אסירים ביטחוניים בכלא עופר
צילום: משה שי, פלאש 90

פרסום ראשון: למרות הזינוק בתחלואה בשטחים - שב"ס חידש את ביקורי משפחות האסירים הביטחוניים

בהחלטת מ"מ נציב שירות בתי הסוהר, מתחילת השבוע משפחות של אסירים ביטחוניים משטחי הרשות הפלסטינית מבקרות בבתי הכלא בישראל • שב"ס: "ביקורים מתקיימים רק מאזורים שבהם אין מוקדי תחלואה"
רועי ינובסקי
16 ביולי 2020
21:00

פרסום ראשון: למרות הזינוק בתחלואה בקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית, ובזמן שכניסת פלסטינים כמעט נאסרה לחלוטין - שירות בתי הסוהר חידש השבוע את ביקורי משפחות האסירים הביטחוניים בישראל. הביקורים הללו בכלא הוקפאו כבר עם תחילת הגל הראשון, ומאז מחו ארגוני הטרור בכלא על ביטול הביקורים בשל הנחיות הקורונה.

בעקבות ההחלטה, מאז יום ראשון משפחות של אסירים ביטחוניים יוצאות משטחי הרשות אל תוך תחומי הקו הירוק ומבקרות את יקיריהן בבתי כלא ברחבי הארץ. את ההחלטה קיבל ממלא מקום נציב שירות בתי הסוהר, אשר וקנין, שפנה למועצה לביטחון לאומי ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים כדי לאשר את הצעד.

בשירות בתי הסוהר טוענים כי ההחלטה הזו התקבלה בתיאום מלא עם המועצה לביטחון לאומי ועם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, וכי הצעד תוכנן מראש לפני שישה שבועות, כחלק מחידוש הביקורים לכלל האסירים. "כפי ששב״ס עדכן רשמית לפני מספר שבועות בנושא הביקורים, עם סיום תוקף התקנות לשעת חירום, הוראת החוק היא לאפשר ביקורי משפחות לכלואים בבתי הסוהר הביטחוניים", מסרו בשב"ס. "הנושא נבחן ואושר מול המל"ל ומתפ"ש ובתיאום מול הצלב האדום מתקיימים ביקורים רק מאזורים שבהם אין מוקדי תחלואה. יודגש כי מבקרים מאזורי תחלואה ביו"ש אינם מורשים לבקר. כלל הביקורים בארץ לכלואים פליליים וביטחוניים, מתקיימים בהתאם לתו הסגול ולהנחיות משרד הבריאות".

מהמטה לביטחון לאומי נמסר בתגובה: "ההחלטה בדבר קיום ביקורי משפחות מאיוש לבתי הכלא היא של שב"ס. לאור העלייה בתחלואה, הן בישראל והן ביו"ש, ביקש המל"ל לבדוק האם ההחלטה אינה כרוכה בסיכונים בריאותיים. הובהר על ידי שב"ס כי ננקטו כלל אמצעי הזהירות בתוך בתי הכלא שיבטיחו מניעת הדבקות וכי לא יאושרו ביקורי משפחות מאזורים ברשות הפלסטינית בהם התחלואה גבוהה. כמו כן, הובהר כי בשב"ס יבחנו את מהלך הביקורים באופן שוטף ותתבצע הערכת מצב אם להמשיך ולקיימם".