נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

חיות על הקמת ועדת חקירה לניגוד ענייני שופטים: "נועדה להלך אימים"

נשיאת העליון במכתב לשופטים: "לצד הגל השני של הקורונה יש גם גל עכור נוסף, שהגיע לשיא בהצעה להקים את הוועדה, הנובעת ממניעים לא עניינים ונועדה לנגח"
צח שפיצן, תמר אלמוג ואמוץ שפירא
16 ביולי 2020
16:02

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פנתה היום (חמישי) במכתב לשופטים בנושא ההצעה לפתוח בוועדת חקירה לבדיקת ניגוד העניינים של שופטי העליון. לדבריה: "ההצעה נובעת ממניעים לא עניינים, ונועדה לנגח את הרשות השופטת בניסיון להלך עלינו אימים". עוד הוסיפה נשיאת העליון כי "לצד הגל השני של הקורונה יש גם גל עכור נוסף, שהגיע לשיא עם הצעה זו". 

הנשיאה חיות הבהירה כי הרשות השופטת אינה מבקשת "לטאטא מתחת לשטיח" את הביקורת, וכי זו אחת הרשויות השקופות ביותר. "הדיונים בכל בתי המשפט פתוחים לציבור, השופטים נתונים לביקורת של נציבות תלונות הציבור על השופטים ולדין משמעתי", כך לדבריה. 

לפני כשבוע הצביעה מליאת הכנסת נגד הצעת החוק הפרטית של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', המבקשת לפתוח ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטי העליון, בעקבות התחקיר שפורסם בכאן חדשות בנושא. זאת לאחר שההצעה עוררה משבר בקואליציה ומחלוקת קשה בין הליכוד לכחול לבן. 54 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, ו-43 הצביעו בעד. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, וכך גם כמה חברי כנסת מהליכוד.