דוקותיים

דוקותיים | גבאי בן ה-16: "אני מוכן להקריב את החיים שלי בשביל המדינה"

רועי גבאי מהרצליה רק סיים כיתה י' אבל כבר מתאמן כל החופש הגדול כדי להתקבל לשייטת. הכל אצלו מתוכנן: אחרי השירות הצבאי הוא יהיה רופא, ובינתיים הוא עושה עשרות יחידות לימוד, משתתף בתוכנית מנהיגות, מתנדב אצל וטרינר, כיבוי אש וצופי ים, ומקיא מדי אימון - כי זה מה שקורה אחרי שהגוף עובד כל כך קשה
מערכת כאן
21 ביולי 2020
09:26

בחוף הים, בהפוגה הקצרה בין תרגילים מאתגרים ומפרכים, רועי גבאי הולך הצידה: "אני משתדל להקיא כל אימון. הגוף שלך נתן עבודה קשה מאוד ולאיזושהיא סף יכולת, אבל מפה כאילו, הקאת? סבבה, תמשיך", הוא מנסה להסביר. ברקע האימון ישנן קריאות עידוד ללא הפסקה מצד המאמנים שמנסים לחזק את המתאמנים והמתאמנות, "הלאה, הלאה, גב ישר, תפגין עוצמה, בראבו, יופי של עבודה".

"תכנית מנהיגות לנוער" היא אחת מבין שלל מסלולי גיבושי ההכנה לצבא, היא מנסה להכשיר את בני הנוער לתפקידים משמעותיים בצבא, עם אימונים אינטנסיביים שיוכלו לתת להם יתרון על פני אחרים, הדרכה למנהיגות ולתכנים הנוגעים למורשת, טיולים ועוד.

"אני מוכן להקריב את החיים שלי בשביל המדינה. באיזשהו שלב, אם אני אלך לקרבי, אנחנו נהיה בסיכון כלשהו... אם יש הסתערות, אתה תסתער, אתה לא תישאר פה ואם תחטוף כדור, תחטוף כדור".

רועי גבאי מהרצליה אמנם רק בן 16, אבל הוא יודע מה הוא רוצה. אחרי שישתחרר הוא שואף היות רופא, אבל עד אז - גבאי מתאמן במרץ רב כדי לשרת בשייטת 13. הוא היה יכול ללכת לשחק עם חברים ולבלות ללא הפסקה, אבל העדיף לנצל את החופש הגדול כשהוא חדור מטרה. גם לשאר חבריו מתוכנית האימונים ישנן שאיפות דומות: קורס טיס, סיירת מטכ"ל, יחידת 669, עוקץ וכמובן שייטת 13.

לגבאי לו"ז עמוס במיוחד ביחס לבני גילו – מעבר לאימונים שהוא עושה כדי להתקבל ליחידה המובחרת, הוא גם מתנדב אצל וטרינר ובכיבוי אש, וחבר גם בתנועת הנוער צופי ים. "לרוב הילדים בכיתות י' אין הרבה מחשבה על הצבא, זה כאילו לא קרוב אליהם. תמיד צריך לתכנן קדימה", הוא מסביר. אין לו זמן להתעסק בדברים שוליים וכבר עכשיו הוא לומד ומשקיע בבגרויות, כדי שיוכל להתקבל ללימודי רפואה: "אני מתחיל ללמוד כבר במגמות רפואה בתיכון, אני עושה עשר יחידות רפואה, חמש יחידות ביולוגיה, חמש יחידות ערבית, ארבע יחידות מתמטיקה וחמש יחידות אנגלית".

גם לצבא גבאי חושב שהוא מגיע מוכן: "אני מוכן להקריב את החיים שלי בשביל המדינה, באיזשהו שלב, אם אני אלך לקרבי, אנחנו נהיה בסיכון כלשהו... אם יש הסתערות, אתה תסתער, אתה לא תישאר פה ואם תחטוף כדור, תחטוף כדור". את המונחים של חיל הים הוא כבר התחיל לשנן בתקווה שיתקבל לשייטת: "יש את ה'פלאט' ויש את ה'קילר' אז 'פלאט' זה אחד שמקיא וגמור כאילו שלא יכול להמשיך ויש את ה'קילר'. תהיה 'קילר', אל תהיה 'פלאט'".