ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ממחר אין מבחנים בקמפוסים - ועד ראשי האוניברסיטאות: השר אלקין עסוק בפרובוקציות פוליטיות

החל ממחר לא יתקיימו מבחנים בקמפוסים: "אלפי סטודנטים ייפגעו"
לירן כוג'הינוף
04 ביולי 2020
18:38

הכאוס במערכת ההשכלה הגבוהה: ועד ראשי האוניברסיטאות ממשיך לתקוף את יושב ראש המל"ג, השר זאב אלקין, לאחר שלא אושר אחוז ההחרגה שביקשו לקיים מבחנים פרונטליים בקמפוסים. בוועד הודיעו כי בהתאם לצו הבריאות, החל ממחר (ראשון) לא יתקיימו בחינות בקמפוסים עצמם.

ביום חמישי היה אמור להתקיים דיון בין ראשי האוניברסיטאות לבין המל"ג ומשרד הבריאות. בוועד ביקשו כי 25% מהמבחנים יערכו בקמפוסים אך במשרד הבריאות סירבו. "ההימנעות מדיון במתווה תפגע בין השאר באלפי סטודנטים ללא אמצעים טכנולוגיים מתאימים, מגבלות סוציו אקונומיות, וכן  סטודנטים עם מוגבלויות שלא יכולים להיבחן באופן מקוון בביתם או מחוץ לקמפוס", נכתב בהודעת הוועד. "על שר ההשכלה הגבוהה מוטלת האחריות לדאוג גם להם. לצערנו, השר אלקין עסוק בפרובוקציות מיותרות לצרכים פוליטיים, במקום לחתור למציאת פתרונות יחד איתנו, לטובת הסטודנטים".

"אנו מבקשים להזכיר שאיננו מצויים בקמפיין בחירות, ועל השר הממונה על מערכת ההשכלה הגבוהה לפעול מתוך אחריות אמיתית לעתיד הסטודנטים והמערכת עליה הופקד רק לפני חודש", המשיכו לתקוף בוועד. "האוניברסיטאות הן גופים שומרי חוק ועל כן יקיימו במלואו את צו בריאות העם שיכנס לתוקף ביום א'". 

על פי החלטת הוועד, ממחר לא יתקיימו בחינות בקמפוסים עצמם. עוד נקבעו הנהלים הבאים:

• הבחינות שנקבעו מראש כמקוונות או ככאלה שאינן דורשות הגעה לקמפוס יתקיימו כמתוכנן.

• הבחינות שאמורות להתקיים בקמפוס יידחו, או יתקיימו באופן מקוון, או שתיקבע במקומן הערכה חלופית, לפי ההחלטה בכל מוסד; בבחינות שיתקיימו באופן מקוון יינתן ציון ״עובר״, או שיינתן ציון מספרי, גם זאת לפי ההחלטה בכל מוסד.

• אם המל״ג תאשר את מתווה החרגת הבחינות בקמפוס, ולאחר קבלת אישור מנכ"ל משרד הבריאות למתווה, יקיימו המוסדות בחינות בקמפוס בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

• ראשי המוסדות ימשיכו להגן על האוטונומיה והחופש האקדמי של האוניברסיטאות. ההנהלות ממשיכות להעניק עדיפות מכרעת לטובת הסטודנטים, ויפעלו כדי להבטיח הן את בריאות הסטודנטים והן את האיכות האקדמית של הכשרת הסטודנטים.

בוועד ראשי האוניברסיטאות אמרו בשבוע שעבר כי החלטת קבינט הקורונה לבטל את קיום המבחנים הרגילים ולהפכם למקוונים בלבד "נמהרת ולא הגיונית". לדברי הוועד, חבל שהחלטה התקבלה בלי התייעצות עם האוניברסיטאות. בנוסף, הזהירו ראשי האוניברסיטאות כי סיום הסמסטר תלוי כעת על בלימה.