נתניהו ביום פתיחת משפטו, מאי 2020
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

לקראת הדיון השני במשפט נתניהו: בתיק המדינה נגד העומד בראשה – דבר אינו "טכני"

היום צפוי להתקיים "דיון תזכורת", שמטרתו להציג תמונת מצב כדי לתכנן את המשך ניהול המשפט • אך בתיקים כה נפיצים, גם דיון שנשמע אפרורי יכול להתלקח • על הפרק: דרישת הפרקליטות לקיים את המשפט כמה פעמים בשבוע, דרישת ההגנה לקבל את כל חומרי החקירה וטענות לפגם בכתב האישום | פרשנות
תמר אלמוג, פרשנות
18 ביולי 2020
11:44
עודכן ב 04:54

היום (ראשון), 09:00 בבוקר, בבית המשפט המחוזי בירושלים. בלי אבטחה חסרת תקדים, בלי הפגנות בחוץ, ולא, לא רק בגלל הסגר החלקי והמגבלות – יתקיים הדיון השני בתיקי האלפים, שבהם מואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השם "דיון תזכורת" מעיד על דיון טכני, אבל בכתבי האישום הנפיצים האלה, דבר כמובן אינו "טכני". גם כשמדובר בדיון שיתנהל רק בפני שליש מהשופטים – בפני ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, וללא נוכחות הנאשמים – אפשר כבר להעריך שיהיו שם לא מעט ויכוחים. ולא פחות מטיעונים – טענות. 

מפתיחת החקירה ועד לספסל הנאשמים: המדריך המלא למשפט נתניהו

מטרתו של דיון תזכורת היא בדרך כלל לבדוק איפה "עומד התיק" או דברים הנוגעים לניהול המשפט, ולא לתוכן או לראיות עצמן. דיון התזכורת, שמתקיים בשלב שדיוני ההוכחות ושמיעת הראיות טרם החלו, עוסק רבות ב"תפתחו יומנים". כלומר – מתי ואיך ממשיכים הלאה.

בתיקים שאינם תחת הכותרת "מדינת ישראל נגד העומד בראשה", דיוני תזכורת הם על פי רוב קצרים למדי, ומטרתם לתת לשופטים ולצדדים תמונת מצב כדי לתכנן את ההמשך. האם כך יהיה גם היום? ספק. את הדיון הזה קבעו אחרי תחילת המשפט במאי האחרון, כדי שהצדדים יוכלו לעדכן איפה הם נמצאים מבחינת ההתקדמות בהכנות למשפט בהיבט של קבלת חומרי החקירה ולימודם, וגם היבטים של בקשות שיגישו וייצוג – ולעדכן בהתאם את בית המשפט.

הפרקליטות, כפי שחשפנו בזמנו בכאן חדשות, תבקש לקיים את הדיונים בתיק כמה פעמים בשבוע. מבחינת החוק היבש – הוא לצדם: משפט פלילי אמור להתנהל מדי יום ביומו, על אף שהפרקטיקה שונה לפעמים. תיקי אולמרט וקצב התנהלו שלוש פעמים בשבוע, כל שבוע, מהבוקר עד אחר הצוהריים המאוחרים. התביעה תאמר: חילופי הסנגורים – שוב – אינם הצדקה לדחייה. לא ייתכן שכל פעם ראש הממשלה יטען שהוא לא יכול לשלם, ולכן אין סנגור שלומד את החומר ואי אפשר להתחיל את המשפט.

ההגנה, מצדה – היום יופיע בתיק הסנגור החדש, עורך הדין ד"ר יוסי שגב – תאמר שזה בכלל לא הם, אלא הפרקליטות והחומר. עורך הדין שגב אמר לנו בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי מבחינתו אם הפרקליטות לא תתווכח איתו, ויתנו לו את כל חומרי החקירה – גם אלה שהם טוענים שחסויים – אז אפשר להתחיל את דיוני ההוכחות באזור תחילת 2021. לכל המוקדם, כן? אלא שבפרקליטות טוענים שהעבירו את כל חומרי החקירה שצריך ומה שרואים פה הוא ניסיון למרוח זמן. במלים אחרות: גם על זה יהיה ויכוח.

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועוד לא דיברנו על כך שגם מטעם ראש הממשלה ידרשו לדון בהמשך במה שנקרא "טענות מקדמיות". טענות כמו פגם בכתב האישום או הגנה מן הצדק; ועוד לא הזכרנו שיש עוד נאשמים בתיק – הזוג אלוביץ', בעלי וואלה, ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. אם כי לגבי האחרון החומר נחשב מצומצם יותר – תיק 2,000 רזה מאוד ביחס לתיק 4,000, שבו מואשמים האלוביצ'ים במתן שוחד לראש הממשלה.

למדנו כבר שבתיק הזה אין דבר כזה שאין דבר כזה, כמו שפעם היו אומרים על אומנות. אבל כבר עכשיו אפשר להעריך שגם היום לא ירשם פיוס בין הצדדים, להפך. רק שהפעם יש שופטים שיכריעו, בירושלים.

היום: משדר מיוחד בכאן 11 החל מ־09:00 בבוקר.