורים הגיש את הודעתו לבית המשפט על כך שהצדדים לא הגיעו להסכמות, וביקש לתת הכרעה ללא דיון נוסף ומתן מועדים להשלמות טיעון.

יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר בתום הישיבה: "שר האוצר דחה את כל הפשרות שהצענו. מה שנותר זה שבית הדין הארצי לעבודה יגיע להחלטה". בשעה הקרובה צפוי להתכנס בית הדין לעבודה להכריע בנושא. 

גורמים המעורבים במשא ומתן טענו שיו"ר ארגון המורים לא שיתף פעולה כלל במהלך בשיחות עמם. לטענתם, "רן ארז יוצא מנקודת הנחה כאילו הקורונה לא קרתה, מבחינת המורים ולכן הוא לא צריך לתת כלום". לדבריהם המדינה הייתה מוכנה לסגת מדרישתה שמורי ארגון המורים ילמדו תשעה ימים נוספים ולהסתפק בפחות ימים, אלא שארז לא שיתף פעולה עם הצעותיה. 

מנגד, גורמים המקורבים לרן ארז אומרים כי הוא הביא מועד פשרה לסיום שנת הלימודים אבל משרד החינוך והאוצר סירבו. לטענת גורם המעורה בפרטים ארגון המורים הציע שלושה ימים נוספים שיוקדשו לטובת תלמידי כיתות י', אך באוצר סירבו. 

בפתח הישיבה אמר ארז כי "לא הגענו להסכמות אתמול כי העלינו גם את סוגיות חטיבות הביניים, ולזה יש התנגדות גדולה של משרד האוצר ואפילו השופטים. הצענו הצעות, האוצר שמע וביקש לחשוב ולבוא עם היום עם תשובות. אנחנו לא רוצים להפקיר את חברינו ונעשה כל מאמץ".

עו"ד סיגל פעיל, נציגת ארגון המורים, שללה את הערכת שר החינוך כי אפשר לכפות על המורים ללמד אחרי 20.6. בריאיון לליאת רגב בתוכנית ,בחציהיום" בכאן רשת ב, אמרה עו"ד פעיל כי שר החינוך טעה. "אין שום מקור נורמטיבי המאפשר למדינה לכפות על מורי העל יסודי לבטל ימי חופש. אנחנו לא מחוייבים על ידי הסכמי הסתדרות המורים. זה נטול בסיס משפטי".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

לאחר פגישה אמש בין יושב ראש ארגון המורים, רן ארז, וסגן הממונה על השכר באוצר, משה בכר, שבו הצדדים לאולם בית הדין, ונקבע כי אם לא יגיעו להסכמות עד 16:00 אחר הצוהריים, יכריע בית הדין בסוגיה. מסתמן כי לפי שעה ירדה מן הפרק הדרישה שהמורים ישיבו תשעה ימים על חשבון החופש הגדול, ואפשר שתשוקלל עבודתם בהכנה לבגרויות.

יושב ראש ארגון ההורים בירושלים וסגן יו"ר ארגון ההורים הארצי, אריק קפלן, הטיל הבוקר את האחריות על מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד: "המדינה ביקשה מהמורים ללמד בחופש הגדול כדי להחזיר את המשק. באה יפה בן דוד ואמרה: 'בסדר, אבל שגם כיתות י' יתנו עוד ימים'. מה הקשר בין בין ילדי כיתות א'-ב' לילדי כיתות י' וי"א?".

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר קפלן: "המבוגר האחראי צריך להיות יפה בן דוד. היא צריכה להגיד 'נעבוד את תשעת הימים האלו בלי שום קשר לכיתה י', למען המשק והמדינה'. ברגע שיוחלט שכיתות י' לא מלמדות, היא יכולה לרדת מהעץ ולהגיד אנחנו גם לא מלמדים".