ארדואן וא-סיסי
צילום: אי-פי

מצרים נגד טורקיה: הקרב על לוב מתחמם

הנשיא המצרי א-סיסי מאיים בהתערבות צבאית ישירה, אך מבצע קרקעי משמעותי עדיין נראה רחוק
רועי קייס
23 ביוני 2020
02:34

רוחות מלחמה נושבות בין מצרים וטורקיה על אדמת לוב. נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, בדק שלשום את מוכנות כוחותיו בגבול עם לוב, ואיים בהתערבות צבאית ישירה. על הכוונת, הכוחות הפרו טורקיים של ארדואן, שמסייעים לממשל בטריפולי נגד הכוחות שנתמכים בידי מצרים ומדינות נוספת.

מאז ששלטון קדאפי נפל, לפני תשע שנים, הכאוס חוגג והכוחות הזרים רוצים רק לקחת נתחים מהמדינה הזו, העשירה במשאבים. המחנה של האחים המוסלמים, טורקיה וקטר, שתומך בממשל במערב לוב נגד המחנה שבו חברה מצרים, איחוד האמירויות ועוד מדינות מהמפרץ, שתומך בגנרל ח'ליפה חפתר, עריק מצבא קדאפי, שחזר למדינה בשנים האחרונות ובנה כוחות שיפעלו נגד הטרור.

התקיפות של הנשיא המצרי מגיעה אחרי שהיוזמה שלו להפסקת אש בין כוחותיו של חפתר לכוחות הממשל בטריפולי, לא עלתה יפה. אחד המפקדים בטריפולי, איבראהים בית אל-מאל אמר כי "ההצהרות של א-סיסי מעידות רק על חוסר השפיות שלו". לדבריו, הצבא שלהם בעל יכולות והם יגיבו בכל הכוח.

עד כה הצבא המצרי תקף בעומק הלובי יעדים של דאעש ולא של כוחות פרו טורקיים. לגבי מבצע קרקעי משמעותי זה עדיין נראה רחוק ולא בטוח שא-סיסי ירצה לצאת להרפתקה הזאת כל כך מהר. מה שבטוח הוא שהסיפור של לוב מטריד מאוד את המשטר במצרים, ובעיקר האפשרות שהוא יקום בוקר אחד ובגבול המערבי שלו הוא יגלה מדינה חדשה ממחנה מבית היוצר של האחים המוסלמים.