-

הקורונה שברה שיאים, הסיפוח לא הגיע וגנץ רטן על נתניהו

השעונים שחיכו לסיפוח נעצרו ב-1 ביולי, כשהתברר שהתאריך גמיש יותר משחשבנו, אבל במקביל הוזנקו שעונים חדשים - שיתקתקו עד הבחירות. הפרשנים והמגישים של כאן חדשות מגישים את הרגעים שייזכרו מהשבוע האחרון - ואת אלו שיעצבו את השבועות הבאים
כתבי כאן חדשות
04 ביולי 2020
13:08

השבוע, כשהתחלפו החודשים יוני ביולי, הגיעה ממשלת האחדות לנקודת ציון - חודשיים אחרי הקמתה, הגיע המועד עליו סיכמו כחול לבן והליכוד שאחריו אפשר יהיה לקדם את החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון. אבל החגיגות נדחו למועד לא ידוע. לא רק ש"האור הירוק" מארצות הברית לא הגיע, אלא ששיאי ההידבקות בקורונה הזכירו לממשלה ולציבור – נבחרתם על מנת להתמודד עם המגיפה, בראש ובראשונה.

אז מה עשתה הממשלה על מנת להתמודד עם הקורונה? לא הרבה. כך הסביר השבוע ראש התחום הפוליטי בכאן חדשות, יואב קרקובסקי. הבטחת הממשלה – שתשים את העימותים הפוליטיים בצד כדי לנצח את הקורונה, התרסקה אל סלעי הסקרים, הטבות המס ושיירות הרכבים.

אם הקיפאון היחסי בעשייה הפוליטית אינו מספיק, נראה שגם היחסים האישיים בין נתניהו וגנץ אינם משובחים. השבוע נרשמה תקרית מביכה בישיבת הממשלה, כשנתניהו מנע מגנץ את זכות הדיבור לכלי התקשורת בפתח הישיבה. שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה הובכו עד מאוד מהתקרית, אבל הם משוכנעים שממש לא מדובר בטעות.

36 שרים יש בממשלת נתניהו-גנץ ועוד 16 סגנים. כדי לאפשר לכנסת עבודה תקינה בוועדות ובמליאה, התפטרו בשבוע שעבר חברי כנסת מכחול לבן ויהדות התורה במסגרת החוק הנורווגי, ובמקומם נכנסו חברים חדשים. אולם מרבית החקיקה לא נעשית מהכנסת אלא בוועדות השרים. ייתכן שריבוי השרים דווקא מקשה את עבודת החקיקה הממשלתית? אולי זו הסיבה לכך שפקחי הרשויות המקומיות לא הוסמכו עדיין לאכוף תקנות קורונה, התמהמהות שהצליחה להרגיז השבוע את שאול אמסטרדמסקי.

אולם בירוקרטיה, עם כל הזעם שהיא מעוררת, היא חלק מהחיים במשטר דמוקרטי. מי שרגילים לבירוקרטיה מסוג אחר לחלוטין אלו תושבי קוריאה הצפונית, שבשבוע שעבר עודכנו בידי המשטר שלהם על פיצוץ בניין מנהלת התיאום עם קוריאה הדרומית. הסיבה לצעד המלחמתי כלפי הדרום – בלונים. כן, בלוני הליום גדולים, אליהם מחוברים עלונים, תמונות וסרטי תעמולה, שהופרחו על ידי עריקים שגרים היום בדרום, על מנת ליידע את תושבי הצפון על ממשלם המדכא והמושחת. כיצד הפרחת הבלונים הביאה לפיצוץ הבניין? יואב זהבי מסביר.