תל אביב
צילום: גילי יערי, פלאש 90

ארנונה בת"א: הבנקים ישלמו פחות, התושבים – יותר

בזמן שהבנקים ישלמו פחות ארנונה על נכסים בת"א, מגורים ובתי עסק ישלמו יותר על אף המשבר הכלכלי • גובה ההנחה בארנונה לבנקים – 50 מיליון שקלים בשנה • עיריית ת"א: "הטענות פופוליסטיות. מטרת ההפחתה – להשאיר את הבנקים בעיר"
דניאל אלעזר
19 ביולי 2020
19:30

בצל המשבר הכלכלי, עיריית תל אביב החליטה להעלות את תעריפי הארנונה לחלק מדירות המגורים – ובמקביל, נתנה הנחה בארנונה לבנקים בהיקף של כ־51 מיליון שקלים. כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן 11.


ועדת הכספים של עיריית תל אביב אישרה, כאמור, את צו הארנונה לשנת 2021 ובו תוספת עדכון של 1.1% בתשלום הארנונה בהתאם לנוסחת העדכון הקבועה בחוק ההסדרים. נוסף על כך הוחלט להעלות ב־5% את הארנונה עבור מבני מגורים שבנייתם הסתיימה החל משנת 2010 וכן תוספת של 10% בארנונה עבור מבני מגורים חדשים שבנייתם תסתיים בתחילת שנת 2021.

אך בזמן שנקבע כי גובה דמי הארנונה לתושבים יעלה, העירייה החליטה להעניק הנחה משמעותית בתשלום הארנונה שמשלמים הבנקים. לפי ההחלטה שאושרה על ידי חברי המועצה וגם בוועדת הכספים כבר לפני כחודש, העירייה אישרה להפחית את חיוב דמי הארנונה בהיקף של כ־51 מיליון שקלים בשנה ל־333 מבנים של הבנקים ברחבי העיר. לא מדובר על סניפי בנק, בהם התעריף יישאר ללא שינוי, אלא בכל המבנים האחרים שהבנק מאכלס, ובהם משרדי ההנהלה, מטות, מרכזי הדרכות ועוד. 

לכאן חדשות נודע כי בכירים בעירייה קיימו דיונים עם הנהלות הבנקים, במהלכם הם ״איימו״ על ראש העיר רון חולדאי חולדאי בהעברת מבניהם לערים אחרות, בהם תשלום הארנונה נמוך יותר. רק לאחרונה הודיעה העירייה שעקב הקורונה, היא איבדה הכנסות של כ־400 מיליון שקלים.

במצב הנוכחי, הבנקים משלמים תשלום בהתאם לסיווג של המקום. כך לדוגמה עבור מבנה שהוא לא סניף ולא מרכז הדרכה ארצי – הבנק משלם 753.14 שקלים למ״ר לשנה. לאחר השינוי, התשלום שהבנק ישלם יעמוד על 483.07 שקלים למ״ר לשנה.

עבור נכס של מרכזי הדרכה ארציים הבנקים משלמים היום תעריף של 593.95 שקלים למ״ר לשנה, ולאחר השינוי המוצע הם ישלמו 483.07 שקלים למ״ר לשנה. כבר בשנה שעברה עיריית תל אביב קיבלה את ההחלטה להפחית את דמי הארנונה לבנקים, אולם לבסוף המהלך לא אושר על ידי משרד הפנים משום שהיה מדובר בממשלת מעבר.

שולה קשת, חברת מועצת העיר ת״א-יפו, שהצביעה בישיבת המועצה נגד ההחלטה לאשר את ההנחה לבנקים, אמרה כי ההנחה היא שערורייתית. "בשיאו של משבר חברתי-כלכלי שבו המונים מתושבות ותושבי העיר מאבדים את מטה לחמם, ובאותו צו ארנונה שבו העירייה מכריזה על העלאה רוחבית של יותר מאחוז לכלל תושבות ותושבי העיר, מציעה הנהלת העירייה הפחתה של כ-50 מליון שקלים לתאגידי הבנקאות. ההנחה אינה אפילו עבור הסניפים, מה שיכול לעודד את הבנקים לשמור על סניפים שכונתיים פתוחים ולהועיל לתושבות ותושבי השכונות - מדובר בהנחה על מגדלי המשרדים של הבנקים. מדובר בהחלטה ששמה את האינטרסים של התאגידים הגדולים לפני האינטרסים של התושבות והתושבים, וממשיכה בכך את המדיניות ששואפת לייצר עיר לעשירים בלבד", דברי קשת.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: ״הטענות פופוליסטיות. הפחתת התעריפים לבנקים נועדה להביא להישארותם בעיר, זאת על רקע מגמה בשנים האחרונות של העתקת משרדי הנהלות הבנקים לערים אחרות, דבר שעלול להמיט מכה על אלפי עסקים שמתפרנסים מנוכחותם בתל אביב וגם על הקופה הציבורית. יודגש כי על אף ההפחתה המוצעת, יישארו תעריפי הבנקים גבוהים משמעותית מתעריפים בהם יחויבו עסקים אחרים. דווקא בעת הזו, כשצורכי הרווחה גדלים ומקורות המימון העירוניים מצטמקים, חשוב להשאיר בעיר חברות שמשלמות ארנונה גבוהה התורמת לחוסן העירוני״.