שרון הולצמן. צילום: אופיר הולצמן
צילום: אופיר הולצמן

שאלון לשבת עם שרון הולצמן

המוזיקאי שאחראי לפסקול חייו, הרגע שבו הבין שהוא חייב לעסוק במוזיקה ואלו אלבומים הוא היה מציל או האוסף שלו היה מושמד? שרון הולצמן מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
24 ביולי 2020
07:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו אתשרון הולצמן.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
"פוגי בפיתה" של כוורת. זוכר את עצמי בגיל שש שם את התקליט לבד על המערכת ומקשיב קשב רב. "נתתי לה חיי", "שיר המחירון", "התמנון האיטר" והיהלום שבכתר: "הבלדה על ארי ודרצ'י", עם הקולות הגריגוריאניים המפחידים והמשפט המסתורי "תנו לי בבקשה מוזיקה של חושך". זאת הייתה הפעם הראשונה שהבנתי שמוזיקה משנה את האווירה בחדר. אתה נמצא באותם ארבעה קירות אבל מצב הרוח שלך משתנה בהתאם למוזיקה שמתנגנת. תובנה חזקה לילד קטן שתמשיך איתי הלאה.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
חזרתי לאחרונה להקשיב לאהוד בנאי שהמוזיקה שלו היא פסקול החיים שלי ונושקת להם מאז ש"זמנך עבר" יצא לרדיו, בתזמון מושלם, רגע לפני הגיוס שלי ב-1987. האלבום החדש שלו מצויין. מומלץ בחום, פותח את הלב. אחרי ההאזנה לכולו המשכתי להקשיב לדברים שלו מהעבר ובעיקר לאלבום "השלישי" שהפיקה ברגישות רבה יהודית רביץ הגדולה. מכת הסנר שפותחת את האלבום ב-"דוד ושאול" זורקת אותי למכת הסנר של בוב דילן ב-Like A Rolling Stone. אהוד תמיד מתכתב עם העבר אבל מביט לעתיד. רגל פה רגל שם. מוזיקאי נדיר.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
"חלומות בטון" מתוך האלבום "זהב" שיצא ב-2008. האלבום כולו הוא אלבום שקרוב מאוד לליבי אבל השיר הזה הוא אחד השירים החזקים מהאלבום, ולצערי מעטים מכירים אותו.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
את "מחר יקרה לי משהו טוב" הייתי מקליט היום אחרת. שיר שאני אוהב מאוד ושהגיע רחוק ועמוק אבל אני לא חי עם העיבוד שלו בשלום.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
כן. נובמבר 87 בטירונות במחנה שמונים. היינו חבורה שבורה ומיואשת מטירונות קרבית קשה ומתעללת ופתאום, משום מקום, הייתה הופעה של דני ליטני. "ציף ציף מעל הרציף" וכו'. כל השביזות, הייאוש, העייפות, הדיכאון - הכל נעלם ברגע, קפצנו שם אחד על השני בטירוף. הדיסטנס נשבר, קצינים וחיילים רקדו כמו משוגעים בשמחה גדולה ועבורי זה היה רגע של הארה: זה מה שאני הולך לעשות בחיים. לעמוד על הבמה ולגרום לאנשים לצחוק ולשמוח. זה היה רגע חזק מאוד ומשנה חיים שהולך איתי עד היום.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
אי אפשר באמת לפרוש, כי לפרוש מהמוזיקה זה לפרוש מעצמך וממי שאתה וזה בלתי אפשרי. יש רגעים קשים מאוד, זה תחום שאתה שומע בו הרבה את המילה "לא" ואתה חייב להיות חזק ומלא אמונה. יש תקופות של ספקות - האם השירים מספיק טובים? האם אני בתדר הנכון? אבל היצירה היא מים חיים והיא נותנת כוח. אני כותב שירים קודם כל לעצמי ועבורי, וכשאני ביצירה אני בתנועה וזה משפיע על כל תחומי החיים. למוזיקה יש כח להציל חיים ובמקרה שלי אני יודע שזה נכון.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
הייתי מציל שני אלבומים:
1. This Is The Sea של The Waterboys - האלבום הזה שהוא השלישי שלהם הוא מאסטרפיס של כתיבת שירים. טקסטים מעולים, לחנים מרגשים הרבה שמחת חיים ואנרגיה לצד עומק ובגרות.
אלבום של להקה שעברה דרך התבשלה והגיעה לשיא.
2. "רדיו בלה בלה" של החברים של נטשה - לדעתי זה האלבום הטוב ביותר שנוצר כאן וגם עומד יפה במבחן הזמן. ארקדי הוא מלחין גאון ומיכה עבורי הוא oracle של כתיבת שירים הוא המאסטר והגורו. כל פעם שאני כותב שיר אני שואל את עצמי האם מיכה שטרית היה מעביר טקסט כזה. האם הוא היה חי עם טקסט כזה בשלום והוא המדד שלי לכתיבת שירים. היו לי תקופות שהרגשתי שאין טעם לכתוב שירים כי מיכה כבר סיכם הכל כל כך יפה - כשהוא כותב שורות כאלה הוא כותב את החיים שלי: "אתה אוהב את הפוזה המלנכולית הזאת את אומרת/ אתה מחפש ומוצא את זה אתה מכור אתה לא יכול אחרת".

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לכל הסרטים של אבי נשר. אוהב אותו מאוד ואת הראש היצירתי שלו. הוא הדבר האמיתי.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
יש הרבה, אבל אם צריך לבחור אחד אז Moving On Up של Primal Scream.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
כנראה שבמאי קולנוע. למדתי קולנוע ולאורך השנים ביימתי חלק מהקליפים שלי. קולנוע ומוזיקה הולכים טוב ביחד.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
What A Wonderful World של לואי ארמסטרונג. החיים הם רכבת הרים, אבל זה עולם נפלא אחרי הכל.