מתפללים בית כנסת, 20.05.20
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

חשיפת כאן חדשות: רה"מ נטש בזעם את קבינט הקורונה - "אם זה יימשך כך זה יוביל רק למקום אחד"

נתניהו זעם על כך שגנץ פרסם הודעה לתקשורת תוך כדי הדיון • ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין ימסרו הצהרה לתקשורת הערב • אדלשטיין על בקשת גנץ להעביר סמכויות ממשרד הבריאות: "זו פוליטיקה על חשבון אזרחי ישראל" • הממשלה אישרה את ההגבלות על אולמות המגבלות החדשות
מיכאל שמש
02 ביולי 2020
11:19
עודכן ב 19:37

סערה בקבינט קורונה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נטש הערב (חמישי) בזעם את הדיון. כך נחשף בכאן חדשות. נתניהו זעם על כך שגנץ פרסם הודעה לתקשורת תוך כדי הדיון ואמר: "אני מבין בדיוק מה קורה כאן. עושים פוליטיקה, אם זה יימשך כך זה יוביל רק למקום אחד". נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין יימסרו הצהרה לתקשורת בהמשך הערב. 


לאירוע קדם ציוץ של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, שכתב: פיקוד העורף נולד לפעול באירועים כמו זה שאנחנו נמצאים בו. כל עניין האופרציה חייב לעבור אליו ולמשרד הביטחון. אנחנו נדרשים לעבור למודל הפעלה שהחלטות מדיניות מתקבלות בקבינט, משרד הבריאות מגדיר את הרגולציה ומשרד הביטחון הוא הגורם המבצע".

בעקבות העלייה במספר הנדבקים התכנסה הממשלה לישיבה דחופה. שר הבריאות אדלשטיין אמר כי ההודעות על הצורך בהעברת סמכויות ממשרד הבריאות "זה לא נקרא להיכנס מתחת לאלונקה. זה נקרא פוליטיקה על חשבון אזרחי ישראל".

בדיון קבינט קורונה שהתקיים מוקדם יותר אמר נתניהו כי יוטלו מגבלות מינימליות על הציבור: "מחיר הטעות בבריאות ובכלכלה כאחד יכול להיות קשה מאוד. נטיל את ההגבלות ההכרחיות כדי לעצור את התפשטות המגפה ולשמור על הכלכלה. נדאג לשפות כל מי שיפגע".

מנגד, שר הבריאות יולי אדלשטיין ביקש להגביל את ההתכנסות באירועים, ברים ומסעדות ל-50 איש בלבד, ול-20 איש בבתי תפילה והתקהלויות. בקשה שאושרה בהמשך למעט המסעדות שהוחרגו. נוסף לכך עלתה בדיון דרישה להחזרת הקפסולות בבתי ספר של החופש הגדול. המשטרה הודיעה כי החל מהערב ייערכו מבצעי אכיפה באולמות שמחה ואירועים.

ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן אמר היום במהלך סיור בעיד לוד: "אנחנו בימים של הצלת חיים. חזרנו אחורה, אבל יכול להיות יותר גרוע. הגיע הזמן לעשות סדר במקום עם תחלואה עולה, נכון שקשה וחם לעמןד 24/7, אך אתן את כל הסיוע הנדרש לעיר. נגלה רגישות עם האוכלוסיה, אך נחישות להצלת חיים. צריך להוציא כמה שיותר חולים החוצה". 

בתום הערכת מצב עם שרת התחבורה, מירי רגב, סוכם על חזרת החיילים לנסיעה ברכבת בימים שני, שלישי ורביעי בשבוע. הנסיעה כפופה להזמנת וואוצ׳רים מבעוד מועד על פי מתווה ההפעלה של הרכבת בצל הקורונה. נסיעתם תוגבל בימים ראשון וחמישי.

500 אנשי מילואים נוספים יגויסו למערך הפעלת המלוניות והפעילות של פיקוד העורף ברחבי הארץ, בהוראת שר הביטחון בני גנץ. משרד הביטחון יפעיל עשר מלונות עד שבוע הבא. גנץ גם הנחה את מתאם פעולות הממשלה בשטחים להיערך לסיוע לאוכלוסייה הפלסטינית.

שר התיירות אסף זמיר מחבר כחול לבן, חבר קבינט הקורונה, התייחס למשבר בענף התיירות בתוכנית "בחצי היום", ואמר לרונן פולק כי "אנחנו נאבקים כדי להגיע ליעד הרצוי. האופק של פתיחת השמיים מתרחק בשל העלייה בתחלואה. הארכת החל"ת עד סוף אוגוסט נועדה לסייע גם לעצמאים בענף התיירות".

האזינו לריאיון המלא של שר התיירות אסף זמיר בכאן רשת ב: 

השר זמיר הוסיף כי "זהו הענף הראשון שנפגע, האחרון שייפתח ובסוף גם יעברו שנים עד שיחזור להיקפים שלו". בהתייחס לעלייה בתחלואה, אמר: "אנחנו בעלייה ברורה בתחלואה. שיעור האנשים שהתגלו כנדבקים עלה מ-0.8% לכמעט 5% - זו עלייה גדולה, והיא מכריחה אותנו לשוב פעם שלישית השבוע ולדון בשאלה - איך לאזן בין הרצון לאפשר לחיים פה להתקיים, לרצון לשטח את העקומה".

שר המדע יזהר שי ביקש להתריע מפני תפיסה שלדבריו התקבעה בציבור, לפיה ישנם הרבה נשאי קורונה, אולם רק מעט חולים קשה. "יש פער של ארבעה שבועות מרגע שרואים את העלייה המשמעותית במספר החולים ועד שיודעים כמה מתוכם הם קשים", אמר בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב. שי צפה כי בעוד שלושה או ארבעה שבועות נראה עלייה במספר החולים הקשים.

האזינו לריאיון המלא של שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי בכאן רשת ב: 

"התחזית לא אופטימית", אמר שי, "נראה עליה בדומה למה שראינו באפריל". שי חזר וביקש מהציבור לעטות מסכות ולא להתקהל. השר סיפר כי הממשלה עוקבת ואף ממנת מחקרים במטרה למצוא חיסון לקורונה, אך אמר שגם לפי התחזיות האופטימיות ביותר לא יימצא חיסון בחצי שנה הקרובה.

אתמול נשבר שיא שלילי במספר הישראלים שאובחנו בקורונה ביממה אחת, כשלא פחות מ-966 בני אדם נדבקו בנגיף. אחרי חצות הלך לעולמו חולה אחד בקורונה. הבוקר התחילו סגרים מקומיים בלוד ואשדוד נוכח התפרצות הקורונה שם. בד בבד, 46 תלמידות ותשע מורות בבית הספר היסודי "שילה" באשדוד אובחנו כחיוביות לנגיף. בעיר ישנם 475 חולי קורונה פעילים. 

נתניהו לפורום המדינות: מתמקדים באכיפה וסגרים מקומיים 

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום בשיחה עם מנהיגי פורום המדינות, בראשות קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, על ההתפרצות המחודשת של נגיף קורונה. הפגישה עסקה בין השאר במעקב דיגיטלי, דרכים לעצירת ההתפרצות, פעולות לקידום הכלכלה ושיתוף פעולה בפיתוח חיסון. נתניהו אמר בדיון כי ישראל מתמקדת בהגברת האכיפה, סגרים מקומיים ואיתור נדרשים בבידוד - בין השאר באמצעים דיגיטליים. 

זו הפעם הראשונה שנערכת שיחה כזו בפורום המדינות, מאז שהמספרי החולים בישראל החלו לעלות. בפגישה השתתפו גם ראשי המדינות של אוסטרליה, קוסטה ריקה, צ'כיה, נורווגיה ויוון. 

בהכנת הידיעה השתתפו איציק זוארץ, עמיחי שטיין, כרמלה מנשה ושרון עידן