אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה: pixabay

חשש בקואליציה מהתערבות בג"ץ בחוק האיכונים

גורמים בכחול לבן ובליכוד התריעו: הליך החקיקה חפוז, ניתן היה להימנע מכך
זאב קם
25 ביוני 2020
07:51

גורמים בקואליציה מהליכוד ומכחול לבן מביעים חשש שבג"ץ יתערב בחוק שמאפשר איכון סלולרי על ידי שב"כ - כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. זאת בגלל מה שהם מגדירים: "הליך חקיקה מהיר וחפוז שניתן היה להימנע ממנו".

לאחר שאמש עבר החוק בקריאה ראשונה, בקואליציה מבקשים להביא אותו בהליך בזק לאישור בקריאה שנייה ושלישית ביום שני הקרוב. לצורך כך נדרשים לקיים דיוני הכנה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כולל הליך הגשת הסתייגויות של האופוזיציה.

לפי לוח הזמנים הנוכחי, הימים שנותרו לוועדה לדון בחוק הם חמישי, ראשון וחצי מיום שני. אלא שהיום קבעה ועדת חוץ וביטחון סיור בקרייה במסגרת ימי עיון לצורך "היכרות עם צה"ל ומשרד הביטחון". כרגע גם ביום ראשון מתוכנן לוועדה סיור, מה שמשאיר את יום שני בלבד לצורך דיון בחוק.

לטענת גורמים בקואליציה, אם בוועדה חושבים שדיון של כמה שעות ביום שני יספיק לצורך אישור חוק דרמטי שכזה, הם טועים. לטענתם, בקואליציה פותחים במו ידיהם פתח עבור בג"ץ להתערב בחוק ולאפשר את פסילתו בגלל הליך חקיקה פגום וחפוז.

אתמול בהצבעה על החוק בקריאה ראשונה 45 חברי כנסת הצביעו בעד ו-32 התנגדו. בהצעת החוק נאמר כי החוק יחוקק כהוראת שעה לתקופה של שלושה חודשים, ויהיה אפשר להאריכה בעוד שלושה חודשים. סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר לרן בנימיני בכאן רשת ב כי "הכלי הזה מאתר מספרי טלפון ששהו ליד חולים מאומתים – אין שום דבר מעבר לזה. לאף מדינה אחרת אין כלי כזה. הלוואי והיה משהו אחר, אין ואין בעולם".