ד"ר ברקת שיף קרן

דוקותיים | הגורו של הקנאביס: "אני ילדה רעה ואני כל יכולה"

ד"ר ברקת שיף קרן היא "הרופאה הנותנת". נותנת מה? קנאביס כמובן. היא מטפלת בכאב, היד שלה קלה על הדק המינונים והיא עושה גם דברים שמשרד הבריאות לא מרשה - כי היא יודעת מה עוזר
מערכת כאן
30 ביוני 2020
10:19

"לייסי, אוכל, אוכל, בואי", ברקת קוראת בקול לכלבתה, שתבוא לקחת את שמן הקנאביס אשר עוזר לה להקטין את הסרטן בפה: "אבחנו אצלה סרקומה בלסת. זה מה שנשאר מהפצע", היא מסבירה, בעודה מציגה תמונה של הפה של לייסי שבה נראה הגידול שגדול משמעותית מבמצבו הנוכחי. היא דואגת להרגיע אותנו ואומרת: ‫"שלא תחשבו לרגע שאני רושמת לעצמי קנאביס. השכנה מלמעלה, שיש לה בעל עם סרטן של הפרוסטטה אמרה לי 'וואו, לכלבה שלך יש דבר נורא ואיום, אני אתן לך קצת'".

"כשיתלו אותי בכיכר העיר, כיכר רבין, ‫אתם מוזמנים לראות אותי תלויה עם שלט "הרופאה הנותנת"

הקנאביס הרפואי מופק מצמח הקנאביס ובאמצעותו ניתן לטפל במחלות ולהקל על תסמינים ובעיות שונות, כמו פוסט טראומה או כאבים כרוניים. בנוסף, הוא משמש גם להקלה על בחילות והקאות בקרב אנשים שעוברים כימותרפיה וטיפולים נגד איידס. לצריכה במינון גבוה או מתמשך ישנם גם חסרונות בחלק מהמקרים, אשר יכול להביא לכך שהמטופל יכול להתמכר אליו ולסבול מפסיכוזה ושאר בעיות נפשיות, וכמו גם לפתח דלקות שונות ועוד.

ד"ר ברקת שיף קרן היא רופאה בת 67 מת"א וידועה בתור "הילדה הרעה" של תחום רפואת הקנאביס בישראל. היא לא הכירה בתחילה את הקנאביס בהיותה ילדה "סאחית", אבל אחרי שיח עם חולים, הבינה שיש לה עם מה לעבוד. ברקת מטפלת במרפאה לטיפול בכאב והיא מאמינה שהקנאביס הרפואי עושה יותר טוב מאשר רע ולכן היא משתדלת לרשום אותו לכל מי שהיא יכולה, בהתאם לתקנון משרד הבריאות.

את הקנאביס לא ניתן להשיג ללא רישיון ממשרד הבריאות. כאן הרופאה נכנסת לתמונה: "אני מתעסקת רק בטיפול בכאב, אני מטפלת באמצעות קנאביס", אומרת ברקת ומוסיפה: "‫הגעתי לקנאביס מחולים, ‫אמרו 'שאר התרופות לא עוזרות לי. הטיפולים האחרים לא עוזרים לי ‫וכרגע בגלל שהחברים, שלי הם לא ממש מעוניינים לתת את זה', ‫אז הפכתי להיות הגורו של הקנאביס".

ישנם מטופלים שהיא שואלת אם הם צריכים עוד מהקנאביס על מנת שתוכל להקל על כאבם והם בתגובה לא בהכרח מסרבים. " ‫היד שלי קלה בלהגדיל את המינון כי אני מאמינה שזה עוזר. הוא יודע מה הוא צריך, הוא יודע מה הוא קונה ‫אז בשביל מה אני אחכה איתו? אני אתן לו 50 גרם", ברקת מסבירה, "אני אהיה כמו הנסיך המאושר בסיפור של אוסקר ויילד, ‫עד שלא יהיה לי מה לתת". היא יודעת שמשרד הבריאות יכול לקחת לה את הרישיון קנאביס כי הוא לא אוהב, בלשון המעטה, את ההתנהלות שלה. "כשיתלו אותי בכיכר העיר, כיכר רבין, ‫אתם מוזמנים לראות אותי תלויה עם שלט 'הרופאה הנותנת'".

בעודנו מצלמים את אחת המטופלות שלה, אותה מגדירה הרופאה אותה כ-"פלא רפואי", המטופלת מבקשת העלאה במינון מכיוון שהיא מרגישה שזה יוכל לעזור לה. ברקת מסבירה לה שאין אופציה כזאת מכיוון שכעת הקנאביס עובר קרינה שמייננת את הפטריה (אספרגילוס) שגרמה לו לנגע. "זאת לא סיבה טובה להקרין את כל החומר שיש לנו, החולים מרגישים שהחומר שהם מקבלים הוא פחות טוב, מסבירה ברקת.

אנחנו פוגשים מטופלים נוספים שהחיים הפכו עבורם לאפשריים ונעימים יותר בזכותה של ברקת. אך למרות כל ההילה סביב הקנאביס הרפואי, ישנו גם הצד השני - תופעות הלוואי. "שואלים אותי, ומה עם חולה יפתח תופעות לוואי כתוצאה מהקנאביס? ‫ומה אם חולה מפתח תופעות לוואי מדברים אחרים?", ברקת מסכמת: "‫יש הרבה חומרים שפועלים על המוח וגורמים להתקפים פסיכוטיים ‫למשל סטרואידים, לא ניתן סטרואידים? ‫אנשים מתאבדים בגלל אהבה נכזבת. מה ‫נגיד להם, אל תתאהבו?".