שירות בתי הסוהר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד הבריאות מזהיר: עלייה בתחלואה בבתי הכלא

המשנה למנכ"ל המשרד פרופ' איתמר גרוטו במכתב למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים: יש לחדד נהלים במתקני המעצר. אישר קיום 2,600 בדיקות בשבוע במתקני שב"ס • קצין אג"ם ביחידת נחשון ממליץ: לא להוציא עצירים לדיון ראשון בבתי משפט, אלא לערוך את הדיון דרך וידיאו
רועי ינובסקי ואמוץ שפירא
14 ביולי 2020
07:54
עודכן ב 10:53

בעקבות העלייה בתחלואה בנגיף קורונה בבתי הכלא, בתי המעצר ובקרב סוהרים ועצירים - המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, כתב אתמול למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה צ'יקו אדרי, כי יש לחדד נהלים בבתי הכלא. כמו כן כתב גרוטו כי אישר ערכות ל-2,600 בדיקות יזומות בשבוע בתוך מתקני שב"ס. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

המכתב של גרוטו מגיע, בין השאר, על רקע תחלואה של סוהרים ואסירים בנגיף. ארבעה עצורים מבית המעצר אבו כביר בתל אביב, אסיר ביטחוני מכלא גלבוע ושישה סוהרים מבית המעצר מגרש הרוסים בירושלים נמצאו חיוביים לנגיף לאחרונה. כל אלו הביאו לסגירות בתי המעצר לקליטות ובירושלים גם להעברת עצירים לצורך חיטוי.

לדברי גרוטו, כפי שהם מופיעים במכתב: "לצערנו אנו עדים בימים האחרונים לדיווחים על תחלואה, חולים מאומתים וחשיפות בשב"ס המחייבים את כלל המעורבים ליישם את האמור בהנחיות ביתר שאת". 

במכתב שהופץ גם לפיקוד שירות בתי הסוהר, נכתב בין השאר שיש להקפיד להפריד בין עצורים חדשים לאסירים, להקפיד על אמצעי מיגון והיגיינה לכלל העצורים ואסירים - בין השאר בביקורי עורכי דין ולהקפיד על נהלי ריחוק חברתי והיגיינה באולמות בתי המשפט, כמו גם הצורך לאוורור חדרים סגורים.

בד בבד, קצין האג"ם של יחידת נחשון בשב"ס המליץ בדיון בוועדת חוקה בכנסת לסגת בהקלות, ולא להוציא עצירים לדיון ראשון בבתי משפט, אלא לערוך את הדיון מרחוק דרך וידיאו. הוא הוסיף כי קשה להבטיח ריחוק בין עורך דין לעציר ולשמור על חיסיון השיחה, וסיפר שיש עצירים שמשתעלים בכוונה על אנשי נחשון.

נציגת שב"ס הוסיפה בדיון כי ישנם חמישה חולי קורונה בשירות בתי הסוהר, 72 אסירים שנמצאים בבידוד ושלושה בתי סוהר סגורים בשל התפרצות הנגיף. לדבריה, חמשת החולים נדבקו בעת הבאתם לבתי המשפט.