אחיות מפגינות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחיות ואחים פנו למנכ"ל משרד הבריאות: אנחנו קורסות

פרסום ראשון: יו"ר ההסתדרות האחים והאחיות: אנחנו שחוקות פיזית ונפשית. נפעל בכל הכלים • כלקח מגל התחלואה הקודם, שר הבריאות ייפגש עם מנהיגים בחברה החרדית כדי להשפיע על הציבור
קטי דור ועקיבא ווייס
23 ביוני 2020
20:32

נוכח העלייה בתחלואה – הסתדרות האחיות והאחים פונה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי ומזהירה – אנחנו על סף קריסה ואנחנו מתכוונות להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו אם המצב לא ישתנה. כך פורסם לראשונה היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, כתבה בשם האחים והאחיות: "נתנו 200% בתקופת הקורונה. אנחנו לא מסוגלות להעניק את הטיפול הראוי, אנחנו שחוקות פיזית ונפשית. הובטחו לנו 600 תקנים במשבר הקורונה באופן זמני אבל גם את זה המדינה לא נתנה", טענו האחיות. עוד נכתב כי האחיות "לא ישלימו עם המצב הבלתי אפשרי בו הן נדרשות לטפל באזרחי ישראל ללא כלים". האחיות והאחים מאיימות לפעול "בכל הכלים" שעומדים לרשותן במאבק שפתחו.

שר הבריאות אדלשטיין ייפגש בימים הקרובים עם מנהיגי הציבור החרדי כדי לבקש מהם להשפיע על הציבור לציית להנחיות הבריאות. הערב ייפגש שר הבריאות בבני ברק עם האדמו"ר מויז'ניץ ועם הרב גרשון אדלשטיין, נשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה. בתוך כך, בעיריית בני ברק הוחלט הערב להגביר מאוד את האכיפה בכל רחבי העיר נוכח העלייה בהיקף התחלואה. יוטל קנס גבוה על כל מי שלא יעטו מסיכה או לא ישמרו מרחק, וייסגרו בצו מינהלי ל־48 שעות אולמות שמחה, בתי כנסת ומוסדות לימוד שיפרו את ההנחיות.

מוקדם יותר בעקבות הזינוק הדרמטי במספר החולים ביממה האחרונה – שכונות באלעד ובטבריה הוגדרו כאזורים מוגבלים. השכונות בטבריה שיוגבלו הן רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת מאתיים, טבריה־עילית ושכונת בן־גוריון. ההכרזה על אזור מוגבל תהיה למשך שבוע. ב־105 ישובים קיימת תחלואה בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי מחר צפויות הכרזות נוספות של אזורים כאלה – במקומות אחרים. בעניין איכוני השב"כ, הערכה היא כי הממשלה תדון עוד השבוע בנושא איכוני הטלפונים הסלולריים.

בתגובה להכרזות על אזורים מוגבלים בטבריה, העירייה הודיעה כי התחלואה מרוכזת בשתי שכונות חרדיות בלבד. "אין צורך בסגר, לא קיבלנו הנחיות מיוחדות". 52% מכלל הנדבקים נדבקו במוסדות לימוד חרדיים. מקור ההתפרצות ככל הנראה – משפחה מנתניה שהגיעה לביקור בעיר בחג השבועות. מהעירייה נמסר: "לא ברור לנו מדוע מדובר בפריסת רחובות כל כך רחבה אל מול הנתונים שהצפנו למשרד הבריאות והעניין עדיין מטופל מול גורמים במשרד הבריאות". 

בתוך כך, משרד הבריאות הורה לבצע בדיקות לאבחון קורונה למבודדים במערכת החינוך ולבני ביתו של חולה מאומת בתוך יומיים מרגע הכניסה לבידוד. במכתב שהעבירה ראש שירותי הבריאות, הפרופסור סיגל סדצקי, למנהלי בתי החולים, למנהלי המעבדות ולמגן דוד אדום נאמר כי מדינת ישראל מתמודדת כעת עם עלייה בהדבקה הקהילתית באזורים רבים בארץ. לדבריה, אפשר לזרז את קטיעת שרשרת ההדבקה באמצעות בדיקה מהירה של נשאים אפשריים חסרי־תסמינים.

בהכנת הידיעה השתתפו רובי המרשלג ודקלה אהרן־שפרן