קוריאה הצפונית

בדרך לפיצוץ? הפעילים שעושים כאב ראש לקוריאנים

העריק מקוריאה הצפונית וחבריו פועלים נגד המדינה המבודדת, שלא שותקת • הם מפיצים תעמולה ומפריחים בלונים עם מזון וציוד רפואי • מנגד בפיונגיאנג החליטו לנתק את הקשר עם הדרום, ובסיאול מאיימים להעניש את האקטיביסטים
יואב זהבי
01 ביולי 2020
11:31

פארק סאנג-האק עקר לפני 20 שנה מקוריאה הצפונית לדרום, ומאז הוא וחבריו עושים כל מה שהם יכולים כדי לספר לצפון קוריאנים את האמת על מה שקורה במדינה שלהם. לא מדובר רק בעלוני תעמולה וספרים נגד המשטר. הפעילים-העריקים מפריחים אל מעבר לגבול גם מזון וציוד רפואי – ובפיונגיאנג מאוד לא אוהבים את זה.

בגלל אותם פעילים – בחודש שעבר החליטו בצפון לנתק באופן חד-צדדי את הקשרים עם הדרום. כדי להראות שהם רציניים – מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און שלח את הצבא לפוצץ את משרד התיאום והקישור הבין-קוריאני.

זה נשמע מרשים, אבל האמת שזה לא מפתיע. בדרך כלל כשקוריאה הצפונית רוצה שישימו לב אליה, היא עושה הרבה רעש. מה שכן מפתיע הוא שגם בדרום יש התנגדות די חריפה לפארק ולאלה שפועלים נגד הצפון.

קוריאה הצפונית היא מדינה לא כל כך צפויה, והתושבים באזור הגבול פשוט מפחדים שאם הפרחת הבלונים תימשך – החיים שלהם יהיו בסכנה. אך לא מדובר רק באזרחים שחיים ליד הגבול. הממשלה של קוריאה הדרומית טוענת שהפעילות הזאת, שחלקה הומניטרית לחלוטין, מביאה לעלייה בעוינות בין האחיות-האויבות. בסיאול אפילו מאיימים להעניש את האקטיביסטים.

רק שאת המפריחים זה לא ממש לא מעניין. הם הרי היו בצד השני של הגבול ויודעים בדיוק מה האנשים שחיים שם מרגישים. פיצוצים, איומים או סכנת חיים – זה לא משנה. פסטיבל הבלונים הזה צפוי להימשך.