הצגת התוכנית הכלכלית

התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ נראית יותר כמו כלכלת בחירות

התוכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר היא תוכנית לא טובה, ברובה. במקרה הטוב היא לא תקטין את שיעור האבטלה. במקרה הרע היא עלולה להגדיל אותו. הנה מדוע
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
11 ביולי 2020
15:43

בתוכנית הכלכלית יש דברים טובים. הרכיב החיובי העיקרי הוא שלראשונה מפרוץ המשבר הזה הממשלה הפנימה שאין מדובר פה במשבר של כמה חודשים ואחריו שיקום של הכלכלה, אלא מדובר במצב קיום חדש, ולכן במשבר מתמשך. הוודאות שהממשלה נותנת היא לשנה שלמה קדימה, במקום להשאיר אנשים תלויים על בלימה מחודש לחודש - זה שינוי חיובי מאוד.

הממשלה באה ואומרת - 'עלי'. היא הייתה צריכה לעשות את זה הרבה יותר מוקדם, אבל עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. זה חשוב כי כל עוד לאנשים יש כסף בכיס, הם יכולים לצרוך, הם יכולים להחזיר הלוואות, והם לא נמצאים במצב של תסיסה חברתית מתמדת. זה טוב.

גם העובדה שהממשלה מיקדה את התוכנית שלה בסיוע לאנשים שהענפים שלהם נפגעו קשה יותר מענפים אחרים, גם זו נקודה חיובית. הסיוע אמור להינתן לעצמאים ועסקים שההכנסה שלהם נפגעה לפחות ב-40%, לעומת המענקים הקודמים שניתנו למי שהכנסתם נפגעה ב-25% או יותר. מיקוד המענקים במי שנפגעו יותר היא דבר חיובי. בסופו של דבר רשת הביטחון הזו מגיעה מכספי משלם המסים, ואם כבר אנחנו עוזרים, מוטב לעזור למי שזקוק יותר לעזרה.

גם סבסוד הארנונה לעסקים שנפגעו קשה הוא צעד חיובי. גם הפטור מהצורך לחדש השנה רישיון עסק. גם הניסיון להילחם בבירוקרטיה ולתת מענק ראשון כבר בשבוע הבא. הלוואי שהממשלה הייתה מנסה לייעל את מערכות רשות המסים והביטוח הלאומי בשגרה, ולא רק בימי מגפה.


אבל כאן נגמרים הדברים החיוביים, בעיניי.

הנקודות השליליות

הנה הבעיות שאני מזהה בתוכנית הזו, כל הדברים שעלולים להגדיל את שיעור האבטלה במקום להוריד אותו: הממשלה מתכוונת לקצר את תקופת החל״ת שעליה אפשר לקבל דמי אבטלה. אם היום המעסיק שלכם מוציא אתכם לחל"ת של חודש ויותר, תהיו זכאים לדמי אבטלה. כעת התקופה הזו תקוצר לשבועיים. נניח שהממשלה מטילה סגר על שכונה או עיר מסוימת לשבועיים. כל העסקים יוציאו שם את העובדים לחל״ת בלי לחשוב פעמיים, ושיעור האבטלה יזנק.

הצגת התוכנית הכלכלית - הנאום המלא של ראש הממשלה

האם זה יהיה רק לשבועיים? קשה לי להאמין. אם לשפוט לפי מה שקרה בגל הראשון, מעסיקים חושבים הרבה מאוד פעמים לפני שהם מחזירים את מלוא העובדים מהחל״ת. סביר יותר להניח שהמעסיקים האלה יחכו קצת, יחזירו חלק מהעובדים, יראו אם הפעילות מתאוששת, ויחליטו בהתאם. בינתיים, שיעור האבטלה יעלה.

וזו לא הדוגמה היחידה. 

בואו ניקח את הדוגמה שמשרד האוצר עצמו צירף למצגת שלו. הכירו את בועז, בן 34, מעצב פנים. הוא עובד כעצמאי. ב-2018 מחזור המכירות שלו היה 12.5 אלף שקל בממוצע בחודש, ומתוך זה השכר החודשי שלו היה בממוצע 9,000 שקלים. זו הדוגמה של משרד האוצר.

מה יקרה לו בתוכנית של האוצר? בכל חודשיים בועז יקבל 12,600 שקלים במענקים, ועוד 4,000 שקלים בכל חודשיים במענקים נוספים (שאמורים לכסות על חלק מההוצאות הקבועות בעסק שלו, כמו שכירות), או במלים אחרות 8,300 שקל בחודש. המצב הזה מביא את בועז קרוב לשכר שהיה לו קודם.

אבל רגע, זה לא הכול. כי בועז יכול להמשיך לעבוד כמעצב פנים ולקבל את כל ההטבות האלה, כל עוד ההכנסה שלו נמוכה ב-40% לפחות לעומת 2018. כלומר, בועז יכול למכור שירותי עיצוב פנים ב-7,500 שקל בכל חודש, ומהם לקחת כשכר בערך 5,400 שקלים, ועדיין לקבל מהממשלה את כל המענקים. כך שבשורה התחתונה, אם הוא רק ישמור שההכנסה שלו תהיה נמוכה יותר - כלומר, לא ייקח עבודות גם אם יציעו לו - השכר הכולל שלו יהיה גבוה יותר מאשר המצב לפני הקורונה.

במה יבחר בועז? האם הוא יגדיל את הפעילות שלו אם תהיה לו הזדמנות?

יש סיכוי שכן - כי אם הוא יגדיל את הפעילות שלו מאוד מאוד מאוד, הוא אומנם יאבד את הזכאות למענקים, אבל מצד שני ההכנסה שלו תגדל משמעותית. אבל בשביל שזה יקרה בועז צריך להגדיל את הפעילות שלו כמעט ב-50%, וזה קצת לא סביר במצב הנוכחי של הכלכלה. ולכן, סביר יותר להניח שהוא יבחר בפיתרון של לנסות לצוף, לשמור על 60% מהפעילות, ולקבל את כל הכסף הממשלתי אחת לחודשיים.

וכאן מגיעה בעיה חמורה במיוחד: בשביל לפצות על הירידה ברמת החיים אפשר לעשות משהו ממש פשוט - לעבוד בשחור

זה לא מקטין את שיעור האבטלה, זה משמר אותו. ולמעשה, זה מגדיל את שיעור האבטלה. כי אם לבועז יש חברה, אביגיל, שגם היא מעצבת פנים עם מחזור מכירות דומה לזה של בועז. רק שאביגיל טובה מבועז, ולכן מושכת יותר לקוחות. ובגלל זה ההכנסה שלה לא נפגעה ב-40%, אלא ״רק״ ב-35%. תחת התוכנית הזו אביגיל לא תהיה זכאית למענקים. היא תצטרך להסתפק ברמת חיים נמוכה משל בועז - רק 5,850 שקלים בחודש, ללא כל סיוע.

מה אביגיל תעשה? היא תוכל לנסות להתאמץ ולהגדיל מאוד את מחזור הפעילות שלה, אבל זה קצת קשה במצב הנוכחי של הכלכלה. מנגד, היא יכולה לוותר קצת על עבודות - ממש קצת, רק 5% - ופתאום להיות זכאית לכל המענקים. בבת אחת, ההכנסה שלה תגדל פלאים, על ידי זה שהיא הורידה את כמות העבודה. ואם הרבה עצמאים יעשו את זה, ועל הדרך גם יפטרו עובדים בשביל שזה יקרה, שיעור האבטלה יעלה.

צריך להגיד ביושר: אף אחד לא רוצה לחיות על דמי אבטלה. מעבר לסטיגמה ולתחושה השלילית, דמי אבטלה לא באמת מחליפים את השכר. דמי אבטלה הם במקרה הטוב עד 70% מהשכר שלכם (אם אתם בעלי הכנסה נמוכה), ובמקרה הרע פחות מחצי מהשכר שלכם (אם אתם בעלי הכנסות גבוהות). זה לא באמת מאפשר לכם לשמור על אותה רמת חיים כמו קודם. 

כמויות הכסף שהממשלה מתכוונת לשפוך פה על המשק עלולות להתברר כמו שמן ששופכים את מדורה

וכאן מגיעה בעיה חמורה במיוחד: בשביל לפצות על הירידה ברמת החיים אפשר לעשות משהו ממש פשוט - לעבוד בשחור. כבר היום הכלכלה השחורה בישראל מוערכת בכמה עשרות מיליארדים, אבל רובם בנדל״ן ולא בעובדים בשחור. זה קורה משום שלרוב המעסיקים אין שום תמריץ לשלם לעובדים שלהם בשחור. רוב האנשים הם הגונים, הם יודעים שאם רשות המסים תתפוס אותם מדובר בעבירה פלילית, ושהעובדים שלהם בעצמם לא יהיו מוכנים לסידור הזה.

עכשיו כל התמריצים האלה משתנים. לרשות המסים מלכתחילה יש יכולת אכיפה מוגבלת, וכעת גם לעובדים וגם למעסיקים יש תמריץ לעבור קצת לפעילות בשחור. העובדים יוכלו ליהנות מדמי אבטלה, ובעצם להשלים את השכר שלהם לרמה שהייתה קודם, או קרוב לזה. והמעסיקים ימשיכו לקבל מענקים כי הם ידווחו על הכנסה נמוכה מכפי שהיא בפועל. זה מצב מסוכן מאוד שאם נגיע אליו, לא רק שזה יפגע אנושות בהכנסות המדינה ממסים, זה גם יגדיל את שיעור האבטלה, יפגע בפנסיה העתידית של העובדים, ויגרום להשחתה ציבורית רחבה היקף שיהיה קשה מאוד לתקן.

במובן הזה, כמויות הכסף שהממשלה מתכוונת לשפוך פה על המשק עלולות להתברר כמו שמן ששופכים על מדורה. במקום לכבות אותה, התוכנית עלולה רק להגדיל את השריפה.

הצגת התוכנית הכלכלית - הנאום המלא של שר האוצר ישראל כ"ץ

השרירותיות של מבחן ההכנסה

אגב, יש עוד בעיות בתוכנית, כמה חורים בירוקרטיים קטנים שדרכם ייפלו לא מעט אנשים. הגדול ביותר הוא שהמענקים מתבססים על דוחות 2018. למה? כי זה מה שרשות המסים מסוגלת להתמודד איתו כרגע מבחינה תפעולית.

אם העסק שלכם גדל והתפתח בשנת 2019, אתם תקבלו מענקים על סמך ההכנסה הקטנה יותר ב-2018, כך שאתם נדפקים. ואם העסק שלכם דווקא ירד ב-2019, אז אתם מרוויחים אבל בלי שום סיבה אמיתית.

זו שרירותיות משונה מאוד שלא ברור למה היא נמשכת.

איך אפשר היה לעשות את זה אחרת?

הממשלה היתה יכולה להשקיע את אותו הסכום בשיטה אחרת, שהיתה יכולה, אולי, לתמרץ עובדים לקלוט עובדים. הנה שתי דוגמאות, אחת מבריטניה ואחת מגרמניה וממדינות נוספות באירופה.

שר האוצר הבריטי הודיע בשבוע שעבר שהממשלה הבריטית תשקיע כ-2 מיליארד ליש"ט בעובדים צעירים, שפוגשים את המשבר הכלכלי בנקודה רגישה מאוד בקריירה שלהם - בהתחלה. מחקרים על משברים קודמים הראו שעובדים שנכנסים לשוק העבודה בדיוק במשבר כלכלי גדול נפגעים ממנו לכל אורך החיים שלהם, משום שקשה להם למצוא עבודה והם מתקבעים על עבודות שאינן מתאימות לכישורים שלהם, ולא מצליחים לפתח קריירה הולמת. 

בדיוק בגלל זה הממשלה הבריטית הודיעה כי היא תסבסד מאות אלפי צעירים בגילאים 24-18 שילכו להתמחות במקצועות שונים. בלי הסבסוד הזה ספק אם המעסיקים היו שוכרים אותם. גם עם הסבסוד הזה לא בטוח שזה יקרה, אבל לפחות למעסיקים יהיה קל יותר לחשוב על זה לחיוב. כן, הממשלה תממן את זה וזה יעלה כסף, אבל לפחות העובדים האלה יצברו ניסיון ויתחילו להתקדם מעלה בשוק העבודה ואולי בעוד שנתיים יוכלו לזנק קדימה.

המודל הגרמני עובד כך שהמעסיקים עדיין שומרים על העובדים שלהם במקום לפטר אותם או להוציא לחל״ת, העובדים מקבלים יותר שכר מאשר היו מקבלים בדמי אבטלה רגילים, והמדינה חוסכת כסף

בגרמניה, כבר מתחילת המשבר ולמעשה עוד הרבה קודם, באופן שוטף, הממשלה מסבסדת חלק משכרם של עובדים שהמעסיק שלהם נפגע כלכלית. המעסיקים יכולים להוריד את העובדים לחצי משרה - למשל, כי יש ירידה בביקוש למוצר או השירות שלהם - והמדינה תשלם חלק מחצי המשרה שהלכה לאיבוד (עד 60% מהחלק הזה).

כך המעסיקים עדיין שומרים על העובדים שלהם במקום לפטר אותם או להוציא לחל״ת, העובדים מקבלים יותר שכר מאשר היו מקבלים בדמי אבטלה רגילים, והמדינה חוסכת כסף. המודל הזה מתמרץ תעסוקה, ולמרות שגם הוא מעודד קצת עבודה בשחור, אפשר להילחם בתמריץ הזה בצורה ממוקדת יותר על ידי אכיפה.

מלבד זה, מדינות אירופה משקיעות תקציבי עתק בהכשרות מקצועיות גם בשגרה, וכיום ביתר שאת. מדינת ישראל לא. הממשלה מצליחה להכניס להכשרות מקצועיות בין 10-14 אלף עובדים בשנה, וזהו. השוק הפרטי מייצר עוד כמה עשרות אלפי הכשרות מקצועיות כל שנה, אבל זה לא מספיק במצב הנוכחי. גרוע מזה, הממשלה לא בודקת בכלל אם תכני הלימוד בהכשרות המקצועיות רלוונטיים ומבוקשים בשוק העבודה, משום שכל המערך הזה לא נבנה יחד עם המעסיקים עצמם. בחוק ההסדרים הקרוב משרד האוצר מבקש לשנות את המצב הזה, אבל זה לא מספיק.

אם בממשלה היו משנים את דמי האבטלה, קוראים להם משהו כמו ״דמי הסתגלות״ ומשלמים אותם במשך שנה לאנשים שיבחרו לנסות הכשרות מקצועיות ולהתחיל מקצוע ועבודה חדשים, המשק היה מרוויח. אחרת, איזה תמריץ יש למישהו שהענף שלו נפגע אנושות לנסות לחפש כיוון חדש בחיים? עדיף לחכות. אבל להמתנה הזו יש מחיר - זה עולה כסף אדיר למדינה מצד אחד ומעודד עבודה בשחור, ומצד שני זה פוגע בעובדים כי הניסיון התעסוקתי שלהם מתנוון במקום להתפתח. בעוד שנתיים, או מתי שזה לא יהיה כשהכלכלה תתחיל להתאושש באמת, יהיה להם קשה יותר להשתלב בשוק העבודה החדש והאבטלה שלהם עלולה להפוך כרונית.

כלכלת בחירות, או סיוע חכם

בשורה התחתונה, התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה ושר האוצר נראית יותר כמו כלכלת בחירות. כמו ניסיון להפחית את הלחץ הציבורי ולקנות נקודות בקרב הבוחרים למקרה שהממשלה תתפרק - והיא אכן בסיכון גבוה להתפרק. לדעתי היא לא תסייע לכלכלה להתאושש, אלא בדיוק להיפך.

עם תוכנית ממשלתית או בלי - התקופה הקרובה, כלומר השנה הקרובה, תהיה קשה כלכלית. עסקים שנמצאים בסיכון גבוה, ענפים שנמצאים בסיכון גבוה, יתקשו מאוד להתאושש כל עוד אנשים מפחדים לצאת מהבית ולצרוך את השירותים או המוצרים שלהם, עם סגר רשמי או בלי. לאנשים האלה צריך לסייע, משום שזה תפקידה של המדינה. למטרה הזו אנחנו חיים בחברה אחת ולא בקבוצות קטנות של אנשים בודדים.

היועץ הכלכלי שמחון על התוכנית החדשה: לא צופה עליית מיסים

אלא שלא מספיק לתת סיוע, הוא גם צריך להיות סיוע חכם, כזה שעוזר לאנשים להשתקם, או מסייע להם למצוא דרך חדשה. הוא צריך להיות נדיב ולא קמצני, משום שסיוע קמצני יפחית בחדות את רמת החיים של הרבה מאוד אנשים, יתמרץ גם הוא עבודה בשחור, יגדיל פערים ויגרום לתסיסה חברתית. אבל סיוע חכם יסייע לעסקים למצוא אפיקים חדשים, ולעובדים למצוא מסלולים חדשים. זה לא יהיה קל, אבל לפחות זה יהיה משתלם בטווח הארוך לכולם.

אחרת, כשנתחיל ללקק את הפצעים ולשלם על התוכניות הכלכליות האלה - כי כמו שנתניהו אמר, אנחנו לווים כרגע מהעתיד, והעתיד הזה יגיע - המחיר הכלכלי יהיה בלתי נסבל. קיצוצים נרחבים מאוד בתקציב והעלאות מסים. לא תהיה דרך אחרת לעשות את זה.