טראמפ בעצרת הבחירות בטולסה, אוקלהומה
צילום: אי-פי

בלי מסכות: טראמפ קיים עצרת בחירות המונית

העיר טולסה באוקלהומה אירחה אלפי תומכי טראמפ וכן מפגיני נגד רבים, שהגיעו לעצרת ההמונית הראשונה מאז התפרצות הקורונה. רבים מהמשתתפים לא עטו מסיכה, וכך גם הנשיא, שנאם במשך כמעט שעתיים
נתן גוטמן ומאיה רכלין
20 ביוני 2020
16:55
עודכן ב 05:48

להתראות קורונה, שלום בחירות? בטולסה שבמדינת אוקלהומה נערכה הלילה (ראשון) עצרת הבחירות ההמונית הראשונה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מאז התפרצות הקורונה. אלפים הגיעו לעצרת שהתקיימה בהיכל סגור, אך לא מלא, שיכול להכיל עד 19 אלף צופים. הנשיא טראמפ הילל את תומכיו "הגיבורים" שבאו לעצרת למרות המגפה. "הרוב הדומם חזק מאי פעם", אמר הנשיא וקרא למשתתפי העצרת "לוחמי חת". באירוע אמר טראמפ כי המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, הוא "בובה של השמאל הקיצוני".

קמפיין טראמפ החליט לערוך את העצרת ההמונית למרות הסכנה שבהתפרצות המונית של קורונה בעקבותיה, ורבים מהבאים לעצרת לא עטו מסיכה. אוקלהומה היא מדינה "אדומה" מובהקת שבה בסיס תמיכה בנשיא איתן. טראמפ הדגיש כי בריאותו טובה וכי יעדכן אם משהו רע יקרה לו. הוא תקף בנאומו, שארך כמעט שעתיים, את יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן וניסה להציג עצמו כמי שיישמור על החוק והסדר במדינה. זאת לעומת ביידן, שלדבריו ייכנע ל"אנרכיסטים" שמשתלטים על רחובות ארצות הברית במהומות המחאה נגד הגזענות.

אמש פורסם כי שישה מעובדי קמפיין טראמפ נדבקו בקורונה. מהבית הלבן נמסר שכולם נכנסו לבידוד מיידי, ואיש מבין משתתפי העצרת לא בא במגע איתם. אולם בקמפיין של טראמפ כן דאגו להשאיר צד מכוסה - זה המשפטי. למשתתפים בעצרת חולקו הצהרות ויתור על תביעות, במקרה ויידבקו בקורונה באירוע. יחד עם זאת, לא תיאכף בעצרת עטיית מסכות או שמירה על ריחוק חברתי.

כבר בריאיון לקראת העצרת הכריז טראמפ - איני מתכוון לעטות מסכה. הוא הוסיף כי הוא מתייחס למסכות כאל "חרב פיפיות", כיוון שאנשים מתנהלים איתם באופן לא היגייני. אולם רבים מתומכיו לא צריכים שכנוע נוסף, הם בכלל סבורים שהקורונה היא קונספירציה. בעצרת אמר הנשיא כי יש להאט את קצב בדיקות הקורונה, שלדבריו גורמות לכך שארצות הברית נראית באור לא טוב.

למרות המלצתם של נציגי מערכת הבריאות בעיר, בית המשפט דחה עתירות שביקשו למנוע את קיום האירוע בשל חשש מהדבקה המונית. בנוסף, טראמפ קיבל אישור מראש העיר של טלסה שלא יהיה עוצר או מגבלות על התושבים בערב העצרת. אולם בציוץ בטוויטר שלח הנשיא איום מרומז ל"מפגינים, בוזזים, מסיתים וחלאות", שיזהרו מלהפגין נגד העצרת שכן יקבלו "יחס שונה" מזה לו זכו בסיאטל, מיניאפוליס וניו יורק.

בעיר טולסה התקיימה הלילה גם הפגנה שקטה נגד אלימות המשטרה נגד האזרים האפרו אמריקנים. המפגינים חסמו לפחות צומת אחד בעיר. בזמן שמחאת "Black lives Matter" הופכת יותר ממאבק על ההווה למאבק על ההיסטוריה - עם הפלת פסלים של בעלי עבדים ואנשי צבא הקונפדרציה, קיום העצרת במועדה ובמיקומה מעורר מחלקות עזה. לפני 99 שנים, ביוני 1921, אירעו בטולסה שורה של תקריות אלימות נגד שחורים - מהחמורות בהיסטוריה האמריקנית. מפגינה נגד טראמפ אמרה לכאן חדשות: "אין סיבה לקיים את האירוע במקום הזה היום, חוץ מלהרגיז ולקומם". 

ביממה החולפת מתו בארצות הברית 568 חולי קורונה. זהו היום העשירי שבו נרשמו פחות מאלף חולים ביום. כך לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. בסך הכל מתו בארצות הברית 119,654 בני אדם מהנגיף.