עמית אולמן צילום אלה ברק
צילום: אלה ברק

שאלון לשבת עם עמית אולמן (פדרו גראס)

האלבום שמזכיר לו רוח נעורים, הסינגל הכי יפה שלו שאתם לא מכירים ואיזה שיר נתן לו כוח בתקופה קשה? עמית אולמן (פדרו גראס) מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
17 ביולי 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את עמית אולמן.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבומים הראשונים ששמעתי היו של אחי הגדול, שהייתה לו מערכת סטריאו בחדר וגם אוסף ממש מכובד של אלבומים, אני פחות הייתי בקטע. כשאחי התגייס הייתי מבלה שעות בחדרו ה"נטוש" ושומע דיסקים. הדיסק הראשון שממש אהבתי היה הלהיטים הגדולים של קווין, שזה בעצם אוסף ולא אלבום - אז אולי לא נחשב. הפעם הראשונה שממש קניתי אלבום וגם ממש אהבתי אותו כיצירה שלמה, הייתה עם האלבום הראשון של אביתר בנאי. מרגיש לא מאוד מקורי לאהוב את האלבום הזה, אבל כל המחמאות מגיעות לו. זאת הייתה הפעם הראשונה ששמעתי אלבום וחשבתי שכל השירים בו טובים והוא נתן לי המון השראה, גם בגלל הלב הענק שפועם בו וגם בגלל המוקפדות יוצאת הדופן שלו.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אהבתי את "מיטב הלהיטים" של ברוסי - שזה לא באמת אוסף, פשוט שם מעולה לאלבום בכורה. לגמרי תפס לי את האוזן. אולי בגלל שהוא נורא מגוון ואני מת על זה.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
אני מרגיש שהשיר "חודשי הסערה", שהוצאתי כסינגל לפני שנה וחצי ויצא באלבום בגרסה מחודשת, לא ממש קיבל את ההדים שמגיעים לו. זה אולי השיר הכי רומנטי שכתבתי והוא נכתב מתוך אהבה עזה מאוד שהייתה לי.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
יש המון שירים שהייתי עושה אחרת, אבל אני לא מתחרט, כי זה מייצג בצורה נאמנה את המקום שהייתי בו. את "השיר שלך" אני רוצה להקליט כשאני מארח בו זמר אחר, ואולי עוד אעשה גרסה כזאת.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
מגיל צעיר מאד אני עוסק באמנות (לאו דווקא מוזיקה, התחלתי מתיאטרון). הייתי בחוגים, מגמה בתיכון ועוד. בגיל 17 כתבתי והקלטתי את השיר הראשון שלי שנקרא "ראפ שיגעון" - שיר צחוקים שהקלטתי עם ידידי עומר מור (לימים איציק פצצתי). השיר הזה היה מין אבן פינה ללהקת "ויקטור ג'קסון" שהקמתי עם חבריי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
יש את הרגעים האלה, אם כי זה לא בדיוק לוותר על "החלום". מבחינתי הגשמתי לעצמי הרבה חלומות, וכמובן שיש עוד. אבל הדבר הקשה הוא לא לרדוף אחרי החלום עד שאתה משיג אותו. הקושי הוא להבין שלהיות אמן זו דרך חיים. שאין איזה יעד שאליו תגיע ותוכל להפסיק, הדרך לא תיגמר, וכדי להיות אמן טוב אתה צריך להמשיך ולאתגר את עצמך. במובן הזה יש לא מעט רגעים בהם אני חושב להפסיק ולחיות חיים יותר יציבים.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
וואו... באינטואיציה אני אומר "בעטיפה של ממתק" של שבק ס. זה פשוט אלבום שמתפקע מרוב נעורים. אני לא מסוגל לשמוע אותו ולא להתמלא במרץ וחיים. זה אלבום שגם מזכיר לי את רוח הנעורים שהיתה לי והשטויות שהקלטתי עם חברי בגיל 20 ו-. זה מעורר אצלי געגוע, אפילו קנאה, אבל בעיקר - זה היה ונשאר אלבום נורא מגניב.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
זה פחות הקטע שלי.

*הערת המערכת: עמית אולמן הוא חלק מצוות הכותבים של מחזות הראפ "העיר הזאת" ו"תיכון מגשימים". לא בדיוק סרטים אבל ליד, אז אולי הוא דווקא כן בקטע?


ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
ברוש של אריאל זילבר. בנעוריי הייתה לי תקופה די קשה, בה הסתבכתי עם המשטרה והייתי קצת במעצר בית (סיפור ארוך). אני זוכר את הכובד הנורא שמילא אז את הבית, היה לי ממש קשה להסתכל להורים שלי בעיניים. בתקופה הזאת הכרתי את השיר ברוש אבל בביצוע של אביתר בנאי. השיר פשוט נגע לי בנקודות הנכונות ונתן לי הרבה כח ומאז אני חוזר אליו מדי פעם וגם מנגן אותו לפעמים.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
שחקן☺ אבל אם בכלל לא הייתי עוסק באמנות אז אולי פסיכולוג... או מנהיג כת כלשהיא.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
אולי את I did it my way. או אם ללכת על משהו שלי, אז את "כמה פעמים".