צילום: דוד כהן, פלאש 90
בדיקות קורונה

הגדלת קנסות, גבייה מיידית וחזרה לקפסולות: אלה הצעדים הנבחנים לבלימת העלייה בתחלואה

כך הוחלט בדיון של המל"ל בהשתתפות רה"מ • בשיחה עם כאן חדשות אמרו בכירים במערכת הבריאות כי במספרים הנוכחיים - של 300-200 נדבקים בקורונה ביום - ייתכן שיש להשתמש באמצעים של שב"כ ואף בסגר
כתבי כאן חדשות
21 ביוני 2020
21:17
עודכן ב 06:13

החשש מגל שני: בדיון שנערך היום (ראשון) במטה לביטחון לאומי, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוחלט לבחון שורה של צעדים לבלימת העלייה בתחלואה בקורונה. בין השאר, הוחלט לבחון הגדלה של הקנסות על הפרת ההנחיות ולהפוך את גביית הקנסות למיידית על מנת להגביר את ההרתעה - בעיקר במקרים של אי עטיית מסכות והתקהלות אסורה במרחב הציבורי. משרד הבריאות עדכן כי מספר הנדבקים בקורונה עלה ב-145 ביממה האחרונה ועומד על 20,778.

בנוסף, הוחלט לבחון חזרה לעבודה במתווה של קפסולות, בתחילה במשרדי הממשלה - נושא זה נבחן כעת מול נציב שירות המדינה. עוד הוחלט לגבש מתווה התנהלות באזורים שיוגדרו כ"אזורים כתומים" -  אזורים שחלה בהם עלייה בתחלואה, אך לא מצדיקים את הגדרתם כאזורים מוגבלים, וזאת כדי למנוע הידרדרות של היקף התחלואה בהם.

ביממה אחרונה נרשם שיא במספר הדוחות בגין אי עטיית מסכה - 1,388 דוחות. גם בסוף השבוע נרשם מספר גבוה יחסית של דוחות - 1,187 בשבת ו-1,033 בשישי. מדובר בעלייה במספרים אחרי שהאכיפה כמעט פסקה לחלוטין, ובכירים במשרד הבריאות ובמל"ל השמיעו על כך ביקורת חריפה, כפי שפורסם בכאן חדשות.

עם זאת, העלייה בדוחות היא תוצאה של מבצעי אכיפה זמניים. למשטרה יש משימות נוספות, וייתכן ששוב תהיה ירידה באכיפה בהתאם להחלטות מפקדי המשטרה ושיקול דעת בשטח. כמו כן, למרות החלטות הממשלה בנושא - הפקחים של הרשויות המקומיות עדיין לא מוסמכים רשמית לאכוף עטיית מסכות, אלא רק הנחיות "תו סגול", והליך החקיקה בעניין טרם הושלם וטרם גובשה מדיניות אכיפה עקבית.

מחר יתכנס קבינט הקורונה כדי לדון בהיערכות לגל השני של התפרצות קורונה. נתניהו צפוי לדרוש בדיון להחזיר את פעילות איכוני הטלפונים של שב"כ - אך בכחול לבן צפויים להתנגד למהלך. גורמים המעורים בנושא אמרו לכאן חדשות כי החזרת השימוש ביכולות שב"כ תתאפשר רק עם קידום חוק בנושא.

שר הבריאות יולי אדלשטיין גם הביע תמיכה בהחזרת פעילות שב"כ, ובהערכת מצב שנערכה הערב עם בכירי משרדו אמר: "חוק האיכון חשוב מאוד. עדיף שהמידע יהיה בידי השב"כ מאשר בידי חברה פרטית שהשד יודע מה האינטרסים שלה. אנחנו בימים קריטיים וקטיעה מהירה של שרשרת ההדבקה, בין היתר באמצעות חוק האיכון, חשובה מאוד כדי לשטח את העקומה תוך השארת המשק פתוח".

בכירים במערכת הבריאות: יהיה קשה לדכא כעת את התחלואה

בכירים במערכת הבריאות אמרו הערב לכאן חדשות כי במצב הנוכחי אין אפשרות לדכא את התחלואה ולהביא לירידה דרמטית במספרים רק בעזרת חקירה אפידימיולוגית אנושית. לדברי אותם בכירים, במספרים הנוכחיים - של 300-200 נדבקים ביום - ייתכן שיש להשתמש באמצעים של שב"כ ואף בסגר.

עוד אומרים הבכירים במערכת כי נקודת האל-חזור בעלייה בתחלואה הייתה ביטול שיטת הקפסולות בבתי הספר. הם מוסיפים כי ברגע שהוחלט על פתיחה מלאה של בתי הספר, ולא להחזיר לבתים את תלמידי חטיבות הביניים בחג השבועות - התפרצות הנגיף הפכה לבלתי נמנעת.

לצד זאת, אותם בכירים משמיעים הערכה אופטימית בנושא המתים מקורונה והמונשמים. לדבריהם, מספר המתים והמונשמים הקטן ביחס למספר הנדבקים, כפי שרואים בהתפרצות הנוכחית, צפוי להישמר והמספרים לא יהיו דומים לאלו של הגל הראשון - ייתכן בשל העובדה שכעת כן נעשות פעולות להגנה על האוכלוסיות בסיכון.

בתוך כך, היום פורסמו בחדשות הערב בכאן 11 עיקרי התוכנית של מוקד משרד הבריאות לטיפול בבתי אבות - "מגן אבות ואימהות" - למניעת התפרצות בבתי הדיור המוגן. במסגרת התוכנית מבקשים להגדיל את מספר הבדיקות הנעשות בכל יום בבתי האבות מ-3,000 ל-9,000 בדיקות, ואפילו לעשרת אלפים. לדברי פרופסור נמרוד מימון, ראש הפרויקט, 3,000 בדיקות ליום לא מספיקות כדי לזהות אירועים בזמן ולהגן על האוכלוסייה הרגישה ביותר במשבר קורונה.

דרישה נוספת של מנהלת מגן אבות היא לייבא 4,000 עובדים זרים לקראת הגל השני, מכיוון שיש חוסר אדיר בכוח אדם בבתי האבות. העובדים הזרים יגיעו לארץ ויהיו בבידוד. תוכנית העבודה תוגש בקרוב לשר הבריאות ולממשלה.

השתתפו בהכנת הידיעה: ליאל קייזר, מואב ורדי, גילי כהן, רועי ינובסקי וקטי דור