פלסטינים מפגינים נגד יוזמת החלת הריבונות
צילום: פלאש 90

הפסקת התיאום והמחאה: איך יגיבו הפלסטינים להחלת הריבונות?

חיכוכים של ממש בין כוחות הביטחון הפלסטיניים לצה"ל טרם נרשמו, אבל נראה שהשפעה על פעילות ישראלית בשטחים עקב הפסקת התיאום היא רק עניין של זמן. בנוסף, ברשות מסרבים לדבר עם האמריקנים, ומאיימים: אם יהיה סיפוח כל האחריות על הביטחון בגדה תעבור לישראל
גל ברגר
29 ביוני 2020
14:20
עודכן ב 02 יולי 02:34

אחרי לא מעט פעמים שבהן איימה הרשות הפלסטינית להפסיק את התיאום עם ישראל, בחודש שעבר זה גם קרה בשטח על רקע הצהרות ישראל בדבר החלת ריבונות ביהודה ושומרון. חיכוכים של ממש בין כוחות הביטחון הפלסטיניים לצה"ל טרם נרשמו, אבל נראה שהשפעה של ממש על פעילות ישראלית בשטחים עקב הפסקת התיאום היא רק עניין של זמן.

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

כחודש אחרי הפסקת התיאום עם ישראל, וזמן קצר לפני תאריך היעד להחלת הריבונות שעליו הכריז נתניהו, השיקה הנהגת הרשות הפלסטינית את קמפיין השטח נגד תוכנית הסיפוח. אלפי פלסטינים השתתפו בהפגנה, שכוונה לקהילה הבין לאומית, ובכירי הרשות השמיעו בה מסרים מפויסים. כתב כאן חדשות היה באירוע ושמע את הקולות.

לפני הדיונים שהתקיימו בשבוע שעבר בבית הלבן בעניין החלת הריבונות, היה ניסיון של הממשל לקיים שיחת טלפון בין ראש הרשות אבו מאזן לשר החוץ האמריקני מייק פומפאו, אך אבו מאזן סירב. בנוסף, הפלסטינים מנופפים באיום חדש: אם יהיה סיפוח – נפקיד את הנשק של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במפקדת צה"ל ביהודה ושומרון, והאחריות על הביטחון תועבר לישראל. 

למרות ההבטחות, הגיע תאריך היעד והחלת הריבונות ביהודה ושומרון לא יצאה לדרך. למרות זאת, הפלסטינים מרימים הילוך במאבק ומקיימים עצרות ומחאות – ברמאללה ובעזה. ברשות הפלסטינית שיגרו הבטחות וביריחו נפגשה משלחת של אנשי שמאל עם המושל ועם בכיר הפתח ג'יבריל רג'וב.