נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה, היום
צילום: לע"מ

הסתיימה ישיבת קבינט הקורונה: הקנס על אי עטיית מסכה יעלה ל-500 שקלים

קבינט הקורונה התכנס לדיון בהכנות לגל השני של התחלואה בקורונה • עימות חריף בין נתניהו ושר הליכוד לבין שרי כחול לבן בישיבה: "חייבים לפעול מייד באמצעות שב"כ"
כתבי כאן חדשות
22 ביוני 2020
07:36
עודכן ב 17:36

קבינט הקורונה התכנס היום (שני) כדי לדון בהיערכות לגל השני של התפרצות קורונה והנחה את מערכת הבריאות להיערך ל-4,000 מונשמים בבתי החולים - מחציתם מקורונה ומחציתם ממחלות אחרות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הישיבה: נעשה הכול כדי לא להגיע לשם. עוד הוחלט בסיומה של הישיבה, לאחר התכנסות של כשש שעות, כי הקנס על אי עטיית מסכה יעלה ל-500 שקלים. עוד נקבע שיתגוברו פקחים עירוניים, שיעברו קורס בן 14 שעות - כדי לקבל סמכות לחלק קנסות על היעדר מסכה.

בנוסף, הוחלט להעביר את נושא איכוני שב"כ לדיון בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אמר כי נדרש דיון שכזה בממשלה.

במהלך הישיבה התפתח עימות חריף בין נתניהו ושרי הליכוד לשרי כחול לבן בנוגע לשימוש ביכולות שב"כ. ראש הממשלה אמר כי "המספרים מדאיגים, חייבים לפעול מיידית באמצעות שב"כ כדי למנוע שרשראות הדבקה". שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר: "אם היינו משתמשים בטכנולוגיית השב"כ לא היה צורך בסגרים על כל תושבי ישראל".

מנגד, השרים מכחול לבן - גבי אשכנזי, אבי נינסקורן ויזהר שי - התנגדו לשימוש באמצעים של שב"כ. "יש כאן אמצעי מאוד משמעותי, זה נשק יום הדין של הדמוקרטיה. צריך לשמור לרגע האחרון – המספרים בכיוון הלא נכון, מאוד מטרידים, אבל צריכים לחכות בנושא", אמרו בכחול לבן. גם ראש השב"כ נדב ארגמן אמר בדיון: " יש כאן חשיפת יכולות של הארגון. אם אין ברירה נשתמש - אבל אנחנו עדיין לא שם".

נתניהו: ייתכן שנשקול להגביל את ההתקהלויות

בפתח דיון קבינט הקורונה אמר ראש הממשלה כי בעקבות העלייה בתחלואה - ייתכן שנשקול להגביל את ההתקהלויות. הוא הוסיף: "אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה. אנחנו רואים את זה לא רק כאן, אלא רואים את זה לצערי, גם ברחבי העולם".

נתניהו פירט על דרכי הפעולה האפשרויות למניעת ההתפרצות ואמר: "דרכי הפעולה האפשריות הן – הגברה דרמטית של האכיפה, זה כולל גם את הגדלת הקנסות. הדבר השני זה שימוש בכלים הדיגיטליים. אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי, אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה. הדבר השלישי, זה סגרים אזוריים שזה כלי שאנחנו כבר נדרשים לו על מנת להימנע מסגרים רחבים כלליים.

"הדבר הרביעי, הוא דברים שקשורים בהגבלת ההתקהלויות - צעד מאוד חריף, אני מציע שנשקול אותו, נראה אם אנחנו נזדקק לו ומתי נזדקק לו, ויש לו כמובן השלכה על פעולות מסויימות שאישרנו אותן. נראה אם נזדקק להם. אלו הכותרות העיקריות אבל יש גם בוודאי נושאים אחרים".