בית החולים וולפסון, ארכיון
צילום: כאן חדשות

אחים ואחיות ערבים מתלוננים על אפליה בבית החולים וולפסון

עובדי בית החולים טוענים כי הנהלת ביה"ח מערימה קשיים על תנאי עבודתם ומחייתם. בנוסף הם טוענים כי ההנהלה מפרה החלטות ממשלה שנועדו להגדיל את הייצוג ההולם של האוכלוסייה הערבית במערכת הממשלתית
דקלה אהרן שפרן
21 ביולי 2020
12:04

עשרות אחים ואחיות ערבים העובדים בבית החולים "וולפסון" מתלוננים כי הנהלת בית החולים פוגעת בתנאי העסקתם ומפלה אותם באופן שיטתי ומתמשך מזה כשנה וחצי. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בנוסף, האחים והאחיות מתלוננים כי הנהלת בית החולים מפרה החלטות ממשלה שנועדו להגדיל את הייצוג ההולם של האוכלוסייה הערבית במערכת הממשלתית.

95 אחים ואחיות חתמו על מכתב שהועבר לאחות הראשית הארצית שושי גולדברג בו הם טוענים כי ההנהלה מערימה קשיים על תנאי עבודתם ומחייתם של אנשי הצוות, שרובם גרים בצפון הארץ, בין היתר על ידי סירוב השתתפות בשכר דירה, ביטול פתרונות לינה וסירוב לאשר עבודה במשמרות כפולות. האחים והאחיות תיארו כי הם נאלצים לעבוד רחוק מבתיהם בגלל מחסור בתקנים באזור הצפון וכי הם מתקשים לנסוע מרחקים ארוכים כדי לעבוד בבית החולים.

בעקבות המצב, חלק מהאחים נאלצים לחלוק דירות צפופות, פתרון שהם מתארים כבעייתי במיוחד בימי משבר הקורונה ואחרים אף ישנים במכוניותיהם בין המשמרות. תלונתם הועברה ליחידה למאבק בגזענות במשרד המשפטים על ידי הממונה על הגיוון התעסוקתי והמאבק בגזענות בבית החולים. בהמשך הועברה התלונה ממשרד המשפטים גם לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה.

מבית החולים וולפסון נמסר בתגובה: "בית החולים מוקיר את עבודת הצוות כולו, בימי שגרה ובוודאי בימי קורונה מאתגרים אלו. לגבי בקשת העובדים להארכת שעות העבודה מעל 12 שעות ביום, לא ניתן להאריך את השעות בהתאם לחוק. לגבי סוגיית מימון שכר דירה, הנושא תלוי אישור תקציב שנתי של בית החולים על ידי משרד הבריאות. בית החולים ללא מגורי עובדים - בניגוד למה שקיים בבתי חולים אחרים. בימים אלו נמצאים בשיפוץ והכנה חדרים בודדים שנמצאים בשטח בית החולים שבהמשך ישמשו את העובדים ומשפחות מאושפזים בהתאם לצורך".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אחים ואחיות שמקום מגוריהם מרוחק מהמרכז הרפואי רשאים לקבל השתתפות במימון שכר דירה. במשרד מתנגדים לעבודה במשמרות כפולות, בשל העומס והשחיקה של הצוות שעלולים חלילה לפגוע באיכות הטיפול. במשרד בטוחים כי הנהלת המרכז הרפואי תמצא את הדרך לתת מענה הולם להמשך העסקת הצוות הסיעודי".

מהיחידה למאבק בגזענות נמסר בתגובה: "התלונה הועברה לטיפול נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. היחידה תעקוב אחר הטיפול בתלונה ותוודא שהנושא מטופל מבחינת הנציבות, ובמקביל ייבחנו אפיקים נוספים שאינם משפטיים לטיפול במקרה זה".

מנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה נמסר בתגובה: "הפנייה התקבלה ונמצאת בשלבי בירור מעמיק, בטרם תגובש עמדה סופית בנושא".