רמאללה, מוקדם יותר השנה
צילום: אי-פי

יועצו של אבו מאזן: הרשות מוכנה לחזור למו"מ עם ישראל בתנאי שהסיפוח יתבטל

חמאס קיים בעזה תהלוכה נגד הסיפוח • על פי דיווח מעזה, חמאס תגבר כוחות לאורך הגבול עם ישראל ופרס מחסומים כדי למנוע הגעת מפגינים לגדר
גל ברגר ושמעון מיג'אן
01 ביולי 2020
06:59
עודכן ב 12:10

נביל שעת', יועצו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אמר היום (רביעי) כי הרשות מוכנה לחזור למשא ומתן עם ישראל - בתנאי שהסיפוח יתבטל. לדברי שעת', על המשא ומתן להיות מבוסס על החלטות האו"ם ולתנהל בתיווכה של הרביעייה הבינלאומית ולא של ארצות הברית לבדה.

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

בריאיון לערוץ "רוסיה אל-יום", ציין שעת' כי אש"ף לא יחזור בו מההכרה בישראל כל עוד הנהגת הרשות לא השתכנעה כי אבדה התקווה לפתרון שתי המדינות. הוא הוסיף כי התנגדות צבאית לישראל אינה על הפרק כעת, אלא התנגדות עממית שקטה כלכלית ובינלאומית.

עם הגעת תאריך היעד אותו הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, גורם במערכת הביטחון העריך כי לא צפויים אירועים חריגים. לדברי הגורם, בצה"ל ובמערכת הביטחון ערוכים למקרה של הסלמה אם כי אין בשטח תגבור של כוחות והכוננות לא הועלתה.

על פי הגורם הביטחוני להצהרות הפוליטיות ולדיון המתמשך סביב תוכנית הסיפוח יש ביטוי בשטח. לדבריו, הצהרת רה"מ לתחילת היישום היום עוררה בצד הפלסטיני דריכות גם ברמות הפוליטיות וגם בדרגי השטח. הגורם הביטחוני אמר כי הכוננות לאורך הגדר קיימת באופן שיגרתי וכי הכוחות נדרשו לגלות עירנות ולהיות ערוכים לתרחישים שונים. עוד אמר הגורם כי בשלב זה לא ברור מה יהיה היקף התוכנית ומה לוח הזמנים המתוכנן.

הלילה דיווחו מקורות פלסטינים מדווחים כי חמאס ביצע שיגור רקטות בכיוון הים בהיקף חריג. על פי אחד הדיווחים, קרוב ל־20 רקטות שוגרו לים. בתוך כך, בעזה מתוכננת הבוקר תהלוכה נגד הסיפוח. על פי דיווח מעזה, חמאס תגבר כוחות לאורך הגבול עם ישראל ופרס מחסומים בדרך לשם כדי למנוע הגעת מפגינים לגדר המערכת. גם ברמאללה צפויה אחר הצוהריים עצרת מחאה.

ביום שישי בלילה תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר יעדי טרור בדרום רצועת עזה לאחר שנורו רקטות על ישראל. הופצצו סדנה לייצור רקטות ויעדים אחרים לייצור אמצעי לחימה של ארגון חמאס. לפני כן התפוצצו בשטח המועצה האזורית שער הנגב שתי רקטות שנורו משטח הרצועה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

דובר חמאס, חאזם קאסם, אמר כי תקיפת צה"ל ברצועה רק תגביר את הנחישות להיאבק בסיפוח והוסיף "התקיפה לא תשבור את רצונו של העם הפלסטיני לעמוד איתן ולהיאבק. מדובר בהמשך התוקפות נגד העם הפלסטיני בירושלים ובשטחים".