הפגנות בירדן

הרצח שזעזע את ירדן: אב רוצץ את ראשה של בתו, הרשת גועשת

אחד ממקרי הרצח המזעזעים במדינה בשנים האחרונות התרחש בסופ"ש האחרון על רקע כבוד המשפחה • פעילות זכויות נשים: החוק הירדני לא מספיק נחרץ, ולא נותן מעטפת הגנה מספיקה לנשים
רועי קייס
23 ביולי 2020
09:15

רצח מזעזע של אב את בתו בירדן העלה שוב לסדר היום את נושא האלימות נגד נשים בממלכה. שכנים של המשפחה תיעדו את הצרחות של הבת, אחלאם, רגע לפני מותה והרשתות החברתיות סוערות. ארגוני נשים בממלכה סבורים כי הממשלה לא עושה מספיק ושהרצח של האישה הבאה כבר בפתח. 

האירוע הקשה התרחש בסוף השבוע האחרון. אביה של אחלאם רוצץ את ראשה באמצעות אבן בביתם שבאזור בלקאא', מערבית לבירה עמאן. נסיבות המקרה לא ממש ברורות, והפרטים לא מאומתים לחלוטין כיוון שהשלטונות הטילו איפול על החקירה. 

שדרנית ברשת סקיי בערבית דיווחה כי לאחר הרצח, האב ישב ליד גופת בתו, שתה תה, עישן ולא נתן לאף אחד להתקרב. על אף שהאב נעצר על ידי המשטרה, הזעם ברשתות החברתיות רב, בייחוד מכיוון שהרצח שלה הוגדר כרצח סביב כבוד המשפחה. ברשתות החברתיות החל קמפיין תחת הכותרת "הצרחות של אחלאם", בניסיון לומר שהצרחות שלה לפני מותה הן הצרחות של כל אישה בירדן ובעולם הערבי.

פעילות זכויות נשים טוענות שהחוק הירדני עדיין לא מספיק נחרץ במקרים כאלה, ולא נותן מעטפת הגנה מספיקה לנשים. בנוסף, יש גם מחלוקת בנוגע לאפשרות של הרוצח לקבל עונש מופחת בתירוצים מסוימים. כרגע כל העיניים מופנות למערכת המשפטית במדינה, תוך רצון שהאב יקבל עונש חמור במיוחד.

בד בבד, יש זעם ציבורי  על הרשויות כיוון שהצעירה סבלה מאלימות עוד לפני שנרצחה. על פי הטענות, הכתובת הייתה על הקיר ולא נעשה הרבה בנידון. אלימות נשים בירדן ובכלל בעולם הערבי עולה לא אחת לסדר היום.

בשנה שעברה היו הפגנות ומקפיינים למען אישה בשם פאטימה שבעלה עקר את עיניה. לפי מכון מקומי שעוסק בנושא רק בשנה שעברה, נרצחו  20 נשים על רקע כבוד המשפחה בירדן, וכל אישה רביעית בממלכה חוותה אלימות בתוך המשפחה. נותר רק לקוות שמשהו ישתנה ושאולי הזעם הרב על מותה של אחלאם ימנע את הרצח הבא.