ההפגנות השבוע
צילומים: פלאש 90

"מוחה בשביל הילדים שלי": הגל השני הוציא אלפים להפגנות סוערות

מחאת העצמאים העלתה הילוך, הפגנות בעד ונגד נתניהו התקיימו סמוך למעון רה"מ, שביתת העובדים הסוציאליים הגיעה לסיומה ושביתת האחיות תמה בתוך יום אחד | כתבי כאן חדשות מסכמים את השבוע
כתבי כאן חדשות
25 ביולי 2020
13:01

זה התחיל במרד המסעדנים שהלחץ שלהם על הממשלה הצליח לכופף את ההנחיות לסגירת המסעדות. פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר בוועדת הקורונה ביום ראשון שההגבלות יצמצמו את ההדבקה ב-20%, אבל חברי הכנסת טענו מנגד שיש עוד צעדים שאפשר לנקוט לפני וביטלו את הצו בסמכות שניתנה להם - לזמן קצר.   

בעקבות הצלחת המסעדנים, ענפי התרבות והאירועים שראו איך הבריכות, החופים והמסעדות מצליחים להיפתח בתנאים מסוימים, זעמו על ההנחיות שמגבילות זמרים, בעלי מועדונים, קומיקאים, שחקנים ואנשי במה שנותרים בלי אפשרות להתפרנס.

אלפים יצאו לרחובות תל אביב במחאה הכלכלית - שנערכה במקביל להפגנת הדגלים השחורים ההמונית נגד נתניהו בירושלים. בשתיהן הושמעו קריאות על "ממשלה חזירית ומנותקת". בתל אביב התפתחו עימותים אלימים מול המשטרה ואחד מהשוטרים אף נפגע מגז פלפל בפניו. בירושלים, מלבד עימותים, הונף גם דגל אש"ף - שגרר את גינויו של ראש הממשלה.

מי שזכו לקצת פחות אור זרקורים היו העובדות והעובדים הסוציאליים ששבתו במחאה על תנאי העסקתם, השכר הנמוך והאלימות הגואה כלפיהם. לשכות הרווחה היו סגורות דווקא בזמן המשבר הכלכלי ומטופלים ונתמכים רבים, שבשבילם העובדים הללו הם "חמצן" - זעקו את זעקתם שלהם, על אף שרבים סוברים שהשביתה מוצדקת. השביתה הסתיימה לבסוף כשאיגוד העובדים הסוציאליים הודיע על "התקדמות משמעותית" במשא ומתן מול משרד האוצר.

אבל השביתה אולי המפחידה ביותר הייתה של האחים והאחיות - בשיאו של המשבר שהוא קודם כל בריאותי. בשעה שעוד ועוד מחלקות קורונה נפתחות - האחיות שמגוייסות אליהן מובאות מהמחלקות הפנימיות, שנשארות ללא כוח אדם. האחיות דרשו תוספת של מאות תקנים והתריעו שהמחסור החמור בכוח אדם עלול להוביל לקריסה של מערכת הבריאות ואף לעלות בחיי אדם. למרות התקופה הרגישה, שר הבריאות אדלשטיין התייצב לצידן.

וכשהתקהלויות נאסרות אנשי תעשיית האירועים, שהיו מהראשונים לקפל את הציוד, אומנם לא הכריזו על מרד מאורגן, אך היו כאלה שהחליטו שכדי להביא אוכל הבייתה הם מוכנים להפר את ההנחיות ולפתוח את העסק.