גבול לבנון
צילום: באסל עדוויאת, פלאש 90

בצה"ל מעריכים: חיזבאללה לא יסתפק בפחות מפגיעה בחיילים

בצבא מתמקדים בסיכול הפיגוע המסתמן, תוך צמצום נראות הכוחות בשטח וזיהוי מוקדם של חוליות ירי באמצעות מערך התצפיות • סגנו של נסראללה: "אי אפשר להגן על לבנון מתוקפנות ישראלית, אלא באמצעות כללי העימות שהושרשו בלבנון השנייה"
רועי שרון, משה שטיינמץ ורועי קייס
26 ביולי 2020
22:28

בצה"ל מעריכים שמזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לא יסתפק בפחות מפגיעה בחיילים, כנקמה על הרג פעיל הארגון בידי ישראל - כך פורסם היום (ראשון) ב"חדשות הערב". המתווים האפשריים לפיגוע מצד חיזבאללה כוללים שיגור טיל נ"ט או ירי צליפה. התקיפה יכולה להתבצע מלבנון או מגבול סוריה, דרך שלוחות של הארגון. 

בצבא מתמקדים בשיבוש הפיגוע שנמצא בשלבי התקדמות, תוך צמצום הכוחות הנראים בשטח, כדי שלא "להעניק" לחיזבאללה מטרות לפיגוע. לשם כך, נסגרו כל צירי התנועה המאוימים סמוך לגבול לבנון ובמקומות מסוימים בגבול סוריה לתנועת כלי רכב צבאיים. מחסומים רבים נפרסו באזור, כוחות התקפיים תוגברו בשטח והוצבה סוללת כיפת ברזל. נוסף על כך, ישנו ניסיון לסכל מראש שיגור רקטה או ירי צליפה באמצעות מערך התצפיות באזור. 

מוקדם יותר נפל רחפן של כוח צה"ל שהיה בפעילות מבצעית ונחת בשטח לבנון. עדיין לא ברור אם הוא נפל כתוצאה מתקלה או שהופל על ידי חיזבאללה, ואם יש קשר בין התקרית הזו למתיחות בגזרה. בתוך כך, סגן מנהיג חיזבאללה, נעים קאסם, אמר הערב בריאיון לערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" שהארגון החליט שלא להודיע מה הוא יעשה בתגובה על הרג מותו של פעיל הארגון בדמשק, עלי מוחסין, ושישראל תחשוב מה שהיא רוצה. עוד אמר כי "יש לחכות למה שיבוא".

בחיזבאללה הציבו בשנים האחרונות נוסחה לצה"ל ולפיה הארגון יגיב על כל הרג של פעיל. קאסם הסביר כי לא ניתן יהיה לשנות את מערך ההרתעה הזה, מאחר שלדבריו: "אי אפשר להגן על לבנון מתוקפנות ישראלית, אלא באמצעות כללי העימות שהושרשו מאז מלחמת לבנון השנייה". סגנו של נסראללה ציין כי אכן הגיע מסר דרך נציג האו"ם בלבנון מישראל: "שמענו אותו והתעדכנו, אבל אין לנו תשובה שניתן וברגע זה לא מעוניינים לחשוף את תוכן המסר". 

אתמול דיווח ערוץ "אל-מיאדין" כי ישראל העבירה דרך האו"ם מסר לחיזבאללה, ולפיו נטען כי לא התכוונה להרוג את פעיל הארגון, עלי מוחסן. נוסף לכך, ישראל הזהירה את חיזבאללה מפעולת נקם צבאית ובארגון השיבו שהם מסרבים לקבל אזהרות או איומים ישראליים, כך לפי הדיווח.

פיצוצים בבסיס בעיראק: "ישראל וארה"ב תקפו"

כלי תקשורת ערביים דיווחו הערב על פיצוצים בבסיס הצבאי א-סקר בחלק הדרומי של בגדאד. מדובר בבסיס שככל הידוע מארח מיליציות פרו איראניות והיו בו פיצוצים עלומים בעבר שיוחסו לישראל. ברשתות החברתיות מופצים תיעודים מהאזור. אתר א-סומריה העיראקי דיווח על פיצוץ במחסן ציוד בבסיס. ערוץ אל-ערביה הפרו סעודי דיווח על ירי טילים לעבר הבסיס.

על פי צבא עיראק הפיצוץ נגרם כתוצאה מהחום הכבד ואיחסון נשק בצורה לא נכונה וכי אין נפגעים באירוע. עם זאת, חבר הפרלמנט העיראקי המזוהה עם המילציות השיעיות, פאלח אלח'זעלי העריך כי הפיצוצים בבסיס סקר נגרמו כתוצאה מתקיפה של מטוסים וכטבמים ישראלים ואמריקאים. אל-ח'זעלי מודה כי הבסיס אכן אירח כוחות של המליציות השיעיות הפרו-איראניות, אל-חשד א-שעבי.