בדיקות סרולוגיות
צילום: קופת חולים כללית

משרד הבריאות הנחה את המעבדות לבצע בדיקות סרולוגיות עם ערכות פגות תוקף

מנהלי מעבדות: ההחלטה עלולה להביא לתוצאות שגויות שיימסרו לנבדקים • משרד הבריאות: פותחים פרוטוקול שמאפשר להאריך את תוקף הערכות
דקלה אהרן שפרן
19 ביולי 2020
07:31

פרסום ראשון: משרד הבריאות הנחה את המעבדות להמשיך לבצע בדיקות סרולוגיות באמצעות ערכות שתוקפן פג, ולדגום מדי יום ערכות כדי לבדוק את תקינותן. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מנהלי מעבדות תקפו את ההחלטה ואמרו כי היא עלולה להביא לתוצאות שגויות שיימסרו לנבדקים, וכן כי היא מנוגדת להנחיות לביצוע נכון של בדיקות.

לפי החלטת משרד הבריאות, המעבדות ישתמשו בעשרות אלפי ערכות בדיקה שתוקפן פג בימים אלה. לדברי מנהלי מעבדות, למרות המדגם שייעשה, שגיאות בהחלט ייתכנו ואי אפשר לסמוך על התוצאות שיישלחו לנבדקים. המנהלים מתחו ביקורת חריפה על משרד הבריאות ואמרו כי הניהול המעבדתי במשבר הקורונה הוא פארסה. לטענתם, גם האנשים האמונים על הנושא מטעם המשרד לא מבינים בתחום המעבדות.

אחד המנהלים אמר לכאן חדשות כי לפי הנחיית משרד הבריאות, ייתכן שתימסר לנבדק תוצאה שרק בדיעבד נדע שאינה נכונה - אך בשלב זה הדגימה כבר לא תהיה בידי המעבדה, מכיוון שכל הדגימות נזרקות לאחר הביצוע. כך לדוגמא, אם התוצאה הייתה צריכה להיות שלילית לנוגדנים אך יצאה חיובית, האדם יכול לחשוב שהוא מחוסן כאשר הוא למעשה חולה וימשיך להפיץ את המחלה.

בגלל העיכוב בביצוע הסקר הסרולוגי הארצי, תוקפן של רבות מהערכות פג ובמשך זמן רב לא הוחלט מה יעלה בגורלן. שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר לפני כחודש כי התוקף של חלק מהערכות יפוג אם הסקר לא יבוצע בקרוב. הבדיקות הסרולוגיות בוחנות נוכחות נוגדנים לנגיף הקורונה בדמו של הנבדק, וכך ניתן להסיק אם הוא נחשף לנגיף בעבר. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המעבדה המרכזית לנגיפים, בשיתוף עם המעבדות של קופות החולים, פיתחה פרוטוקול עבודה שמאפשר להאריך את תוקף השימוש בערכות הבדיקה וכי הארכת משך התוקף שלהן נעשתה בתיאום מלא עם החברה המייצרת אותן. עוד נמסר כי אופן השימוש בערכות שתוקפן הוארך זהה לחלוטין לאופן השימוש בערכות האחרות, וכי הארכת התיקוף באופן שבועי תתאפשר רק באם יימצא כי הביצועים של הערכות לא נופלים מאלו של ערכות אחרות. מכאן, לדברי משרד הבריאות, כל תוצאה שתתקבל באמצעות שימוש בערכות אלה היא מהימנה וקבילה לחלוטין מבחינה מקצועית.