שר החוץ האיראני זריף, ארכיון
צילום: אי-פי

זריף: "צרפת, גרמניה ובריטניה - סייעניות של טראמפ ונתניהו"

שר החוץ האיראני אמר כי המדינות אינן בעמדה לייעץ לארצו. מוקדם יותר אישרה מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית הצעה הקוראת לאיראן לשתף פעולה עם הסוכנות
מערכת כאן חדשות
20 ביוני 2020
01:20

שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף האשים הערב (שישי) את צרפת, גרמניה ובריטניה כי הן משמשות סייעניות לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ולראש הממשלה בנימין נתניהו. זריף הוסיף כי המדינות אינן בעמדה לייעץ לארצו.

מוקדם יותר אתמול, לראשונה משנת 2012 אישרה מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית את הצעתן של שלושת המדינות הקוראת לאיראן לשתף פעולה עם הסוכנות. בין השאר מתבקשת איראן לאפשר כניסה לשני אתרים במדינה שאליהם היא אינה מאפשרת כניסת פקחים כבר ארבעה חודשים.

מדובר על נוסח פשרה בין האמריקנים והאירופים שרצו נוסח ביקורתי יותר לבין הסינים והרוסים. 25 מדינות תמכו בהצעה, שתיים התנגדו לה ושבע מדינות נמנעו. בטהראן הגיבו על ההחלטה, ואמרו: "היצמדו לתחום סמכותכם, עליכם להיות אסירי תודה על שיתוף הפעולה מצדנו".

בתוך כך, הודיעו הערב צרפת, גרמניה ובריטניה כי לא יתמכו בהצעת החלטה של ארצות הברית לחדש את העיצומים על איראן שבוטלו בהסכם הגרעין. בהודעה שפרסמו שרי החוץ של שלוש המדינות בתום פגישתם בברלין נאמר כי הצעת ההחלטה עלולה לגרום לתוצאות חמורות במועצת הביטחון ומנוגדת למאמצים לשמור על ההסכם עם טהרן.

עם זה, שלוש המדינות הביעו את התנגדותן להצעה לבטל את האיסור על אספקת נשק לאיראן שתעלה באו"ם בחודש אוקטובר ואמרו כי עלולה להיות לה השלכות משמעותיות על הביטחון באיזור. בהודעה מטעמן נאמר עוד כי הן סבורות שהאסטרטגיה האמריקנית להפעיל לחץ מרבי על איראן לא תענה על הדאגות המשותפות לגבי תוכנית הגרעין, תוכנית הטילים ופעילותה החתרנית של איראן באזור וכי יש לקיים איתה דו שיח אמיתי.