ירושלים אחרי הסרת הסגר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בדרך לחוק השב"כ: החסמים של קבינט הקורונה

השרים שוקלים לחוקק את החוק ככלי אופציונלי שימתין ליום פקודה, והצעת החוק תעמוד כהוראת שעה לשנה בלבד • ראש השב"כ לשעבר יורם כהן: "חקיקה בכנסת עלולה להוביל לחשיפת יכולות שב"כ גם בפני האויבים שלנו"
זאב קם
23 ביוני 2020
07:54

הזינוק בתחלואה: שרי קבינט הקורונה החליטו בדיון אתמול להציב כמה חסמים ובלמים בדרך לאישור החוק לאיכון סלולרי על ידי שב"כ. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר (שלישי) כי הבלם הראשון עליו הוחלט הוא שאם מספרי התחלואה יירדו עד לישיבת הממשלה ביום ראשון ויעמדו על כמאה נדבקים ליום, חוק האיכון יירד מהפרק ולא יובא להצבעה בממשלה. אם מספר הנדבקים ימשיך לעלות והנושא כן יעלה בממשלה, החקיקה בכנסת תובא בשני שלבים.

בשלב הראשון יחוקקו את החוק בכנסת, אך הוא לא יופעל באופן מיידי אלא יעבור כחוק שבו ייקבע כי הוא טרם מופעל. מימוש החוק והפעלתו ייעשו על ידי החלטת ממשלה נוספת - אם מצב התחלואה יצדיק זאת בהמשך. כלומר, החקיקה תהיה רק על מנת לייצר כלי אופציונלי שימתין ליום פקודה. הפעלת החוק והתחלת האיכון בפועל ייעשו לאחר מכן בהחלטת ממשלה נוספת, ובכל מקרה, ההצעה שתחוקק תעמוד רק כהוראת שעה למשך שנה אחת.

• האפליקציה לתחקור אפידמיולוגי – לא תושק לפחות עד אמצע חודש יולי

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי התייחס הבוקר לחוק ואמר כי כל שרי הממשלה שטענו בעד השימוש עושים זאת בחוסר נוחות. "השימוש הזה צריך לעורר בכולנו צמרמורת. אנחנו עוד לא במצב חירום. אבל אם הברירה היא לסגור את מדינת ישראל שוב או להשתמש בטכנולוגיה - אני כן מעדיף את השימוש", אמר שי בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה".

האזינו לריאיון עם השר יזהר שי בכאן רשת ב

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן אמר הבוקר לכאן רשת ב, כי חקיקה בנושא כלי האיכון עלולה לחשוף את יכולות שב"כ גם בפני האוייבים של ישראל. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמןם ליברמן" ציין כהן כי במצב חירום שבו אנחנו נמצאים, זהו זמן ראוי להפעיל את כלי שב"כ לזמן קצוב ותוך מתן מגבלות. לדבריו "כולנו טובים בדיבור, אבל לממשלה יש אחריות. הרבה מאוד אנשים לא חלו קשה, ואולי גם לא נפטרו, כתוצאה מהשימוש בכלי הזה". 

האזינו לריאיון עם ראש השב"כ לשעבר יורם כהן בכאן רשת ב

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, התייחס גם הוא הבוקר לסוגייה. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", אמר פרי: "כשיש מצב לאומי של כמעט מלחמה אפשר להשתמש בזה כדי לשמור על שלום הציבור. גם אם רק רבע ייכנסו לבידוד בזכות זה - זה הצלת נפשות. זה לא נכון להכניס את זה בחקיקה ראשית כי כך יהיה אפשר להשתמש בזה גם אחרי הקורונה".