ארכיון
צילום: Engin Akyurt, Pixabay

בשב"כ לא מרוצים מהאיכונים: פוגעים באמינות השירות

הדברים נאמרים על רקע ביקורת רבה על השימוש בכלי של השב"כ, והטענות על טעויות רבות בהן אזרחים נשלחו לבידוד על אף שלא שהו בקרבת חולים
מרדכי גילת
10 ביולי 2020
22:41

על רקע ביקורת רבה על השימוש באיכוני שב"כ על מנת לעקוב אחר חולי קורונה מאומתים, ודיווחים רבים על תקלות וטעויות באיכונים, בשירות לא מרוצים מהאופן שבו נעשה שימוש בטכנולוגיה וטוענים כי הדבר פוגע באמינות הארגון. כך דיווח הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת ב"השבוע" בכאן 11.

בתחילת השבוע התייחס סגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת הקורונה לביקורת על השימוש באיכוני שב"כ, ולחוסר המענה במוקד משרד הבריאות לתלונות אזרחים שטוענים כי נשלחו לבידוד על אף שלא שהו בקרבת חולים. "איכוני השב"כ הלכו שבועיים אחורה והרבה אנשים קיבלו הודעה להיכנס לבידוד", אמר קיש. "אנחנו מתגברים את מוקדי האיכון, כולל לקחת אנשים ממשרד הבריאות שיענו לטלפונים. אולי היה צריך להיערך לזה יותר מוקדם".

בתוך כך, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, פרסמה היום הנחיות חדשות למעקב האפידמיולוגי אחר חולי קורונה, שיביאו לצמצום משמעותי בכמות הנדרשים בבידוד. ההנחיות החדשות מבטלות את המצב הקיים, בו כל מי שבא במגע עם חולה קורונה 14 ימים לפני אבחונו נאלץ להיכנס לבידוד.

לפי ההנחיות החדשות, אדם שבא במגע עם חולה סימפטומטי, ייאלץ להיכנס לבידוד רק אם המגע אירע ארבעה ימים לפני הופעת התסמין הראשון. אדם שבא במגע עם חולה א-סימפטומטי יידרש בבידוד אם בא במגע עם הנשא עד שבוע לפני האבחון. אדם שבא במגע עם חולה סימפטומטי שאינו זוכר מתי החלו הסימפטומים, או שקיים ספק לגבי מועד תחילתם, יידרש לבידוד אם בא במגע עם הנשא עשרה ימים לפני אבחונו. לצד הנחיות אלו, משרד הבריאות הוציא הודעת הבהרה לפיה, בכל מקרה משך הבידוד למי שבא במגע עם חולה מאומת - נותר 14 ימים.