ירושלים, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש הצוות שמייעץ למל"ל בטיפול בקורונה: ניהול המשבר עד כה מנע פתרונות יעילים

פרופסור וקסמן בריאיון לכאן רשת ב: ישראל איבדה שליטה על המגפה. יש לנקוט צעדים ארציים כדי לצמצם את רמת התחלואה – כמו צמצום התקהלות
בחצי היום
01 ביולי 2020
11:27
עודכן ב 13:53

ראש הצוות שייעץ למטה לביטחון לאומי (המל"ל), הפרופסור אלי וקסמן, אמר היום (רביעי) לכאן רשת ב כי האופן שבו נוהל המשבר עד עכשיו מנע פתרונות יעילים, בין השאר תגבור של מערך התחקור האפידמיולוגי. לדבריו, השירות לבריאות הציבור במשרד הבריאות לא ערוך למשבר אזרחי בסדר הגודל הזה, והנהלתו אינה מוכשרת לכך.

בריאיון לאורי לוי בתוכנית "בחצי היום" הדגיש פרופסור וקסמן כי ההנהלה היוצאת של משרד הבריאות נושאת באחריות למצב הזה. הוא הוסיף כי חשוב לא לשוב על טעויות שנעשו בחודשים הקודמים. לדבריו, ישראל איבדה שליטה על המגפה, ויש לנקוט צעדים ארציים כדי לצמצם את רמת התחלואה – למשל איסור על התקהלויות – בלי לפגוע עוד בכלכלה. הוא הדגיש כי צעדים מקומיים כמו סגר על יישובים או שכונות, לא יועילו.

פרופסור גילי רגב, מנהלת היחידה למניעה זיהומים בבית החולים שיבא, הבהירה בתוכנית כי צפויה עוד עלייה במספר הנדבקים בקורונה וכי היא נובעת מהיציאה המהירה מהסגר. "התקהלות היא בעייתית. בעיניי מה שחשוב זה הקניונים והאוטובוסים – ולא הים", ציינה פרופסור רגב.

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור גילי רגב

בתוך כך, יושב ראש ועדת החוקה של הכנסת, יעקב אשר מיהדות התורה, הודיע בפתח ישיבת הוועדה כי לא יתמוך בהעלאת הקנס על אי עטיית מסיכה מ־200 שקלים ל־500. לדבריו, מדובר בסכום מוגזם. עוד הוא אומר כי יש להגביר את האכיפה, לגייס יותר פקחים ולהרחיב את הסמכויות שלהם. בדיון שהמתקיים הבוקר, הביעו רוב חברי הוועדה התנגדות להטלת הקנס. 

ממשרד הבריאות נמסר כי החל מחצות ועד 11:00 הבוקר אותרו 162 נדבקים חדשים בקורונה. אתמול באותה שעה היו 121 נדבקים. מניין הנדבקים בישראל מתחילת המגפה עד כה עומד על 25,547. מניין המתים נשאר כשהיה, 320 בני אדם.

נוסף על כך, העיר שבה אובחנו הכי הרבה חולי קורונה בחודש יוני היא ירושלים - 992 חולים. אחריה תל אביב ובני ברק. בערערה שבנגב אובחנו 243 חולים בחודש יוני - עלייה של יותר מ-1000% לאחר שעד סוף חודש מאי עמד מספר החולים על 24 בלבד.