ביתר עילית
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

השרים אישרו: סגר יוטל על ביתר עילית

הכניסה לעיר והיציאה ממנה תוגבל מהשעה 13:00 וכך גם התנועה והעסקים בתוכה • ראש העירייה התנגד למהלך ופנה לשר הבריאות: "העיר תהפוך למדגרת קורונה, איפה ההיגיון? היכן החשיבה?" • משרד הבריאות מבהיר – ישנה עלייה במספר החולים שמצבם קשה
גילי כהן
07 ביולי 2020
21:07
עודכן ב 02:55

ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל החליטה אמש (שלישי) לאשר למפקד הצבאי של אזור יהודה ושומרון להכריז על ביתר עילית כשטח מוגבל לשבעה ימים. על פי ההחלטה, הסגר היה אמור להתחיל הבוקר בשעה 8:00 ולהימשך עד ליום רביעי הבא (15 ביולי) בשעה 8:00 בבוקר. מעיריית ביתר עלית נמסר כי ראש לשכת ראש הממשלה אישר לדחות את התחלת הסגר לשעה 13:00, כדי שהציבור יוכל להיערך.

לאור ההחלטה תוגבל הכניסה והיציאה לעיר ובנוסף יוגבלו התנועה והעסקים בתוכה. הצעת ההחלטה תונח על שולחן ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהקדם האפשרי. אתמול דווח בכאן חדשות כי ביתר עילית היא אחד היישובים שהממשלה שוקלת בדעתה להטיל עליו הגבלות.

ראשי הערים מתנגדים למהלך. ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, פנה לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, בדרישה לבטל את הסגר, וטען כי הדבר יהפוך את העיר למה שכינה "מדגרת קורונה". עוד כתב רובינשטיין: "במשך שבועות אני רודף אחרי אנשי משרד הבריאות, כדי שיסייעו בפינוי החולים בעיר למלוניות, אך לשווא. ברגע בו תנעלו את שערי העיר, הנגיף ילך ויתפשט עוד ועוד, איפה ההיגיון? היכן החשיבה?".

ועדת השרים שאמונה על הכרזת "אזור מוגבל" עשויה להתכנס ולדון בנושא עוד הלילה. ראש המטה לביטחון לאומי הנחה את משרד הבריאות לגבש רשימה של ערים נוספות שייתכן ויוטל עליהן סגר נקודתי.

משרד הבריאות: בשלב זה אין שינוי בהגדרת חולים במצב קשה

מחצות ועד השעה 18:43 הערב נוספו 748 חולי קורונה חדשים. מצבם של 86 מן החולים קשה, ו-34 מהם - מונשמים. מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי למניין המתים נוספו מחצות חמישה בני אדם, וכעת מספרם - 342.

בנוסף, משרד הבריאות פרסם הערב הודעת הבהרה בדבר אופן הגדרתם של החולים במצב קשה: "מספר החולים במצב קשה נמצא במגמת עלייה. זו עובדה קיימת. ביחס לטענה שארגון הבריאות העולמי שינה את ההגדרה לגבי מיהו חולה קשה - בשלב זה אין כל שינוי בהגדרות ובאופן דיווח בתי החולים".

למרות ההבהרה של משרד הבריאות, רופאים בבתי החולים איכילוב ושיבא אומרים שבגל קורונה הראשון היו חולים שהוגדרו במצב בינוני עם 92% חמצן בדם, והיום הם מוגדרים במצב קשה. זאת לדבריהם, בגלל שינוי בהגדרות של ארגון הבריאות העולמי. כך פורסם היום בחדשות הערב.

בצה"ל מעדכנים כי ביממה האחרונה נתגלו 24 חולים חדשים בקורונה בצבא, ויותר מ-1,000 חיילים הושמו בבידוד. עד כה חלו בצבא כ-500 חיילי חובה, משרתי קבע ועובדי צה"ל. כולם במצב קל, כמחציתם החלימו או השתחררו.

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, איציק זוארץ ומשה שטיינמץ